"Berlin'e bombayı ilk kez duyduk"

ESKİ Hava Kuvvetleri Komutanı Emin Alpkaya'nın, Londra'ya eğitime giden Türk teğmenlerin, 2. Dünya Savaşı sırasında Berlin'in bombalanmasına katıldığı şeklindeki notları, tarihçiler arasında da tartışma yarattı. Böyle bir olayı ilk defa duyduklarını vurgulayan tarihçiler, şaşkınlıklarını gizleyemedi.

"EĞİTİM ZAYİATI OLAMAZ"
Doç. Dr. Orhan Çekiç (Tarihçi): Türkiye son ana kadar savaşa girmemek için büyük bir mücadele verdi. Almanya bizim ne düşmanımız, ne de müttefikimizdi. Türk subayların bombardımana katılması, böyle bir şeyin olması mümkün değil. Resmi belgelerde, tarih kitaplarında böyle bir bilgi yok. Ama ortaya çıkan o günlüklerde yazılanlar, benim farklı düşünmeme neden olur. Orada hayatını kaybeden Türk subayların tamamının eğitim zayiatı olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Türk pilotları hava gücü olarak, belki de o günkü şartlarda kullanılmış olabilirler.

"GÖNÜLLÜ OLMUŞLARDIR"
Prof. Dr. Cemil Koçak (tarihçi): Savaşa katılmamış ama müttefik olmuş bir ülkenin pilotlarını, bombardıman uçaklarında ya da herhangi bir aktif görevde kullanacaklarını sanmıyorum. Çok az bir ihtimal. Böyle bir şeyi hiçbir yerde okumadım. Gönüllü olmuş olabilirler. Resim olarak bir görevlendirme değil de, gönüllülük esasıyla olmuş olabilir. Ona bir şey diyemem. Resmi olarak görevlendirme gibi bir yetkileri yok. Bu birçok problem çıkartır. Notların kurgusunu görmek lazım. Tam olarak hangi tarihte, nasıl ifade etmiş...
Prof. Dr. Halil Berktay (tarihçi): Hiç böyle bir şey duymadım. Tersi yönde, 2. Dünya Savaşı sırasında Türkiye'nin Naziler tarafında savaşa katılması ve esir Türkler'i kurtarmak için Sovyetler Birliği'ne karşı savaşa girmesi konusunda, yoğun bir propaganda vardı. Savaş döneminde, Türkiye'nin, Türk pilotlarının, Türkiye savaşa formel olarak girmeden, Berlin'in bombalanmasına katıldığını ilk defa duyuyorum. Bu konuda hiçbir bilgim yok.

"YENİ ÖĞRENİYORUM"
Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu (Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı): Türkiye 1945'e kadar fiilen savaşa girmedi. Sadece İngiliz gemilerinin Türk limanlarında ihtiyaçlarının karşılandığını biliyoruz. Türk pilotların bombardımana katıldığını hiçbir yerde okumadım. Yeni duyuyorum.

BİZE ULAŞIN