Çorum'da 3 bin dönümlük alan kül oldu

Çorum'un Sungurlu ilçesinde çıkan anız yangınında 3 bin dönümlük ormanlık alan kül oldu.

Cumartesi 17.10.2009 17:11
ABONE OL
Sungurlu ilçesine bağlı Gökçam köyünde anız yangını çıktı. Bir anda büyüyen yangın ormanlık alana sıçradı. Yangın Orman İşletme Müdürlüğü, itfaiye ekipleri, jandarma ve köylülerin müdahalesi ile yaklaşık 7 saatte söndürülebildi. Yangında 1994 yılında Gökçam köyü sakinleri tarafından doğal dengeyi korumak amacıyla 5 bin dönümlük alana dikilen 10 milyon 700 bin fidandan 6 milyonunun tamamen yandığı öğrenildi.

Gökçam Köyü eski Muhtarı Celal Sakçak, 5 yıllık emeklerinin gözleri önünde kül olduğunu belirterek, "Burası daha önce ormanlık alandı. Bilinçsiz nedenlerden dolayı orman yok edildi. Köy halkı olarak köyümüzün de ismi Gökçam olduğundan tekrar ormanlık alan oluşturmak için çalışma yaptık. 20 kilometre uzunluğunda ve 10 kilometre genişliğindeki alana çam ağaçları, meşeler, dişbudak ve akasya gibi fidanlar diktik" dedi.

Sakçak, "3 gündür gece gündüz ağlıyorum. Emeğimizin boşa gitmemesi için devlet büyüklerimizden yardım istiyorum. Burayı tekrar eskisi gibi yapabiliriz. Yeter ki devlet büyüklerimiz bizlere yardım etsin" diye konuştu.

Gökçam köyü sakinlerinden Cenap Sapaz ise, ormanlık alanın yeniden hayat bulması için yetkililerden yardım beklediklerini ifade etti. 1994 yılında oluşturulan ormanlık alana dönemin Devlet Bakanı Bekir Aksoy'un girişimleri ile 300 bin TL yatırım yapılmıştı.