Muğla'da şiddetli rüzgar

Muğla'da şiddetli rüzgar ve yağış, yaşamı olumsuz etkiledi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 26.10.2009 13:04 ABONE OL
Bahama bandıralı 180 metre uzunluğundaki yolcu gemisi ''Azamara Ques'', İngiliz ve Almanlardan oluşan 640 yolcusuyla Fethiye açıklarına geldi. Şiddetli rüzgar nedeniyle limana yanaşamayan geminin yolcuları, feribotlarla karaya çıkartıldı.

Yolcular iskelede bekleyen otobüslerle Ölüdeniz, Kayaköy ve Dalyan'a götürüldü. Gemide kalan mürettebat da daha sonra Fethiye İskelesi'ne taşındı. Geminin akşam saatlerinde Antalya'ya gideceği öğrenildi.

BODRUM
Bodrum Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, ilçede etkili olan yağış ve rüzgar nedeniyle esnaf zor anlar yaşadı. Aniden bastıran yağmur ve etkili rüzgar nedeniyle bazı restoran ve mağazaların önlerindeki kamelyalar uçtu. Esnaf, dükkanların kapı önünde biriken suları kendi imkanlarıyla temizledi. Sahildeki bazı restoranların balkonları da su aldı.

Bu arada, Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki bir çöp konteyneri rüzgar nedeniyle kayarak yolun ortasına geldi. Sürücülere zor anlar yaşatan konteyner, yoldan çekildi.

Öte yandan, ilçede rüzgar ve yağmurun etkisini hafifletmesinin ardından güneş yüzünü gösterdi. Muğla ve Marmariste ise kısa süreli yağış yaşandı.

ANTALYA'DA KISA SÜRELİ ESEN ŞİDDETLİ RÜZGAR BAZI AĞAÇLARIN DEVRİLMESİNE NEDEN OLDU
Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan, aniden başlayan ve çok kısa süre etkili olan şiddetli rüzgardan dolayı Kaleiçi'nde bir kavak ağacının, Dumlupınar İlköğretim Okulu'nun bahçe duvarına yıkıldığını bildirdi. Öğrencilerin bu sırada bahçede olmadığını kaydeden Pehlivan, Çakırlar mahallesinde de bir ağacın park halindeki otomobilin üzerine devrildiğini belirtti.

Barbaros Çay Bahçesi yakınlarında, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yıkılmasına karar verilen binanın yıkımı için kurulan iskelenin rüzgarın etkisiyle yan taraftaki binaya yaslandığına işaret eden Pehlivan, bu olaylarda herhangi bir yaralanma ve can kaybının yaşanmadığını söyledi.

Pehlivan, Meteoroloji Müdürlüğü'nün fırtına ve yağış uyarısı nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Fen İşleri, Çevre Daire Başkanlığı ve İtfaiye daire Başkanlığı ekiplerinin hazır tutulduğunu vurguladı.
Antalya Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri de, kısa süreli esen rüzgarın fırtına olarak nitelendirilemeyeceğini belirterek, rüzgarın saatteki hızının 24 kilometre olarak gerçekleştiğini bildirdi.

FETHİYE'YE FIRTINA UYARISI
Fethiye'de sabah saatlerinde görülen şiddetli rüzgarın akşam saatlerinde yağmurla birlikte fırtınaya dönüşebileceği uyarısı yapıldı.

Fethiye Körfezi'nde sabah saatlerinde doğudan saate 60 ile 70 kilometre arasında hızla esen rüzgar günlük hayatı olumsuz etkilerken asıl fırtınanın akşam saatlerinde gelebileceği uyarısı yapıldı. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Fethiye Meteoroloji Bürosu'ndan edinilen bilgiye göre, akşam saatlerinde hızını artırması beklenen rüzgarın yanı sıra sağanak yağmur da yağacak. Gece saatlerine kadar beklenen fırtına hava sıcaklıklarını da düşürecek ve gündüz saatlerinde en yüksek 24 derece olarak ölçülen hava sıcaklığı 20 derecenin altına düşecek. Hafta boyunca gök gürültülü sağanak yağışın beklendiği Fethiye'de vatandaşlar dikkatli ve hazırlıklı olmaları konusunda uyarıldı.

BUGÜN NELER OLDU