Tarihi yarımada büyük dönüşüme hazırlanıyor

Eminönü ve Fatih ilçesinde tarihi dokuyu yeniden gün ışığına çıkarmak için hazırlıklar başladı. 2015'e kadar sürecek çalışmalar çerçevesinde belirlenecek bazı sokaklar trafiğe kapatılacak

İstanbul'da tarihi yarımada olarak bilinen Eminönü ve Fatih ilçeleri, tarihsel geçmişine uygun olarak yeni baştan inşa edilecek. 2015 yılına kadar sürecek çalışmalarla tarihi yarımadanın çehresi değişecek. Tamamlanacak çalışmalarla birlikte, birçok sokak ve cadde turizme yönelik olarak trafiğe kapatılacak. İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi bünyesinde görev yapan 180 kişilik Tarihi Yarımada ekibi, 1560 hektarlık bir alanda yürüttüğü çalışmalar kapsamında öncelikle bölgedeki tarihi eserlerin, mevcut belge ve fotoğraflarla tek tek tespiti gerçekleştirildi. Tarihi arşivlerin tek tek taranmasıyla 5 bin 796 tarihi yapı belirlenirken, bunlardan 1004'ünün kayıp olduğu tespit edildi. Çalışmaların ilk etabında Eminönü Hanlar Bölgesi'ndeki Büyük Çukur Han, Kızıl Han, Küçük Çukur Han, Vezir Han ve Ali Paşa Han onarılacak. Fatih Zeyrek'te 55 bin 246 metrekare alana yayılan 267 tarihi ev de restore edilecek. Büyükşehir Belediyesi ile İl Özel İdaresi'nin ortaklaşa gerçekleştireceği bu çalışma için 15 milyon TL harcanacak.

İLK ECZANE, MÜZE OLACAK
Kayıp olan tarihi eserlerin yeniden ihya edilmesinin de öngörüldüğü çalışmalarla birlikte, Evliya Çelebi ile Mimar Sinan'ın oturduğu evlerin yanı sıra, İstanbul'un ilk eczanesi müze ev haline getirilecek. 1995'de tamamı SİT alanı ilan edilen tarihi yarımada içerisinde özellikle Eminönü bölgesinde oluşan çöküntü alanlarının, bu çalışmalarla ortadan kaldırılması amaçlanıyor. 2015 yılına kadar tamamlanması planlanan çalışmalar çerçevesinde Süleymaniye, Zeyrek, Cankurtaran semtlerinde kentsel dönüşüm çalışmaları gerçekleştirilecek. Tarihi yarımadanın aslına uygun olarak yeni baştan yaratılmasını ve betondan arındırılmasını öngören çalışmalar ışığında, belirlenecek birçok sokağın UKOME kararıyla trafiğe kapatılması ve turizme açılması da hedefleniyor. Fatih ve Eminönü bölgelerinde oluşturulacak bu sokaklar, Avrupa kentlerinde olduğu gibi kafelerle donatılacak.

BİZE ULAŞIN