Komşuyu döven milli boksöre para cezası

Babasıyla tartışan komşusunu döven İhsan Yıldırım Tarhan, 7 bin 500 lira tazminata mahkûm edildi. Milli boksör, 2005'ten bu yana faiziyle birlikte 13 bin lira ödeyecek

TÜBİTAK'ta proje araştırmacısı olan Mustafa Akbulut, 2005'te Boğaziçi Üniversitesi doktora öğrencisi olduğu dönemde Fatih'te yaşadığı apartmanın kapısını sert kapattığı gerekçesiyle Turgut Tarhan'la (61) tartıştı.

ATİNA'DA ÇEYREK FİNAL

Tartışmayı Tarhan'ın oğlu 2004 yılındaki Atina'da dünya olimpiyatlarında çeyrek finale kalan milli boksör İhsan Yıldırım Tarhan da duydu. Tarhan, yolda karşılaştığı Mustafa Akbulut ile tartıştı, yüzüne yumruk attı. Yediği yumruğun etkisiyle duvara çarpan Akbulut yere düştü. Yaşadığı olaydan sonra soluğu adliyede alan Akbulut, savcılığa suç duyurusunda bulunduktan sonra milli boksör hakkında 10 bin liralık da manevi tazminat davası açtı. Akbulut'un avukatı Hasan Aydın, verdiği dilekçede "Müvekkilim olay günü yediği yumrukla yere yığılmıştır ve yaşadığına dua etmektedir. Yüzündeki şişlik bir ay devam etmiştir. Ve İhsan Yıldırım Tarhan'ın sporcu olduğu gizlenerek babası tarafından yalan beyanda bulunulmuştur" dedi. Bunun üzerine sulh ceza mahkemesinde milli boksör hakkında 2006'da "kasten yaralama" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Yine aynı yıl dosya karara çıktı ve Tarhan hakkında mahkeme 600 lira para cezası verdi. Ceza davasının sonucunu bekleyen asliye hukuk mahkemesi ise bir süre önce tazminat davasını da sonuçlandırdı. Mahkeme, Tarhan'ı attığı yumruk nedeniyle 7 bin 500 lira manevi tazminat ödemeye mahkûm etti. Böylece milli sporcu attığı yumruğun bedeli olarak 2005'ten bu yana yasal faiziyle birlikte 13 bin lira ödeyecek.

BİZE ULAŞIN