Yağış hayatı felç etti

Lüleburgaz, Şarköy ve Çorlu'da şiddetli yağış nedeniyle bazı evleri su bastı.

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde, dün akşam saatlerinde başlayan ve gece geç saatlere kadar devam eden fırtına ve sağanak nedeniyle 110 ev ve bazı binaların bodrumunu su bastı.

Akşam saat 20.00 sıralarında başlayan ve 02.00'ye kadar devam eden fırtına ve sağanak sonucu Lüleburgaz'da metrekareye 73.5 kilogram yağmur düştü.

Fırtına nedeniyle 3 evin çatısının uçtuğu ve onlarca ağacın araçların üzerine devrildiği kentte, Vakıfköy Beldesi mevkisinden gelen sular ve sağanak sonucu çeşitli mahallelerde 110 ev ve bazı binaların bodrumlarını su bastı.

Kırklareli Belediyesi İtfaiye Müdürü Yalçın Ekşiler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 6 saat aralıklarla devam eden şiddetli yağışta, Gençlik Mahallesi, İstanbul Caddesi, Barış Mahallesi, Özerler Mahallesi, Yıldırım Mahallesi ile Hürriyet Mahallelerinde su baskınlarının yaşandığını ifade etti.

Kırklareli Belediyesine bağlı itfaiye, fen işleri müdürlüğü ve zabıta ekiplerinin gece 04.00'e kadar görev yaparak hayatı normale döndürdüğünü anlatan Ekşiler, ''Yıkılan ağaçlar kaldırıldı, kapanan yollar ulaşıma açıldı, vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderildi. Hayat normale döndü. Belediye olarak elektrik hatlarını daha önce yer altına almasaydık, belki de büyük facialar yaşanabilirdi'' dedi.

Meteoroloji yetkilileri, gün içinde hava sıcaklığının en düşük 18, en yüksek 28 derece olacağını ifade ederek, şiddetli yağışın bugün de devam edeceğini bildirdi.

ŞARKÖY'DE BİR EVİN ÇATISINA YILDIRIM DÜŞTÜ

Tekirdağ ve ilçelerinde dün başlayan sağanağın, aralıklı olarak salı gününe kadar devam edeceği bildirildi.

Tekirdağ Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, Tekirdağ ve ilçelerini etkisi altına alan sağanağın aralıklı olarak salı gününe kadar sürmesinin beklendiğini, ölçümlere göre son 24 saatte metrekareye 42.9 kilogram yağış düştüğünü belirttiler.

Kentte en yüksek hava sıcaklığının 17, en düşük ise 15 derece olacağını bildiren yetkililer, Tekirdağ'da yarın sabah 06.00'ya kadar kuvvetli sağanak beklendiğini, vatandaşların ani sel, su baskını ve yıldırım düşmelerine karşı dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti.

Bu arada, Şarköy ve Çorlu ilçelerinde etkili olan gök gürültülü sağanak, yaşamı olumsuz etkiledi. Şarköy'de, Camikebir Mahallesi Olukbaşı Sokağı'ndaki bir apartmanın çatısına yıldırım düştü. Atatürk, Sarıcapaşa ve Marmara caddeleri, kanalların tıkanması üzerine su altında kaldı. Kısa süreli araç ve yaya trafiğine kapanan caddeler, belediye ekiplerinin yağmur kanallarını açmasıyla normale döndü. Çorlu'da ise Hıdırağa Mahallesi'nde bazı evleri su bastı.

ÇANAKKALE'NİN GÜZELYALI KÖYÜNDE ETKİLİ OLAN YAĞMURDA DERE YATAKLARINDAKİ ÇAMURLAR KÖY MERKEZİNE TAŞINDI

Çanakkale'nin merkeze bağlı Güzelyalı köyünde gece etkili olan yağış, yaşamı olumsuz etkiledi. Güzelyalı köyünde gece boyunca etkisini sürdüren yağış nedeniyle dere yataklarındaki topraklar, köy merkezine taşındı.

Köyün cadde ve sokaklarındaki rögar kapaklarının tıkanmasıyla oluşan su birikintileri, bazı ev ve iş yerlerinde küçük çaplı su baskınlarına neden oldu, köy meydanında çamur yığınları oluştu.

Güzelyalı Köyü Muhtarı Hasan Sağlam, kış mevsiminin yaklaşması nedeniyle daha önceden dere yataklarını Devlet Su İşleri Müdürlüğünün yardımıyla temizlediklerini söyledi.

Dere yataklarının temizlenmesiyle buradaki ham toprağın yağmurla köyün içine geldiğini belirten Sağlam, çamurun köydeki menfezleri tıkadığını bildirdi. Köydeki menfezlerin yeterli olmadığını da ifade eden Sağlam, şunları kaydetti:

''Çamur köyümüzün sokaklarını kirletti. Çanakkale Belediyesinden yardım aldık ve yollarımız çamurdan temizlenmeye başladı. Çamur kalktıktan sonra itfaiye ekipleri gelerek yolları yıkayacak. Çok büyük zarar gören yerler yok. Sadece birkaç iş yerini su bastı.''

Bu arada, köye gelen Çanakkale Belediyesi ekipleri, çamurları temizlemeye başladı.

KIRKLARELİ'NDE BİRÇOK EVİ SU BASTI

Kırklareli'nin Babaeski ilçesine bağlı Sinanlı beldesinde gece başlayan sağanak nedeniyle, birçok evi su basarken, Ergene Nehri'nin kolu olan Sinanlı deresi bazı kesimlerde taştı.

Sinanlı beldesinde, dün gece geç saatlerde başlayan ve yaklaşık 6 saat süren sağanak nedeniyle yaklaşık 15 evi su bastı. Sabahın ilk ışıklarıyla su basan evlerini temizleyen Sinanlı beldesi sakinleri, her sağanağın ardından aynı çileyi çektiklerini söylediler.

Evini su basan Ayşe Arapözengi, gece aniden yağmurun başladığını ve evinin sular altında kaldığını, tek başına yaşadığı için kendisine yardımcı olacak kimsesi olmadığını anlatarak, ''Kendi çabamla suları boşalttım, asker oğlumun çeyizlerinden, beyaz eşyalara kadar hep sular altında kaldı'' dedi.

Diğer bir belde sakini Abdurrahman Coşkun da sağanağın aniden şiddetlendiğini söyledi.

BELEDİYE ANONSLA UYARDI

Sinanlı Belediye Başkanı Ali Alkan ise, meteorolojiden gelen uyarıyı dikkate alarak, belde sakinlerini anonslarla uyardıklarını bildirdi. Alkan, beldede yaklaşık 15 evi su bastığını ve Ergene Nehri'nin kolu olan Sinanlı deresinin bazı noktalardan taştığını belirtti.

Sinanlı Deresi üzerinde bulunan ve Lüleburgaz ile Sinanlı beldesi bağlantısını sağlayan köprünün sular altında kalması nedeniyle ulaşımın güçlükle sağlandığını ifade eden Alkan, ''Sağanak nedeniyle köprü sular altında kaldı. Devlet Su İşleri ekipleri kontrollerini ve seddelerdeki onarımları yaptılar. Ulaşım güçlükle sağlanıyor. Küçük araçlar geçemiyor'' diye konuştu.

BURSA'DA SAĞANAK YAĞMUR

Bursa'da aniden bastıran sağanak yağış, vatandaşları hazırlıksız yakaladı. Öğleden sonra aniden başlayan yağmur nedeniyle kısa sürede göle dönen batçıklar, sürücülere zor anlar yaşattı. Yağmurdan kaçmaya çalışırken araçların sıçrattığı sulara yakalanan vatandaşlar sırılsıklam oldu. Meteolojinin uyarısını dikkate alan az sayıda vatandaş ise şemsiyeleriyle yağmurdan korundu.

BİZE ULAŞIN