Kostümleri Almanya'da sergilenecek

Türk sinemasında bir döneme damgasını vuran sanatçı Türkay Şoray'ın 45 yıl boyunca filmlerinde oynarken giydiği kostümlerden bazıları Almanya'nın Frankfurt kentinde sergilenecek.

Yönetmen Türker İnanoğlu tarafından henüz 15 yaşında iken keşfedilen Türkan Şoray'ın kostümleri, Frankfurt kentindeki görkemli otellerden The Westin Grand'da 1 ila 8 Kasım günleri arasında görülebilecek.

Bu yıl 9. defa düzenlenecek Frankfurt Türk Film Festivali çerçevesinde kendisi de bu şehre gelecek olan Şoray, filmlerde giydiği kostümleri ile ilgili, "Film sahnelerinde giydiğim her elbise beni geçmişe götürüyor. Bu elbiselerin her birinin yaşayan bir ruhu olduğuna inanmaktayım." Demişti.

Türkan Şoray 1964 yılında çevrilen Acı Hayat adlı filmdeki rolüyle 1. Antalya Film Festivali'nde en iyi kadın başrol oyuncusu ödülü almıştı. Sanatçının en çok tanınan filmleri, Dönüş-1972, Sultan-1978, Berdel-1990 ve Gönderilmemiş Mektuplar-2003.

Frankfurt Türk Film Festivali'nin hazırlıkları ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen festival sorumlusu Hüseyin Sıtkı, "Bu yılki organizasyona Türkan Şoray hanımefendinin teşrif edecek olması bizleri ayrıca heyecanlandırıyor. Filmler aracılığıyla kurmaya çalıştığımız Türkiye-Almanya arasındaki köprü için dev bir adım daha atılmış olacak." dedi.

Frankfurt CineCtar Metropolis Sineması'nda yapılan basın toplantısına Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Muavin Konsolosu F. Orçun Baran, Frankfurt Kültür Ataşesi Raci Karaca, CineCtar Metropolis Sineması Başkanı Frank Kasper, festival sorumlusu Hüseyin Sıtkı ve festival basın sözcüsü Dr. Fehmi Akalın katıldı.

"Devrim Arabaları"adlı film ile start alacak bu yılki festivale Çağan Irmak da konuşmacı olarak katılacak. "Issız Adam" ve "Babam ve Oğlum" filmleri ile Türk sinemasına yeni bir soluk getiren Çağan Irmak, Türk sinemasındaki son aktüel durumla ilgili 4 Kasım'da Frankfurt'ta bir toplantıya katılacak.

BİZE ULAŞIN