'Aşı yaptırmayın diyen suçlu olur'

Sağlık Bakanı Akdağ, aşı yaptırmanın gereksiz olduğu yönünde açıklama yapanları 'sorumsuzlukla' suçladı. İstanbul'da ise okullar 'grip temizliği' için 30 Ekim'de tatil olacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ A gribi (domuz gribi) aşılarının gönüllü olarak yapılacağını belirterek, "Zoraki bir aşılama olmayacak" dedi. Taksim Hyatt Regency Otel'de A gribi salgını sürecine ilişkin medya yöneticileriyle bir araya geldiği toplantı öncesi basının sorularını yanıtlayan Bakan Akdağ şöyle konuştu: "Okullarda aşılamaları biz görevlilerimizi göndererek yapacağız. Hastalığı olan vatandaşlarımızın sağlık ocaklarına, aile sağlığı merkezlerine gelerek aşı yaptırmalarını bekleyeceğiz. Elimizde olan listeler çerçevesinde gerekirse hasta vatandaşların evlerine de gideceğiz." Kendisinin de aşı olacağını açıklayan Akdağ, aşı yaptırmanın gereksiz olduğu yönünde açıklama yapanları 'sorumsuzlukla' suçladı ve şunları söyledi: "Dünya Sağlık Örgütü, Amerika Hastalık Kontrol Merkezi, Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi, Sağlık Bakanlığı Bilimsel Kurulu, hepsi birden güvenilmez mi? Siz kim oluyorsunuz da toplumun kafasını bu kadar karıştıracak açıklamalar yapabiliyorsunuz? Açık konuşuyorum, yarın bir vatandaş, televizyonda izlediği uzmanın önerisiyle astımlı çocuğuna aşı yaptırmaz ve sonra o çocuk ölürse, bana gelip, 'Ben filanca kişiyi televizyonda izledim. Onun üzerine bu aşıyı yaptırmadım' derse, o kişi hakkında suç duyurusunda bulunacağım."

DEZENFEKTE ÇALIŞMASI
İstanbul Valisi Muammer Güler de 30 Ekim'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı fırsat bilerek A gribine karşı dezenfekte çalışması yapılmak üzere 30 Ekim Cuma günü kentteki okulların tatil edildiğini söyledi. İstanbul'da 16 okulda 28 öğrencide A gribi görüldüğünü ifade eden Güler, "Hastanelerde A gribinden dolayı yatan hasta yoktur. Toplam 41 vaka vardır" bilgisini verdi. Sağlık Bakanlığı Pandemi Bilim Kurulu üyelerinden Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Akın ise, A gribinin çok soğuk aylarda hızlı bulaşma eğilimi göstereceğini, uyarısında bulundu, Ocak ayını da tehlikenin başlangıç noktası olarak işaret etti. Prof. Akın ayrıca "Aşının içerisine etkisini güçlendirecek 'adjuvan' maddesi konuluyor. Bunun tehlikeli olduğu söyleniyor. Bayanların kullandığı güzellik ve bakım kremlerinde de bu madde var. Aşı, bireysel bağışıklık sağlayacak, böylece de toplumsal bağışıklılık oluşacak" dedi.

BİZE ULAŞIN