Tırtıllar 20 bin hektar ormanı kuruttu

Konya'da Temmuz ayının önceki yıllara oranla yağışlı geçmesi ormanlara zarar veren tırtılların artmasına neden oldu.

Halk arasında tırtıl olarak bilinen Dipiron Pini zararlısı Konya'nın en güzel ormanlarının bulunduğu Konya-Beyşehir, Konya-Hüyük arasındaki bölgede yaklaşık 20 bin hektar alanı kuruttu. Biyolojik ve mekanik mücadele başlatan yetkililer, ormanlara kuş yuvaları kuruyor.

Temmuz ayı Konya'da geçmiş aylara oranla bol yağışlı geçti. Mevsim normallerinin üzerinde düşen yağışlar çiftçinin yüzünü güldürdü. Ancak çiftçiyi sevindiren yağış Orman Bölge Müdürlüğü'nü üzdü. Yağışın bol olması ormanlara zarar veren Dipiron Pini (yaprak arısı) adı verilen tırtılların sayısını artırdı.

Orman Genel Müdürlüğü kimyasal mücadeleye sıcak bakmadığı için mekanik ve biyolojik mücadele başlatıldı. Zararlı arıların yaygın olduğu bölgelere çok sayıda kuş yuvası yerleştirildi.

Konya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Korucu, Dipiron Pini zararlısının ağaçların yapraklarını kuruttuğunu söyledi. Rüzgârla yayılan böceklerin yaklaşık 20 bin hektar alana zarar verdiğini kaydeden Korucu, "İlkbahar ve sonbaharda düşen yağmur orman zararlılarının artmasına neden oldu. Ormandaki ağaçların yapraklarını kurutan zararlılarla mücadelemiz sürüyor. Hem bizim ekiplerimizin incelemeleri hem de vatandaşların ihbarlarıyla tırtılların hangi bölgelerde olduğunu tespit etmeye çalışıyoruz. Mekanik ve biyolojik mücadele yapıyoruz. Ormanlık alanlara kuş yuvaları yerleştiriyoruz. Buralarda çoğalan kuşlar bu zararlıları yiyor. Ayrıca çalışanlarımız tırtılları elle topluyorlar. Ancak bunların hepsinin temizlenmesi mümkün değil." dedi.

Orman zararlılarının artmasında doğal dengenin bozulmasının büyük payı bulunduğunu ifade eden Mustafa Korucu, herkesin çevreyi korumasının gerektiğini vurguladı.

BİZE ULAŞIN