O düştü ama hayalleri koştu

Etiyopyalı atlet düşe kalka verdiği mücadeleyle maratona damga vurdu. Geçim parası ödülü alabilmek için o parkuru, hayalleri de onu bırakmadı

Salı 20.10.2009
Güncelleme: Salı 20.10.2009
ABONE OL
Avrasya Maratonu'nda şampiyonluğa koşan Etiyopyalı atlet Lishan Yegezu, ülkesinde düzensiz beslendiği için önceki gün finiş çizgisine 50 metre kala düşüp bayıldı. Sadece şampiyonluğu değil kardeşlerinin eğitimi için gereken parayı da kaybetti. Yegezu, "Annem babam öldü. Buradan alacağım 25 bin doları, 6 kardeşimin eğitimine harcayacaktım. Olmadı. Yere yığıldığım sırada hayallerim hala koşuyordu" dedi. Etiyopyalı Lishan Yegezu, bu yıl 31'incisi düzenlenen 42 kilometrelik Kıtalararası Avrasya Maratonu'na çıktığında oldukça umutluydu. Geçen sene ikincilikle 30 bin doların sahibi olmuştu. Bu yıl da tek umudu yarışı dereceyle bitirmekti. Çünkü, anne ve babasını amansız bir hastalığa kurban veren 22 yaşındaki atlet, 6 kardeşinin geçimini, koşulardan kazandığı ödüllerle sağlıyordu. Ancak Yegezu, ülkesinde iyi ve yeterli beslenemediği için kendini iyi hissetmiyordu. Menajerleri son hafta "Koşabilirsin" diye izin verince maratona katılabilmişti. İstanbul'a geldikten sonra düzenli beslenmeye ve günde 3 litre su içmeye başladı. Fakat bu, vücudundaki açığı kapatamadı.

SCHUMAHER'İN DE LASTİĞİ PATLIYOR

Yegezu, Gülhane Parkı'na geldiğinde sendelemeye başladı. Sultanahmet'e yöneldiğinde düştü. Tekrar ayağa kalktı. Sonra yine düştü. Diskalifiye olmaması için sağlık görevlileri hemen müdahale etmedi. Yegezu da hayallerini bırakmıyordu. Ancak finiş çizgizine 50 metre kala yere yığıldı. Sağlık ekipleri, Yegezu'nun susuzluk sendromuna girdiğini belirledi. Genç atletin bilinci kapandı. Ama o hala koştuğunu sanıyordu. Dün SABAH'a konuşan Yegezu, "Son dönemeçte 6'ncıydım. Ya birinci ya ikinci olabilirdim. Ama kaybettim. Hayallerim yarım kaldı. Bilincim kapalıyken koştuğumu sanıyordum. Hayallerim devam ediyordu. Sonra anladım ki benim için yarış bitmiş" dedi. Arkadaşlarının teselli ettiği LishanYegezu, "Schumacher'in de lastiği patlayabiliyor. Çok üzgünüm ama vazgeçmeyeceğim. Yine geleceğim. Senede bir ya da iki kez uzun koşuya çıkabiliyoruz. Parasal açıdan bu yıl bittim. Ama çok çalışacağım. Olimpiyatlarda kesin şampiyon olacağım. Ben düşünce Türkler çok üzüldü. Onları da kardeşlerimi de üzmeyeceğim. Çok çalışacağım" diye konuştu.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ ETİYOPYA'NIN
Maratonda Etiyopyalı Bizunsh Urgesa birinci oldu ve 50 bin dolarlık ödülün sahibi oldu. İkinci gelen Katarlı Faisal Bader Shebto ise 25 bin dolar kazandı.