KKTC'de domuz gribi iddiası

KKTC'nin Girne kentindeki Oğuz Veli Ortaokulu'nda bir öğrencide domuz gribine rastlandığı iddiaları üzerine, tedbir amaçlı olarak eğitime bir gün ara verildi.

KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, yaptığı açıklamada, başlatılan çalışmaların en üst seviyede devam ettiğini ve gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi.

Bakanlığa bağlı tüm ilgili müdürlüklerin alarma geçirilerek bu konuda gerekli hassasiyetin gösterildiğini kaydeden Bakan Dürüst, halka paniğe kapılmamaları çağrısında bulundu.

Okullarda ciddi bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Dürüst, ''Öyle bir şüphemiz olsaydı okulları tatil etmekten çekinmezdik. Zaten Oğuz Veli Ortaokulu'nda da öğrencilere verdiğimiz değerden dolayı tedbir amaçlı eğitime bir gün ara verdik'' dedi.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında koordineli ve istişareli bir çalışmanın devam ettiğini belirten Dürüst, şöyle devam etti:

''Halkımız, bu konuda paniğe kapılmadan, sağduyulu bir yaklaşımla Milli Eğitim Bakanlığına, Sağlık Bakanlığına ve en önemlisi Hükümetine güvenmelidir. Gerekli tedbirler en üst seviyede alınmış olup, çalışmalar devam etmektedir.

Bakanlığımız ve hükümetimizin hassas çalışması ile bu vakayı genişletmeden, ivedi bir şekilde engelleyeceğimizden de kimsenin şüphesi olmasın. Halkımız, bize ve hükümetine güvenmeye devam ederek panik havasına girmemelidir.''

Bu arada, KKTC Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de domuz gribi adıyla bilinen H1N1 virüsü şüphesiyle şikayette bulunan 47 kişiden 5'inden, H1N1 virüsü olup olmadığının tespiti için numune alınarak, Türkiye'ye tahlile gönderildiğini açıkladı.

Kaşif, okulların tatil edilmesi konusunda ise vaka sayısının söz konusu okuldaki öğrenci sayısının yüzde onunu bulmaması nedeniyle bu aşamada bunun gerekmediğini söyledi.

BİZE ULAŞIN