İlk hac kafilesi yola çıktı

İstanbul'dan Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonuyla ilk hac kafilesi Suudi Arabistan'a gitti.
Suudi Arabistan Havayolları'na ait uçakla Medine'ye hareket eden 440 kişiden oluşan hac kafilesi, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nden yakınları tarafından gözyaşları ve dualarla uğurlandı.

Dış Hatlar Terminali, kutsal topraklara giden hacı adaylarıyla dolarken, adaylar ve uğurlamaya gelen yakınları nedeniyle terminal giriş kapıları ve biniş bankosunda uzun kuyruklar oluştu.

Kafile rehberleri, hacı adaylarına kutsal topraklarda dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgiler verirken, bazı hacı adaylarının maske taktıkları görüldü.

''SABIR İSTEYEN BİR YOLCULUK''

İstanbul İl Müftü Yardımcısı Ömer Kardaş, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, bugün Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonuyla birinci ve ikinci kafile hacı adaylarını göndereceklerini belirterek, ''Allah yollarını açık, ibadetlerini kabul eylesin'' dedi.

Her kafilede 220'şer olmak üzere toplam 440 hacı adayı ve 10 görevlinin kutsal topraklara gideceğini kaydeden Kardaş, ''Allah hac ibadetini hacca giden kardeşlerimiz için kolay eylesin. Zor ve meşakkatli, sabır isteyen bir yolculuk. Bu yolculuk esnasında tüm hacı adaylarının itidal ile hareket etmelerini ve görevlilerin talimatlarına uymalarını istiyorum. O zaman zor olan ibadeti çok daha kolay olarak yapacaklarına inanıyorum'' diye konuştu.

Hac kafilelerinin gidişinin bugün başlayıp bir ay süreyle devam edeceğini belirten Kardaş, bu akşam da Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan saat 19.30'da 2 kafileyi daha göndereceklerini ifade etti. Kardaş, gidişlerin 20 Ekim-20 Kasım, dönüşlerin de 30 Kasım-30 Aralık tarihleri arasında yapılacağını söyledi.
Kardaş, bugün yola çıkan kafilelerin 45 gün kalacağını, hacı adaylarının 8 gün Medine'de kaldıktan sonra 28 Ekimde Mekke'ye geçeceklerini ve hac görevlerini yerine getireceklerini dile getirdi.

Basın mensuplarının hacı adaylarına domuz gribi aşısı yapılıp yapılmadığı ve sağlık önlemleri konusundaki sorusu üzerine Kardaş, şunları kaydetti:

''Domuz gribi aşısı henüz ülkemize yeni geldi ama devletimizin bütün kurumları Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte gerekli tüm sağlık önlemlerini aldı. Daha sonra da yapılması gerekenler yapılır. Sağlık Bakanlığı ile birlikte koordineli bir biçimde tüm tedbirler alınıyor. İnşallah kayıpsız, kazasız, sağlıklı bir şekilde dönmek nasip olur.''

Kutsal topraklara gitmenin mutluluğunu yaşayan hacı adaylarından Erzincanlı 63 yaşındaki Mehmet Erdem Aytekin de ''Çok sevinçliyim ve mutluyum. Allah bunu tüm Müslümanlara, gidemeyenlere nasip etsin. Tüm yakınlarım beni uğurlamaya gelmiş başka ne isterim'' dedi.

Aytekin, domuz gribi konusunda bir endişe duyup duymadığına ilişkin bir soru üzerine ''Domuz gribi İslam alemine yakışmaz, olmaz inşallah. Hastalık Allah'tandır, hastalık olabilir ama domuz gribi gibi bir endişemiz yok'' diye konuştu.

275 KAFİLE
Bu yılki hac döneminde toplam 275 kafilenin kutsal topraklara gidişi 20 Kasıma kadar devam edecek. Bu süreçte hacı adayları için ülke genelindeki 24 havalimanından uçak tahsisi yapılırken hac için başvuran 755 bin kişi kişiden 74 bin kişi bu hakkı elde etti.

BİZE ULAŞIN