Gül ve Erdoğan da A gribi aşısı olacak

Almanya'da siyasilere özel aşı getirtilmesi polemik konusu oldu. Türkiye'de ise Cumhurbaşkanı'na da Başbakan'a da vatandaşa yapılan aşı uygulanacak. Vaka sayısı 582...

Türkiye'de bugüne kadar tespit edilen A gribi vakası sayısının 582 olduğu açıklandı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan başta olmak üzere uluslararası toplantılara katılan ve toplumla sık birlikte olan tüm kamu görevlilerinin aşılanacağını kaydetti. Almanya'da politikacılara özel domuz aşısı getirtilmesinin ortaya çıkmasıyla yaşanan polemiği SABAH'a yorumlayan Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom ise "Bizim ülkemizde tek tip aşı alındı. Cumhurbaşkanı'na da başbakana da aynı aşı yapılacak. Katkı maddesi solisyon anti virüs etkisini arttırıyor. Bu nedenle herkese sulandırılmış aşı" dedi.

'AŞI OLMAM'
Öte yandan Bakan Akdağ domuz gribinden korunmak için gereken önlemleri kamuoyuna açıkladıktan sonra uygulamaya da başladı. Akdağ, Meclis'te yanına gelip elini sıkmak ve öpmek isteyen seçmenlerin bu isteğini geri çevirip, "Siz de tokalaşmayın ve öpüşmeyin" uyarısı yaptı. Domuz gribi konusunda en rahat insanlardan birinin kendisi olduğunu belirten bakan Akdağ, "Çünkü ben 50 yaşımı geçtim. Benim gibi 50 yaş üstündekilerin aşılanması gerekmiyor. 30 yaş altına aşı yapılacak. Sağlık çalışanları, hacca gidenler, çocuklar ile hamilelere öncelik tanınacak" diye konuştu. Sağlık Bakanı Akdağ, aşı yaptırıp yaptırmayacağı yönündeki soruları ise yanıtsız bıraktı. Domuz gribi aşısının içinde bulunan civanın insanlar için zararlı olduğu yönündeki eleştirilere ise "Dünya Sağlık Örgütü'nün sitesine girip bakın, orada aşı ile ilgili ne yazıyor. Civa aşıyı koruyan en önemli madde" dedi.

BİZE ULAŞIN