Lösemili çocuklar okullarına kavuştu

LÖSEV'in kapattığı lösemili çocuklar sınıfını, MEB açtı. Başka okullara kabul edilmeyen 10 çocuk, sıralarıyla buluşmanın sevincini yaşıyor

Diyarbakır'da LÖSEV tarafından kapatılan lösemili çocuklar sınıfını, Milli Eğitim tarafından yeniden açıldı. Başka okullara kabul edilmeyen çocuklar, sırayla buluşmanın sevincini yaşarken, aileler ise sorunu gündeme getiren SABAH'a teşekkür etti. Diyarbakır'da LÖSEV'in 3 yıl önce açtığı şubesi, 'yardım alamıyoruz' gerekçesiyle kapatılınca, bu şubede eğitim alan lösemi hastası 10 çocuğun eğitimleri yarım kaldı. Aileler, normal okullara başvuru yaparak çocuklarının eğitimini sürdürmesini istedi. Ancak, okulların yöneticileri "Sorumluluk alamayız" diyerek çocukları geri çevirdi. Hastalıkla mücadele eden çocuklar, bir yandan da okulsuz kalmanın hüznünü yaşamamaya başladı. Çocukları için çalmadık kapı bırakmayan aileler, bu kez Diyarbakır Valiliği'ne gitti. Veliler burada, "Çocuklarımızı eğitim ve öğrenimden yoksun bıraktırmayız" diye eylem yaptı. Hepsi 9-10 yaşları arasındaki 10 lösemili çocuğun bu dramını Türkiye'ye SABAH duyurdu.

HEM TEDAVİ, HEM EĞİTİM

Haberimizin ardından eğitimleri yarıda kalan ve hijyen sorunu nedeniyle hiçbir okula kabul edilmeyen 10 çocuk için Milli Eğitim Müdürlüğü, Yeniköy Kadın ve Çocuk Eğitim Merkezi'nde özel bir sınıf oluşturuldu. Saat 08.00'de servisle merkeze götürülen lösemili çocuklar, günde 4 buçuk saat eğitim almaya başladı. Yeni sınıflarında yeni sıralarında eğitime başlayan çocukların mutluluğu, gözlerinden okunuyordu. Sınıfları kapanınca büyük bir üzüntü yaşadıklarını belirten çocuklar, "Bizi kimse okula almadı. Kabul etmiyorlardı. Yeniden okulumuza kavuştuğumuz için çok mutluyuz" dedi. Çocuklar şimdi bir yandan tedavi görürken, diğer yandan eğitim alıyor.

Çocuklar şimdi çok mutlu
Elif Ezgi Mert (9): "Hiçbir okul bizi almadı. Çok üzülüyordum. Şimdi yeniden okulla gitmenin ve arkadaşlarıma kavuşmanın sevincini yaşıyorum." Yusuf Erdoğan (10): "Lösemiyle 5 yıl önce tanıştım. Ailem okula göndermek istedi, olmadı. LÖSEV bize sınıf açtı." Aslı Şahin (10): "Sınıfımızı elimizden almasınlar. Çok üzülürüm" Ayşe Özhan (9): "LÖSEV'in açtığı sınıf kapanınca okula hasret kaldık. Şimdi bir aradayız."

BİZE ULAŞIN