Hacı adaylarına ek kontenjan müjdesi

Suudi Arabistan yönetiminin yurt içindeki Türk vatandaşlarına 25 bin civarında ek kontenjan sağladığı öğrenildi. Böylece yurt içi ve yurt dışındaki Türk vatandaşlarına sağlanan toplam "ek kontenjanın" 40 bini aşması bekleniyor.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, hafta başında yaptığı açıklamada Suudi Arabistan'ın yurt dışındaki Türk vatandaşları için 16 bin ek kontenjan vereceğini söylemiş; ancak yurt içi kontenjanla ilgili olarak rakam vermemişti.

Suudi Arabistan'dan geçtiğimiz günlerde bildirilen ek kontenjan müjdesiyle ilgili haber, çeşitli gerekçelerle resmen açıklanmıyor. Ek kontenjanın organizasyonuyla ilgili olarak Diyanet ve özel seyahat acenteleri yoğun çalışmaya girdi.

"Yurt içindeki Türk vatandaşlar için 25 bin civarında ek kontenjan verildi" diyen bir yetkili, böylece yurt içi ve yurt dışındaki Türk vatandaşlara sağlanan kontenjanın 40 bini aşacağını dile getirdi. Aynı yetkili, ek kontenjanla ilgili olarak müftülüklerde hummalı çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.

HACI ADAYLARININ EK KONTENJAN SEVİNCİ

Diyanet internet sitesindeki "ilave kontenjana göre kayıt durumu sorgulama" ekranında bu akşamdan itibaren işlem yapılmaya başlandı.

Daha önce 444 hacının kesin kayıt hakkı kazandığı Malatya'da, ek kontenjanla birlikte 568-569. sıradan hacca gitmeye hak kazanan İbrahim-Kudret Şalvarcı çifti, duygularını şöyle dile getirdi:

"Ek kontenjandan umudumuzu kesmek üzereydik. Az önce bu hayırlı haberi alınca çok ama çok sevindik. Fani dünyadaki tek muradımız hacca gitmekti. Dünyalar bizim oldu."

Ek kontenjanla ilgili resmi açıklamanın yakında yapılması bekleniyor. Ek kontenjanlar öncesinde 74 bin kişi hacı adayı olabilmişti. Ek kontenjanlarla beraber Türk hacı adaylarının sayısı 120 bine yaklaşacak. Devlet Bakanı Faruk Çelik, Suudi Arabistan'dan yaklaşık 55 bin civarında ek kontenjan talep ettiklerini söylemişti.

BİZE ULAŞIN