Şüpheli sayısı 11'e çıktı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 24.10.2009 13:17 ABONE OL
Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Demir, domuz gribi şüphesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Demir, Şehitlik İlköğretim Okulunda gerçekleştirilen "Temiz Eller Sağlıklı Gelecek" ve "Fırçalar Çantada Dişler Yolunda" projelerinin tanıtım töreninin ardından, il genelinde domuz gribiyle ilgili yürütülen çalışmalar hakkında gazetecilere bilgiler verdi.

Dr. Hasan Demir yaptığı açılamada, domuz gribi şüphesiyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Şanlıurfa'da mevsimsel grip nedeniyle şikayeti olan ve hastanelere müracaat eden bazı kişilerde var olduğunu tespit ettik ve kontrol amacıyla bazı okullardan numuneler aldık. Aldığımız 11 numuneyi Ankara'ya gönderdik. Şu ana kadar sonuçlar tarafımıza iletilmediği için ilimizde domuz gribi vakası yok diyoruz. Ancak, alınan numune sonuçlarında pozitiflik çıkarsa, Sağlık Bakanlığı bunu kamuoyu ile paylaşacak. Biz de kamuoyunu bilgilendireceğiz. Şu anda Şanlıurfa'da domuz gribi vakası tespit edilmemiştir" dedi.

Domuz gribi ile mevsimsel gribin arasında aslında çok fazla bir fark olmadığını, domuz gribinin gençleri, mevsimsel gribin ise yaşlıları ve çocukları etkilediğini ifade eden Demir, "Dolayısıyla panik ve evhama gerek yok. Gripli olanlar evde istirahat etsin. Okula giden varsa bir süre evinde dinlensin. Zaten çok ağır tabloya sahip durumlarda ilgili kişi hastanelere yatırılır. Bunun dışında özellikle el temizliğine dikkat etmek gerekiyor'' diye konuştu.