'Mustafa Kemal ile birlikte savaşırdım'

Osmanlı padişahı Abdülmecid'in torununun torunu Nilüfer Sultan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e olan hayranlığını bu sözlerle anlattı

Padişah Abdülmecid'in torununun torunu Nilüfer Sultan, "Osmanlı İmparatorluğu'ndan, Mustafa Kemal sayesinde elimizde toprak kaldı. Erkek olsam Mustafa Kemal'le birlikte savaşırdım" dedi. Sultan Abdülmecid'in torunu İbrahim Tevfik Efendi'nin oğlu Burhaneddin Cem Efendi'nin kızı Nilüfer Sultan çocukken Osmanlı Hanedanı mensubu olmanın ne anlama geldiğini bilmediğini söyledi. Nilüfer Sultan, "Uzun yıllar saray entrikalarıyla uğraştık. Yediğimize içtiğimize dikkat ettik. Babam bir keresinde kalfamızı şeker kabına cam tozu koyarken yakaladı. Kardeşim Şehzade Selim Cem bundan paranoyak oldu" dedi. Sürgün döneminde büyük dedesinin tapularını yanına almadan ülkeyi terk ettiğini belirten Nilüfer Sultan "Paris'e gidenler bir ay sonra döneriz düşüncesiyle gitmişler. Dedem yoksulluk içinde öldü. Osmanlı şehzadeleri çok zenginmiş. Dedem İbrahim Tevfik Efendi zengin şehzadelerinden biriydi" diye konuştu.

BÖLMEK İSTİYORLAR

Hamidiye Alayları'nın Kürtlerden oluştuğunu belirten Nilüfer Sultan "Sultan Abdülhamid tahttan indirildiğinde bağımsızlıklarını istemişler. O tarihten bu güne aynı sorun yaşanıyor. Osmanlı döneminde herkes kendi dilini konuşabiliyor, kendi dinini yaşayabiliyordu. Osmanlı İmparatorluğu o dönemde, Fransa, İngiltere gibi ülkelere bu açıdan güzel bir örnekti. Bu yüzden çöküşünü istediler. Atatürk sayesinde bir kısmını kurtarabildik" dedi. Nilüfer Sultan annesi Irina Starosselsky (sağda) ile birlikte yaşıyor.

KIZINA ÖTANAZİ
Nilüfer Sultan, yaşadığı İsviçre'de 16 yaşındaki kızının yakalandığı bronş hastalığı sonrası kaldırıldığı hastanede izinsiz ötanazi ile öldürüldüğünü iddia ederek "Dava açtım 4 avukat tuttum. Sonuç alamadım" dedi.

BİZE ULAŞIN