Görme engellilere sesli uyarı cihazı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, merkezde bulunan bütün kavşaklara, görme engellilere yönelik akustik sesli uyarı cihazı kuracak.

Görme engelli vatandaşların emniyetli bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerini sağlayacak cihaz, sinyal vericinin bulunduğu direğe kelepçe ile bağlanacak. Sesli uyarı cihazı, yaya yeşil lambası ile paralel olarak çalışacak.

Yağmura ve toza dayanıklı olarak tasarlanan cihaz kabin içerisinde ve su sızdırmaz şekilde dizayn edildi. Sesli uyarı cihazı, 1 hz. frekans aralığında ses dalgaları üretecek ve bu ses diğer seslerden kolaylıkla ayırt edilebilecek özellikte olacak.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, engelli vatandaşların her zaman yanında olduklarını söyledi.

Engelli insanların hayatını kolaylaştırmanın asli görevleri olduğunu kaydeden Toçoğlu, şunları kaydetti: "Engellilerimizin sorunlarına çözüm getirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu zamana kadar birçok yerde kaldırımları engelli vatandaşlarımızın ulaşımına uygun hale getirdik. Ayrıca Sosyal İşler Daire Başkanlığımız ilimizdeki engellilerle devamlı irtibat halinde. Onların sorunlarını çözmek için çaba sarf ediyor."

Görme engelliler için kavşaklarda yeni bir çalışma yaptıklarını ifade eden Toçoğlu, "Görme engelli vatandaşlarımızın karşıdan karşıya emniyetli bir şekilde geçebilmelerini sağlamak amacıyla, sinyalizasyon direklerine sesli uyarı cihazı kuruyoruz. Şu anda arkadaşlarımız bunun alt yapısını hazırlıyorlar. Çok yakında bu çalışmaya başlayacağız ve bu sorunu da çözüme kavuşturmuş olacağız." diye konuştu.

BİZE ULAŞIN