Şehzade sünneti için kirve kuyruğu

Şehzade Mehmet'in sünnetinin yeniden canlandırılması için proje geliştiren firmalar, 2010 Kültür Başkenti Ajansı'nın önünde kuyruk oldu. Onay alan ve bekleyen projelerin maliyeti 11.7 milyon TL

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 21.10.2009 ABONE OL
Osmanlı Padişahı III. Murat'ın oğlu Şehzade Mehmet'in 52 günlük dillere destan sünnetinin yeniden canlandırılması ve anlatılması için proje geliştiren firmaların 2010 Kültür Başkenti Ajansı'nın kapısında kuyruk oluşturduğu ortaya çıktı. Arge Yapı'nın 8 milyon 670 bin liralık projesi Yürütme Kurulu'nun onayını beklerken; ajansın diğer iki firmanın projesini kabul ettiği ve 3 milyon 33 bin liralık bütçe ayırdığı anlaşıldı. Arge'nin projesi de onaylanırsa, kültür başkenti İstanbul toplam 11 milyon 700 bin liralık sünnete ev sahipliği yapacak.

BİR SAATE SIĞDIRACAKLAR

Osmanlı Padişahı III. Murat'ın 1582'de, oğlu Mehmet için düzenlediği 52 günlük sünnet şölenini, sadece 1 saatte yeniden canlandırmak için ilk teklif 8 milyon 670 bin liralık bütçeyle Arge Yapı'dan geldi. Ardından başka firmalar da teklif verdi. Atlas Limited Şirketi, 1 milyon 333 bin liralık animasyon projesi sundu. Payan Yayıncılık da 1 milyon 700 bin liralık "Kayıp Şehzade Harikalar Diyarında" başlıklı belgesel projesi önerdi. Her iki proje de kabul edildi. Haziran 2010'da gösterime girmesi hedeflenen bu yapımlara toplam 3 milyon 33 bin lira bütçe ayrıldı. "Kayıp Şehzade Harikalar Diyarında" belgeseliyle ilgili internet sitesinde ise şu görüşlere yer verildi: "Projenin yürütücülüğünü Payan Yayıncılık adına Süheyla Taşçıer ve Erol Ayyıldız yapıyor. Proje 11 Haziran 2010'da gösterime girecek. Sünnet şenliklerini icra eden Türk, İtalyan, Sırp, Yunan, İspanyol, Yahudi, Fars, Arap ve Çingene sanatçılarının, cambazlarının ve müzisyenlerinin olağanüstü renklerle, tarihten devralıp zenginleştirdiği masalsı dünya gözler önüne serilecek. İstanbul'un 16. yüzyıldaki sosyal hayatı ve kültürel alandaki sentez örnekler gösterilecek."

'KAMU ZARARA UĞRATILIYOR'
Bu arada, Maya Film de, belgesel ve kitap projesi için 155 bin liralık bir teklif verdi. Teklif bütçe komisyonunda beklemeye alındı. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, bir ekip kurarak 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nı incelemeye aldığını belirterek, ajansın şeffaf olmadığını, gereksiz projeleri kabul ederek kamunun zarara uğratıldığını iddia etti. Çetin, elindeki belgelerle ilgili olarak bugün bir basın toplantısı yapacağını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU