Binlerce öğrenci okula gitmedi

Ankara'da domuz gribinden dolayı bir okul tatil edilirken Batman'da da domuz gribi vakaları nedeniyle binlerce öğrenci okula gitmeyerek rapor aldı.

Ankara'da Bilkent BUPS Okulu'ndaki 1 haftalık domuz gribi tatilinden sonra Mamak Şahap Gürler Mahallesi'nde bulunan Ali Naili Erdem Anadolu Lisesi de 7 gün tatil edildi. Okul, bugünden itibaren gelecek hafta perşembe gününe kadar kapalı kalacak. Ankara Valiliği, okulun tatil edilmesine bağlı olarak, öğrencilerin dershane, kurs ve benzeri programlara da katılmamasının yerinde bir tedbir olacağını açıkladı.

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Ali Naili Erdem Anadolu Lisesi'ndeki 4 öğrencide, önceki gün yapılan tetikler sonucu domuz gribi virüsü tespit edildi. Öğrenciler tedavi altına alındı. Domuz gribi söylemlerinin yayılması üzerine dün öğrencilerin yüzde 20'si devamsızlık yapıp, okula gelmedi. Okula sadece öğretmenler gelirken bazı veliler de bilgi almak için geldi. Öte yandan Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi'ne çok sayıda vatandaşın domuz gribi şüphesiyle başvurduğu öğrenildi.

TÜRKİYE'DE DOMUZ GRİBİ ALARMI

DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

BATMAN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AKBOĞA: BİNLERCE ÖĞRENCİNİN OKULA GİTMEDİĞİNİ ÖĞRENDİK
Batman Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa, kentte domuz gribi vakaları nedeniyle binlerce öğrencinin okula gitmediğini ve rapor aldığını öğrendiklerini bildirdi.

Akboğa, kentte domuz gribi görülmesinin ardından valilikçe kriz masası oluşturulduğunu anımsatarak, çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti. Şu ana kadar Batman'da 11 domuz gribi vakasına rastlandığını, bu durumun eğitim-öğretime ara verilmesine gerekçe olmadığını belirten Akboğa, ''İl genelinde 465 okulda 148 bin öğrenci eğitim görüyor. Bugün itibarıyla binlerce öğrencinin okula gitmediğini ve rapor aldığını öğrendik'' dedi. Bu arada, okula devam eden bazı öğrencilerin domuz gribine önlem olarak maske taktığı gözlendi. Okul yöneticilerinin hijyen konusunda uyarıldığı bildirildi.

BATMAN SAĞLIK MÜDÜRÜ BAŞ: GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALIYORUZ
Batman Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Baş, domuz gribine karşı gerekli önlemleri aldıklarını söyledi.

Mehmet Baş, gazetecilere yaptığı açıklamada, kent genelinde 11 vaka tespit edildiğini hatırlattı. Hastalığın ilk olarak Beşiri ilçesine bağlı Beyçayırı köyünde görüldüğünü, daha sonra kent merkezinde 10 kişide daha hastalığın tespit edildiğini kaydeden Baş, ''Paniğin başlaması yüzünden hastanelerimizde aşırı yoğunluk yaşanmaktadır. Bu da gerçek hastalara ulaşmada sıkıntıya neden oluyor. Daha önceki açıklamalarımda belirttiğim gibi domuz gribinin diğer griplerden farkı yoktur. Gerekli önlemleri alıyoruz'' dedi.

Özel Medical Park Hastanesi Başhekimi Dr. Mahmut Akdağ ise hastanelerine yoğun başvuru yapıldığını belirterek, ''Hastalıktan uzak durmak için öpüşmeyin, el sıkışmayın. Bu alışkanlıklarımızdan uzak durmamız gerekiyor'' diye konuştu.

İSTANBUL VALİSİ GÜLER: 60 ÖĞRENCİNİN TEST SONUÇLARINA GÖRE OKULLAR TATİL EDİLEBİLİR
İstanbul Valisi Muammer Güler, domuz gribi tespit edilen 19 öğrenci ile yakın temasta bulunan 60 öğrenciye test yapıldığını ve bugün akşam saatlerinde çıkacak sonuca göre okulların tatil edilebileceğini açıkladı. Güler, "Eğer domuz gribi ile ilgili bir kapatma yaparsak, bu bütün okulları kapsayacaktır" dedi.

Çağaloğlu'ndaki Valilik binasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vali Muammer Güler, bir kişinin domuz gribinden öldüğü yönündeki iddialara açıklık getirdi. "Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde domuz gribinden vefat eden herhangi bir hastamız olmamıştır" diyen Güler, bu haberlerin bir spekülasyondan ibaret olduğunu söyledi. Güler, "Göztepe Hastanemiz bir koordinasyon hastane, Anadolu yakasında domuz gribiyle ilgili olarak görevlendirilmiş bir hastanedir. Temmuz ayından beri de bu görevi yürütüyor. Temmuz ayından bu yana Göztepe Hastanesi'ne 170'e yakın bir müracaat olmuştur. Bunlardan 50'sinde domuz gribi görülmüştür ama bunlarında tedavisi bitirilmiştir. Bir günde 50 tane oldu, ya da son iki günde 50 kişi domuz gribinden müracaat etmiştir şeklinde yansımaktadır. Bu yanlıştır. 30 Nisan'dan bu yana bin 300'e yakın vaka üzerinde çalışılmıştır. Bunların 270'inde H1N1 virüsüne rastlanmıştır, tedavisi yapılmıştır. Bu süre içerisinde bir ölüm vakası olmamıştır" şeklinde konuştu.

Şuanda hiçbir hastanede domuz gribinden yatan kimse olmadığına değinen Güler, 13 okulda 19 öğrencide görülen domuz gribi vakasında da öğrencilerin kendi evlerinde tedavi altına alındıklarını açıkladı. Bu öğrencilerle yakın temas içinde olanlarda da önlem alındığını anlatan Güler, şuanda İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi laboratuarında 60'â yakın öğrencinin testlerinin yapıldığını söyledi.

Güler, virüs tespit edilen 19 öğrenci ile temasta bulundukları belirtilen bu öğrencilerin test sonuçlarına göre durumu yeniden değerlendireceklerini söyledi. Şuanda virüsün yayıldığına dair bir işaret olmadığını anlatan Güler, "Öğrencilerimizin her biri farklı okul ve sınıflardandır. Temasın arttığını görürsek, gerekli tedbiri alacağız. Bir okulumuzda ise böyle bir ihtimalden bahsediliyor. Bugün alacağımız tahlil sonuçları ne yapmamız gerektiğini söyleyecek. Olası bir durumda hemen kapatma tedbirimizi alacağız. Eğer domuz gribi ile ilgili bir kapatma yaparsak, bu bütün okulları kapsayacaktır" dedi.

Vali Güler, aşılarımız geldiğini hatırlatarak, "Şuan tetkikleri yapılıyor. Aşılama çalışmaları da önümüzdeki aylarda yapılacak. Bugün 16 ile 18 saatleri arasında öğrencilerin tahlil sonuçları bildirilecek. Eğer bir temas ortaya çıkarsa bunun tedbirini hemen tatil şeklinde alacağız. Bunu kamuoyu ile paylaşacağız" şeklinde konuştu.

HASTALIĞA KARŞI ALINMASI GEREKEN BASİT KURALLAR
İstanbul Valisi Muammer Güler, domuz gribine karşı alınacak tedbirlerin belli olduğunu, 'bunların ellerin sık sık sabunla yıkanması, tokalaşma ve öpüşmekten kaçınılması, kapalı ortamların sürekli havalandırılması ve özellikle okullarda merdiven tırabzanlarının, elektrik düğmelerinin, muslukların, masa ve sıraların sürekli dezenfekte edilmesi olduğunu'' anımsattı. Güler, İstanbul'da artık son zamanlarda yurt dışı öyküsü olmayan vakaların da ortaya çıktığına işaret ederek, bu konunun üzerinde dikkatle durulması gerektiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Pandemi İzleme Kurulunun aldığı kararına göre, ''Eğer kümelenme söz konusuysa, aynı sınıfta birden fazla veya okulda belli bir sayıda virüsün bulaştığı hasta varsa ya da okullarda devamsızlık oranının artması halinde o zaman kapatma tedbirinin düşünüleceğini'' dile getiren Güler, bugün yapılan 60'a yakın tahlilden çıkan sonuçlarda aynı okullarda kümelenme olup olmadığının anlaşılacağını bildirdi.
Vali Güler, ''Velilere söyleyeceğim şudur, grip şüphesi olan veya grip olan çocuklarını asla okula göndermesinler'' dedi.

Vatandaşların resmi olmayan haberlere itibar etmemelerini isteyen Güler, bilgileri paylaştıklarını, yeterli personel ve stokun bulunduğunu, tahlil için de hastanelerde gerekli aparatların mevcut olduğunu sözlerine ekledi.

DİYARBAKIR'DA 23 VAKA
Diyarbakır'da A giribine yakalananların sayısı 23'e yükseldi. Tatil edilen okullarda eğitim gören öğrencilerin derslerinden geri kalmaması için yerel TV ve internet aracılığıyla uzaktan eğitim verilmesine başlandı. Derslerin 25 dakikalık bölümler halinde, her gün saat 08.00- 15.00 arasında yayınlanacağı bildirildi. Büyükşehir Belediyesi de yaşlı ve çocuklara maske dağıttı.

HEMŞİRE, DOMUZ GRİBİ ŞÜPHESİYLE TEDAVİ ALTINA ALINDI
Sivas'ta bir hemşirenin domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alındığı bildirildi.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde görevli bir hemşire, rahatsızlanması üzerine domuz gribi şüphesiyle enfeksiyon hastalıkları servisinde tedavi altına alındı. Hastanenin acil servisinde ve diğer bölümlerinde önlemler artırıldı. Hastanede çalışanların ve hastaların koruyucu maske taktıkları görüldü.

Bu arada, bir süre önce yurt dışından geldiği öğrenilen ve hastaneye başvuran bir mermer fabrikası çalışanı da domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alınmak istendi. Hastanın tedaviyi kabul etmeyip gerekli tetkiklerin ardından hastaneden ayrıldığı belirtildi. Alınan kan örneklerinin incelenmek üzere Ankara'ya gönderileceği bildirildi.

TIR ŞOFÖRÜNDE DOMUZ GRİBİ ŞÜPHESİ
Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, Gemlik ilçesinde domuz gribi şüphesiyle müşahede altına alınan TIR şoförü ile ilgili açıklama yaptı.

Bursa Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Efrail Atıcı, Gemlik Devlet Hastanesi'ne müracaat eden TIR sürücüsünün H1N1 virüsü kapmış olma ihtimali üzerine Bursa'ya sevk edildiğini bildirdi. İlgili hastanın Şevket Yılmaz Hastanesi'nde müşahede altına alındığını kaydeden Atıcı, numunelerin incelenmek üzere İstanbul Üroloji Merkezi'ne gönderildiğini kaydetti. Atıcı, gelecek sonuca göre hastaya gerekli tedavinin uygulanacağını ifade etti.

Bursa genelinde mevsimsel grip vakalarının artmasına rağmen domuz gribi vakasına rastlanmadığını söyleyen Atıcı, "Sağlık Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu belli risk grupları var. Bakanlık Bursa genelinde bu risk gruplarına giren kişi sayısını istedi. Bursa'da bu risk gruplarına uyan kişi sayısı 1 milyon. Ancak bazı vatandaşlarımız mevsimsel gribe yakalandığı için paniğe kapılıyor ve hastaneye tedaviye geliyor.

Buradaki uzman arkadaşlarımız bu kişinin tedavisini yapıyor. Ancak mevsimsel grip enfeksiyonu
ile domuz gribi enfeksiyonu benzer özellikler taşıyor. Şu ana kadar ilimizde domuz gribi ile ilgili herhangi bir pozitif vaka söz konusu değildir. Ancak domuz gribi şüphesi olması durumunda uygun görülen kişinin numuneleri alınıyor ve İstanbul Üroloji Merkezi'ne gönderiliyor. Çevre ilçelerden gelen ve durumundan şüphelenilen ise Bursa'da bulunan çeşitli hastanelerde tedavi altına alınıyor. Gemlik'ten gelen hasta ile ilgili herhangi bir olumsuz durum söz konusu değil" dedi.

BİZE ULAŞIN