Aysun Kaptan: Bir daha asla Aden'e gitmeyeceğim

89 gündür esir tutulan Horizon-1'in 4. kaptanı Aysun Akbay, "Denizciliğe devam, ama Aden'den geçen gemiye binmem" dedi

Aden Körfezi'nde korsanların 8 Temmuz'da kaçırdığı, anlaşma sonucu 5 Ekim'de serbest bırakılan Horizon- 1 gemisinin 22 kişilik mürettebatından 17'si dün sabah Türkiye'ye geldi. Kaçırıldıktan sonra sık sık gündeme gelen geminin dördüncü kaptanı Aysun Akbay, 3 ay boyunca sıkıntı çektiklerini, ancak korsanların kendilerine kötü davranmadığını söyledi. Gemideki tek kadın olmasından dolayı büyük bir endişe duymadığını ve kendisini ayrıcalıklı hissetmediğini kaydeden Akbay, "Bir süre birilerinden izin almadan bir şeyler yapmak istiyorum. Denizciliğe devam etmeyi düşünüyorum. Fakat Aden'den geçen seferlere gitmeyeceğim" dedi.

SEVGİLİSİ ELİNİ TUTTU

Kolunun üstündeki Atatürk dövmesiyle dikkat çeken Akbay, yanında bulunan ve elini tutan erkeğin kim olduğunu soran gazetecilere gülümseyerek karşılık verdi. Kim olduğunu açıklamayan genç de "Erkek arkadaşıyım" demekle yetindi. Akbay, gazetecilerin ilk olarak ne yapmak istediğini sorması üzerine 'Kuaföre gitmek istiyorum" yanıtını verdi. Bir süre İstanbul'da kalacağını belirten Akbay, kendisini ana haber bültenlerine çıkarmak isteyen televizyon kanallarından birini seçeceğini de söyledi.

KAPTAN MISIR'DA KALDI

Geminin makinisti Gökmen Meydan'ın yakınları da sabah erkenden havalimanına geldi. Meydan'ın ilk sarıldığı yakını, kız kardeşinin 3 aylık çocuğu Ecrin bebek oldu. Korsanlardan birinin açtığı ateş sonucu ayağından yaralanan Mustafa Şenkal ise "Kurşun halen ayağımda. Eşim doğum yaptığında seferdeydim. Bebeğimi şu ana kadar göremedim" diye konuştu. Gemide bulunan stajyer Burak Pamuk'u da ablası Burcu Pamuk karşıladı Pamuk, ablasının yanında getirdiği köpeği ile hasret giderdi. 112 gün sonra Türkiye'ye gelen 17 kişilik mürettebatın bir kısmı İstanbul'da kalırken, bir kısmı memleketlerine gitti. Geminin birinci kaptanı Mustafa Ulusoy'un sağlık sorunları nedeniyle Mısır'da kaldığı belirtildi, 4 kişinin ise pasaport işlemleri nedeniyle Ürdün'de kaldığı anlaşıldı.

BİZE ULAŞIN