Erzincan ve Konya'da domuz gribi şüphesi

Erzincan'da bir kişi domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alındı. 21 yaşındaki A.Ç isimli kadın, grip olduğunu belirterek, Erzincan Devlet Hastanesi acil servisine başvurdu.

Görevli doktor tarafından muayene edilen A.Ç'nin, hafif seyirli gribal enfeksiyon geçirdiğini tespit edildi. Ancak A.Ç'nin ''4 Ekimde Almanya'dan bir yakınım geldi. 8 Ekimden beri gribim'' demesi üzerine, hasta, domuz gribi olabileceği düşünülerek, hastanede kontrol altına alındı.

Erzincan Valiliği tarafından, konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

''16 Ekim günü akşamı saat 19.30 sıralarında Devlet Hastanesi A Blok acil servisine 21 yaşında grip belirtisi ile bir hasta başvurdu. Acilde görevli doktor hastayı değerlendiriyor. Hastanın hafif seyirli gribal enfeksiyon geçirdiğini tespit ediyor. Bu esnada yapılan muayene ve tetkiklerde önemli bir bulguya rastlanılmıyor. Hasta, 4 Ekim tarihinde yurt dışından gelen bir yakını ile temas ettiğini ifade ediyor. Acil yetkilileri de yurt dışı teması olduğu için, domuz gribinden (İnfluenza-A) şüphelenerek, kesin teşhisi koymak için hastadan alınan numuneleri Ankara Hıfzıssıhha Laboratuvarına gönderdiler. Oradan gelecek sonuca göre durum neticelendirilecek.''

MEVLANA'YI ZİYARETE GELEN KANADALI TURİST HASTANEYE KALDIRILDI

Kanada'dan Mevlana'yı ziyaret etmek için Konya'ya gelen bir kadın turist, domuz gribi olarak bilinen A (H1N1) virüsü taşıdığı kuşkusuyla hastaneye kaldırıldı.

Dünyayı etkisi altına alan domuz gribi Türkiye'de de kendisini hissettiriyor. Bugüne kadar 488 kişide A (H1N1) virüsü vakasına rastlandı. Bunlardan 315'i yurt dışı kaynaklı iken, 173'ünün yerli olduğu belirtildi. Domuz gribi son olarak da Konya'da görüldü.

Kanada'dan Mevlana'yı ziyaret için Konya'ya gelen Lynn Irane, yüksek ateş şikâyetiyle özel bir hastaneye başvurdu. Hastayı tedavi altına alan doktorlar, yaptıkları ilk tetkiklerin ardından domuz gribinden şüphelendi. Irane, ambulansla Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Irane, hastanede gerekli önlemlerin alınmasının ardından özel bir odaya alındı.

Lynn Irane'nin domuz gribi virüsü taşıyıp taşımadığının, yapılacak testlerden sonra ortaya çıkacağı öğrenildi.

Öte yandan hastanenin acil servisine girmek isteyen hasta ve yakınlarına görevli personeller tarafından maske dağıtıldı.

BİZE ULAŞIN