Otelcilere domuz gribi eğitimi

Türkiye Otelciler Federasyonunun (TÜROFED) ülke genelinde 12 noktada düzenleyeceği ''Domuz gribi bilgilendirme toplantıları'' Bursa'da başladı.

TÜROFED'e bağlı Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren, bir profesyonel hijyen ürünleri firmasının işbirliğiyle organize edilen toplantıyı, işletmelere domuz gribi ve alınabilecek önlemleri anlatmak için düzenlediklerini söyledi.

Domuz gribine karşı daha etkin mücadele etmeyi öğrenmek için bu toplantıların çok önemli olduğunu anlatan Beceren, şöyle konuştu:

''Bundan sonra personelimizi ve otel idareleri de konuyla ilgili ekstra bilgilendirilecek. Her otel kendi bünyesindeki personelini eğitecek. Domuz gribi bütün dünyada var. Bizim derdimiz işletmeler bazında ortaya çıkıp da, bizim problem yaşamamamız. Okulda çıkınca okul tatil ediliyor. Ama bir otelde böyle bir vaka çıkarsa, otelleri kapatmak durumunda kalırız. Bu da büyük zararlara neden olur. Toplantıları bu olumsuzların ortaya çıkmaması için düzenliyoruz.''

JohnsonDiversey Kurumsal İletişim Yöneticisi Rengin Erdinç de otellerin domuz gribinin yayılabilmesini sağlayabilecek ortamlar arasında yer aldığını belirterek, ''Çünkü, birçok ülkeden birçok insan buralarda konaklıyorlar. Toplu halde bulunuyorlar'' dedi.

Domuz gribinin yayılmasını önlemede en önemli etkenin hijyen olduğunu anlatan Erdinç, bu toplantıda da otel sahiplerine hijyeni sağlama konusuna bilgi vereceklerini söyledi.

Hijyenin en önemli noktasının eller olduğunu, domuz gribinin yayılmasında el hijyeninin kilit rolü oynadığını belirten Erdinç, şunları kaydetti:

''Bu konuda herkesin çok dikkatli olması gerekiyor. Ellerimizi sık sık dezenfektanlı bir ürünle yıkamalıyız. Sadece sabun yeterli değil. Tokalaşmaya da bir süreliğine ara vermeliyiz. Kapı tokmaklarından trabzanlara kadar her yeri güvenilirliği test edilmiş ürünlerle temizlemeliyiz. Yapılabilecek en temel şeyler bunlar. Otelcilerimize de bunları anlatacağız.''

Konuşmaların ardından, firma yetkilileri, otel işletmecilerine domuz gribi ve önlenmesine yönelik bilgi verdi.

TÜROFED'in düzenlediği toplantılar İzmir, Kuşadası, Antalya, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Adana, Nevşehir ve Ankara'da da yapılacak.

BİZE ULAŞIN