Zaferi 'Bornova Bornova' ve 'Kosmos' paylaştı

Altın Portakal Film Festivali'nde bu yıl En İyi Film Ödülü iki yapıt arasında paylaştırıldı. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise 'Kıskanmak'taki rolüyle Nergis Öztürk'ün oldu

46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nda En İyi Film Ödülü'nü "Bornova Bornova" ile "Kosmos" filmleri paylaştı. En İyi İlk Film Ödülü "İki Dil Bir Bavul" a verilirken, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nün sahibi Nergis Öztürk, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nün sahibi ise genç oyuncu Öner Erkan oldu. Bu yıl En İyi Yönetmen Ödülü ise aynı zamanda En İyi Film Ödülü'nü alan Kosmos filminin yönetmeni Reha Erdem'in oldu. Altın Portakal Film Festivali'nin Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi'nde yapılan finalinde 'Kıskanmak' filmindeki performansıyla ödül alan Nergis Öztürk, gözyaşlarını tutumadı. Bornova Bornova filmindeki rolüyle ödüle değer görülen Öner Erkan'a ödülünü Nurgül Yeşilçay' verdi. Diğer bazı ödüller de şöyle:
En İyi Senaryo: Onur Ünlü - "Beş Şehir'"
En İyi Kurgu: Erkan Tekemen - "Bornova Bornova"
En İyi Sanat Yönetmeni: Zeynep Koloğlu - "Usta"
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Volga Sorgu - "Kara Köpekler Havlarken"
En İyi Yardımcı En İyi Müzik: Mehmet Erdem ile Özgür Akgül - "Deli Deli Olma"
En İyi Görüntü Yönetmeni: Florent Herry - "Kosmos"
Kadın Oyuncu: Damla Sönmez - "Bornova Bornova"
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü (Ses-Efekt-Kostüm- Makyaj-Saç Tasarımı): "Kosmos"
Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: "Usta" filminin yönetmeni Bahadır Karataş, "40" filminin yönetmeni Emre Şahin, "Ben Gördüm-Min Dit" filminin öykü yazarı Evrim Alataş ile "Beş Şehir" filminin oyuncusu Tansu Biçer.

USTALARA SAYGI
Bu yıl Antalya'da konuk olan iki usta yönetmen (soldan sağa) Theo Angelopoulos ve Francesco Maselli'ye Ömür Boyu Başarı Ödülü verildi. En İyi İlk Film Ödülü'ne değer görülen "İki Dil Bir Bavul" filminin genç yönetmeni Orhan Eskiköy, Kürtçe de teşekkür ederken, Öner Erkan ödülünü Nurgül Yeşilçay'dan aldı.

ÖDÜLÜN BEŞİ BİR YERDE
FESTİVALDE en çok ödül alan film Bornova Bornova oldu. İnan Temelkuran'ın (solda) yönettiği Bornova Bornova 'En İyi Film' dahil 5 dalda ödül aldı. Kosmos filmi ise 'En İyi Yönetmen' ödülü dahil 4 ödül kazandı. Filmin yönetmeni Reha Erdem festivalden mutlu döndü.

BİZE ULAŞIN