Faciadan kılpayı dönüldü

Yenibosna Doğu Sanayi Sitesi'nde bir plastik imalathanesinde patlama sonrası çıkan yangında 10 işyeri yandı. Hafta sonu olduğu için erken paydos olası bir faciayı önledi

Yenibosna Doğu Sanayi Sitesi 3. Blok'ta dün akşam saatlerinde bir patlamayla başlayan ve çevredeki işyerlerine yayılan yangın, korkulu saatler yaşattı. Bir işyeri sahibinin kalp krizi geçirdiği yangında can kaybı olmazken maddi zarar büyük. Can Kimya plastik poşet baskı matbaasında, dün akşam 19.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle büyük bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından çıkan yangın, kısa sürede büyüdü ve önce bitişik nizamdaki işyerlerinden Teknik Döküm ve Solar Elektronik'e sıçradı. Yangın, kimyasalların da art arda patlamasıyla giderek büyüdü. 10 işyerine sıçrayan alevlere, olay yerine sevk edilen Avcılar, Bağcılar, Kocasinan, Sefaköy, Bakırköy ve Fatih itfaiyeleri, 'Koca Yusuf' olarak bilinen çok amaçlı itfaiye aracı ve köpük kulelerinin yanı sıra 150 personel, 47 araç, 16 su ikmal aracıyla müdahale etti. Ancak işyerlerindeki kimyasallardan kaynaklı patlamalar nedeniyle yangın güçlükle kontrol altına alınabildi. Yangın söndürme çalışmaları yaklaşık beş saat sürdü. Yanan işyerlerinden birinin sahibi Ümit Güven kalp krizi geçirdi. Yangın bölgesinde park halindeki bir minibüs tamamen yanarken patlamalar esnasında çevredeki işyerlerinin camları kırıldı. Can kaybı olmazken dumandan zehirlenen bazı işçiler de hastaneye kaldırıldı.

ERKEN PAYDOS HAYAT KURTARDI
YANAN işyerlerinden Solar Elektronik'in sahibi Cahit Uslu, patlamanın meydana geldiği iki iş yerinde de o esnada kimsenin olmadığını söyledi. Uslu, "Can Kimya'da çalışanlar saat 13.00 gibi biz de 15.00 gibi buradan ayrıldık. Döndüğümüzde iş yerlerimizin yandığını gördük. Büyük hasar var" dedi.

BİZE ULAŞIN