A gribi Türkiye'de ilk kez can aldı

A gribine karşı verilen ilk kayıp Ankara'da bir hastane çalışanı oldu. 29 yaşındaki erkek temizlik işçisi, üç gün önce zatürree teşhisiyle tedaviye alındı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 25.10.2009 ABONE OL
Tüm dünyayı kasıp kavuran A gribi, Türkiye'de de ilk kez can aldı. 20 Ekim'den bu yana zatürree teşhisiyle tedavi gören, Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Hastanesi'nde çalışan 29 yaşındaki erkek temizlik işçisi M.G., dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi. Edinilen bilgiye göre M.G., 20 Ekim'de halsizlik ve kırgınlık şikayetiyle çalıştığı hastanede doktor kontrolünden geçti. Zatürree teşhisi konulan M.G., hastaneye yatırıldı. M.G.'ye yapılan testlerden A gribi olduğu ortaya çıktı. Dün sabah saatlerinde yoğun bakıma alınan M.G., dün akşam saat 20.00 sıralarında solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi. Gelişmeler üzerine Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu olağanüstü toplandı. Toplantıda, uzun süredir kalp sorunu çektiği öğrenilen M.G.'nin ailesiyle ve kalp rahatsızlığını takip eden doktorlarıyla görüşme kararı alındı. M.G.'ye yapılan A gribi testlerinden ilkinin negatif, ikincisinin ise pozitif çıktığı bilgisi üzerine bugün otopsi yapılması kararlaştırıldı. Otopsi sonucunda ölümün grip virüsünden mi yoksa bakteri mi olduğu da kesinlik kazanacak. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hastalığın hangi organlara zarar verdiğini de ortaya koyacak otopsi sonuçlarının, Türkiye'de bundan sonra A gribi için alınacak önlemlere de yardımcı olacağını belirtti.

'HER YERDEN KAPMIŞ OLABİLİR'
958 kişinin A gribi teşhisi konulduğu ülkemizde, ilk kurbanın hastane çalışanı olması nedeniyle, virüsü hastane ortamında kapmış olabileceği şüphesi doğdu. Ancak Bakanlık yetkilileri, "A gribini hastanede mi kaptı?" sorusuna, "Her yerden kapmış olabilir" yanıtını verdi.

BAKANLIK UYARDI

Sağlık Bakanlığı, gelişmeyi yazılı bir açıklamayla duyururken vatandaşları yeniden uyardı. Bakanlığın açıklamasında, "Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi, hastalık belirtisi olanların evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir" denildi. Bakanlığın açıklamasında, beklemeksizin doktora başvurulması gereken belirtiler de şöyle sıralandı: "Genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 5 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusma..." Dünya Sağlık Örgütü'nün son açıklamasına göre A gribi dünyada 191 ülkede 4 bin 735 can aldı. Türkiye, A gribinin can aldığı 192'nci ülke oldu.

BUGÜN NELER OLDU