Sağlık Bakanı Akdağ: 5 ay öpüşmeyin

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribinin bulaşma ihtimaline karşı vatandaşları 5 ay öpüşmemeleri, tokalaşmamaları ve sarılmamaları konusunda uyardı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, okullarda Kasım ayının son haftası aşılamanın başlayacağını ve Ocak ayına kadar devam edeceğini söyledi. Aşının bir takvime bağlı olarak Türkiye'ye getirileceğini belirten Akdağ, aşının diğer ülkelerce de Kasım ayından itibaren yaklaşık 4 aylık süre içinde temin edileceğini bildirdi. Bakan Akdağ, ''Dolayısıyla aşıyı bir anda getirmek, tüm çocuklara yapmak veya bütün ihtiyaç sahiplerine yapmak mümkün değil. Zamandan kazanmış olmak maksadıyla bu uygulamaları sürdürüyoruz'' dedi.

Alınması gereken tedbirlere de dikkati çeken Bakan Akdağ, şunları kaydetti:

''Bireysel tedbirlere çok ciddi biçimde dikkat etmemiz lazım. Bunların yanında el yıkama geliyor. Bir de şu el sıkışma ve öpüşme adetinden 5 ay vazgeçmeyi ben bütün toplumumuza öneriyorum. Çünkü ellerle hastalığın bulaştığını biliyoruz. Uzaktan da birbirimize sevgimizi gösterebiliriz. Sıcakkanlı bir halkız, biliyorum bunun zorluğunu, ama 5 ay birbirimize sarılmayı, öpüşmeyi, el sıkışmayı erteleyebilirsek hastalığın yayılma hızının azalmasında yararlı olacağına inanıyorum.''

ANKARA'DA EĞİTİME 1 HAFTA ARA - TV'DEN CANLI YAYINLA EĞİTİM YARIN BAŞLIYOR

ÜNİVERSİTE SINAV TARİHLERİ DEĞİŞECEK Mİ?

DOMUZ GRİBİ AŞISI TARTIŞMASI

DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

DÜNYANIN DOMUZ GRİBİ HARİTASI

"TÜRKİYE'DE TOPLAM 1095 VAKA TESPİT EDİLMİŞTİR"

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de ilk pandemik A(H1N1) grip vakasının tespit edildiği 15 Mayıs 2009'dan bu yana toplam 1095 vaka tespit edildiğini, halen 5 vakanın tedavisinin hastanede devam ettiğini ve bunlardan durumu ağır olan bir hastanın tedavisinin ise yoğun bakımda sürdürüldüğünü bildirdi.
Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, ilk pandemik A(H1N1) grip vakasının tespit edildiği 15 Mayıs 2009'dan bu yana Türkiye'de toplam 1095 pandemik A(H1N1) vakası tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu vaka sayısı bugün itibariyle Türkiye'de var olan vaka sayısı değil, sürecin başlangıcından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısıdır. Halen 5 vakanın tedavisi hastanede devam etmektedir. Bunlardan durumu ağır olan bir hastanın tedavisi ise yoğun bakımda sürdürülmektedir. Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi, hastalık belirtisi olanların evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir. Genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 5 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır. Okullarda kapı kolları, merdiven tırabzanları, masa gibi temas edilen yüzeylerin su ve günlük temizlikte kullanılan sabun veya bir deterjanla günde en az iki kez temizlenmesi ve sınıfların sık sık havalandırılması önemlidir. Okullarda ayrıca özel bir dezenfeksiyon işlemine gerek bulunmamaktadır.''

MARDİN'DE OKULLAR TATİL

Mardin'de 2 öğrencide domuz gribi virüsüne rastlanması üzerine okullarda hafta sonuna kadar eğitim ve öğretime ara verildi.

Alınan bilgiye göre, Mardin'de 2 öğrencide domuz gribi virüsü tespit edildi. Bunun üzerine, merkez ve ilçelerdeki bütün okullar hafta sonuna kadar tatil edildi.

MEB, TÜM EĞİTİM KURUMLARINI 30 EKİMDE TATİL ETTİ
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 30 Ekim Cuma günü Türkiye genelinde tüm eğitim kurumlarını tatil etti. Eğitim kurumları bahçeler dahil dezenfekte edilecek.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, valiliklere ''Okulların Tatil Edilmesi'' konulu bir genelge gönderdi. Çubukçu, genelgede şunları kaydetti:

''Gripten koruma ve yayılmasını önlemek amacıyla tedbir olarak 30 Ekim Cuma günü ülkemiz genelinde okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim kurumları ile yaygın eğitim kurumları, özel okullar, dershaneler ve etüt eğitim merkezleri 1 gün süreyle tatil edilecektir. Bu süre içerisinde bakanlığımıza bağlı bütün okullar, belediyeler, il özel idareleri, okul aile birlikleri, sivil toplum örgütleri ve diğer yerel kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak okulların tüm bölüm ve ünitelerinin (derslik, büro, atölye, yatakhane, yemekhane, mutfak, bahçe, oyun alanı ve bütün müştemilat) dezenfekte edilecektir. Özel okullar, dershaneler, etüt eğitim merkezleri dezenfekte çalışmalarını kendi imkanlarıyla gerçekleştirecektir.''

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN AŞI TALEBİ
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ''domuz gribi'' ile ilgili alınan önlemler kapsamında üniversiteli öğrencilerin aşılanması için Sağlık Bakanlığına bir yazı yazarak ''Eğer bir şey olursa öğrencileri aşılamaya hazır olun'' diyeceklerini bildirdi.

Yusuf Ziya Özcan, Gazi Üniversitesi Konser Salonunda düzenlenen ''Türkiye Bilinçli Gençler Projesi''nin tanıtımına katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada, ''çok hasta olduğunu, şu anda evinde dinlenmesi gerektiğini, ancak toplantıya verdiği önem nedeniyle katıldığını'' vurgulayan Özcan, toplantının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Prof. Dr. Özcan, ''Ankara'da okulların 1 hafta tatil edildiğinin anımsatılarak, üniversitelerin de tatil olup olmayacağının sorulması'' üzerine, şunları kaydetti:

''Bugün Sağlık Bakanlığına bir yazı yazacağız, 'eğer bir şey olursa öğrencileri aşılamaya hazır olun' diye. Üniversite öğrencileri kendilerini küçük öğrencilerden daha iyi korudukları için çok panik halinde olmamamız lazım. Birazcık sakin olalım. Çünkü bizim paniğimiz diğer insanları da etkiliyor, halkı da etkiliyoruz böyle yaparak. Bu işi fazla da büyütmeyelim. Ama görüldüğü zaman da tedbirimiz olsun. Biz bugün internet sayfamıza da bir şeyler koyacağız. Arkadaşlarımızın alacakları tedbirlerle ilgili, Sağlık Bakanlığına da bir yazı yazacağız.''

Yusuf Ziya Özcan, ''okulların dezenfekte edileceği hatırlatılarak üniversitelerde ne gibi tedbirler alınacağının sorulmasına'' karşılık, ''Öyle olmuyor biliyorsunuz, temizlenmesi diye bir şey söz konusu değil. Bir başkasından size tekrar geçiyor'' dedi. Sağlık Bakanlığına yazacakları yazının içeriğine ilişkin soruya Özcan, ''(Aşılamaya hazır olun) diyeceğiz. Bizim böyle bir talebimiz olduğunu ben zaten 2-3 defa Sağlık Bakanımıza söyledim. (Ne zaman isterseniz) dedi. Şimdi de resmi yazı yazacağız'' yanıtını verdi.

Özcan, ''Aşı mı talep edeceksiniz?'' sorusu üzerine, ''Tabi, tabi. 3 milyon üniversite öğrencisi var...'' diye konuştu. ''Üniversiteler tatil olmayacak mı?'' sorusu üzerine Özcan, ''Hayır. Öyle bir şey yok'' dedi. Bir gazetecinin, rahatsızlığıyla ilgili ''Sizinki de gribal bir enfeksiyon galiba'' sözleri üzerine Özcan, ''O gripten değil, ama son günlerde çok yoruldum o yüzden metabolizma zayıf düştü'' dedi. Bilkent BUPS İlköğretim Okuluna devam eden küçük oğlunun durumunun sorulması üzerine de Özcan, ''Oğlumda da bir şey yok, ona geçmedi'' diye konuştu.

VALİ GÜLER: 22 AYRI OKULDA 48 ÖĞRENCİDE H1N1 VİRÜSÜNE RASTLANDI
İstanbul Valisi Muammer Güler, kent genelinde 22 ayrı okulda 48 öğrencide H1N1 virüsüne rastlandığını, toplam vakanın ise 40'ı erişkin olmak üzere 88 olduğunu bildirdi.

İstanbul Pandemi (salgın) Bilimsel Kurulu, Vali Muammer Güler'in başkanlığında ''domuz gribi'' konusundaki mevcut durumu ve son gelişmeleri değerlendirmek üzere toplandı. İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğündeki toplantı yaklaşık 1 saat 45 dakika sürdü. İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve konunun uzmanlarının da katılımıyla gerçekleşen toplantının ardından konuşan Güler, öncelikle panik havası yaratılmaması gerektiğini vurguladı.

Muammer Güler, ''22 ayrı okulda 48 öğrencide H1N1 virüsüne rastlandı. Toplam vaka ise 40'ı erişkin olmak üzere 88'dir'' dedi.

VALİ GÜLER: TATİL SÜRESİNCE OKULLARIMIZDA GENEL TEMİZLİK ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİLECEK
İstanbul Valisi Muammer Güler, kentteki okulların 4.5 günlük tatil süresince, genel temizliğinin yapılacağını ve hijyenik önlemlerin tamamlanmasına ilişkin faaliyetlerin gerçekleştirileceğini bildirdi.

Vali Güler, İstanbul Pandemi (salgın) Bilimsel Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, bir salgın durumunun söz konusu olduğunu, bunun daha da gelişme ihtimalinin bulunduğunu söyledi. Özellikle okullarda ortaya çıkan ve kesin tahlil sonuçlarıyla belgelenen konuları yakından takip ettiklerini ifade eden Güler, ''Olay sadece okullarla ilgili değildir, İstanbul'un tümüyle ilgilidir. Hem öğrenciler, hem erişkinler içindir'' dedi.

Son 10 günden beri okullardaki durumu izlemeye devam ettiklerini belirten Güler, İstanbul'da H1N1 virüsü çıkan öğrencilerin evlerinde istirahat ettiklerini, hastanede tedavi altında olan bir vakanın olmadığını kaydetti.

Muammer Güler, ''Bu tedbirlerin başlangıcı olan 30 Nisandan tarihinden, hatta ilk vakaya rastladığımız 14 Mayıs tarihinden bu yana da 329 vaka tespit edilmiştir. Bu İstanbul nüfusu için tolere edilebilir bir sayı olarak görülmektedir'' diye konuştu.

Esasen tatilin de kesin çözüm olmadığı hususunu uzmanların ifade ettiğini de açıklayan Güler, ''Gerektiği ortamda kesinlikle tatile karar vereceğiz. Ancak İstanbul'da şu andaki rakamlar, Bilimsel Kurulumuz, bir kümelenmenin, tatile gerektirecek bir durumun olmadığını saptadı. Cumhuriyet Bayramı'nın Çarşamba günü öğleden sonraki yarım günlük ve perşembe günkü bir günlük tatili ve hemen ardındaki 30 Ekim cuma gününün okullarımızda ara verilmesi kararını tavsiye etti'' dedi. İstanbul Valisi Güler, 30 Ekimde ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiğini de anımsatarak, şöyle devam etti:

''Tatil süresi içerisinde okullarımızda genel temizlik çalışmalarına devam edilecek. Hijyenik önlemlerin tamamlanmasına ilişkin faaliyetler yapılacak. Bu sürede hasta çocuklarımızın kesinlikle dışarıda olmamasını, dershaneye gidenlerin dershaneye dahi gitmemelerini, evlerinden çıkmamalarını, bu 4.5 günlük süreç içinde tedavilerine evde devam etmelerini, kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınmalarını kendilerine tavsiye ediyoruz. Sağlık Bakanlığı da açıkladı. Aşılamaya Kasım ayı sonunda başlanacak.''

Okullara ekipler gönderip bir dezenfeksiyon yapılmayacağını ifade eden Güler, okulların kendi çaplarında temizlik çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti. Vatandaşların büyük çoğunluğunun hastalık olmasa bile bazı hastanelere başvuruda bulunduklarının görüldüğünü belirten Güler, herkese tahlil yapılmadığını da söyledi. İstanbul Valisi Güler, Kasım ayında Anadolu yakasında yeni bir laboratuvar daha kurulacağını sözlerine ekledi.

İSTANBUL'DA TÜM TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI DOMUZ GRİBİNE KARŞI DEZENFEKTE EDİLECEK
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ''domuz gribine'' karşı İETT otobüsleri, deniz otobüsü, tramvay, metro ve vapurların hepsini dezenfekte ettiklerini belirterek, ''Yarından itibaren, toplu kullanım alanlarında, yürüyen merdivenlerde, üst geçit kolları gibi insanların el teması yaptıkları yerlerde ilave dezenfekte yapılacak'' dedi.

Topbaş, Atatürk Oto Sanayi Sitesi-Dürüşşafaka hattında ilk rayların döşenmesi nedeniyle düzenlenen törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İstanbul'da, ''domuz gribine karşı Büyükşehir Belediyesinin aldığı önlemlerin'' sorulması üzerine Topbaş, göreve geldiklerinden beri kentteki tüm toplu taşıma araçlarının mesai saati bitiminden sonra dezenfekte edildiğini belirtti.

Şimdi ''domuz gribi'' riski bulunduğunu ve büyük bir metropol olan ve 14 milyon insanın hareket halinde olduğu bir kentte çok daha fazla dikkatli olunması gerektiğine işaret eden Topbaş, İstanbul Valiliğinin gerekli tedbirleri alarak uyarılarını yaptığını, Büyükşehir Belediyesi olarak da kendilerinin gerekli çalışmaların yapılması talimatını verdiklerini söyledi.

Topbaş, ''İETT otobüsleri, deniz otobüsleri, tramvaylar, metro ve vapurların hepsini dezenfekte ettik. Yarından itibaren toplu kullanım alanlarında, yürüyen merdivenlerde, üst geçit kolları gibi insanların el teması yaptıkları yerlerde ilave dezenfekte çalışması yapılacak. Bununla ilgili hazırlıklar yapılıyor. Genel Sekreter bu konuda yapılacak hazırlıkların detaylarına ilişkin bugün toplantı yapıyor'' dedi.

Vatandaşın da el temasından sonra ellerini mutlaka yıkaması, kalabalık ortamlarda dikkat edilmesi, ayrıca işletmelerin de kalabalık ortamlardaki kapı kollarından, insanların elle tuttukları noktalarda bu dezenfekteleri yapmaları gerektiğini kaydeden Topbaş, suya biraz çamaşır suyu katıldığında dezenfekte olduğunu, ekiplerin sadece çamaşır suyu değil başka dezenfekten maddeler de kullanacaklarını, ancak teknik konuları bilmediğini söyledi.

Okulların tatil olmasının virüsün okullardaki yaygınlığını önleyecek önemli bir tedbir olduğunu, çünkü virüs bulunduğu ortamda 3-4 günden fazla yaşayamadığının ifade edildiğini dile getiren Topbaş, ayrıca belediyle içindeki kullanım alanlarında, halkın yoğun bulunduğu yerlerde, istasyonlarda ve iskelelerde bu çalışmaları sürdüreceklerini bildirdi.

Kadir Topbaş, toplu taşıma araçlarındaki sürücülerin de ellerinde dezenfekten bulundurması ve kimseyle yakın temasta bulunmamaları konusunda gerekli uyarıların yapılacağını söyledi. Bir gazetecinin, ''domuz gribi'' aşısı olup olmayacağı yönündeki sorusuna da Topbaş, ''Bu tavsiye ediliyorsa, gerekli görülüyorsa, biz de İstanbul'a lazım olan birisi olarak, görev süresince bir rahatsızlık geçirmeden, daha aktif çalışmak için yaptırmamız gerekiyor. Yaptıracağız tabii ki'' karşılığını verdi.

Topbaş, Ayamama Deresi kenarındaki yapıların yıkımıyla ilgili bir soruya da yıkım çalışmalarının basın mensuplarıyla birlikte yapılacağını, tespitlerin ardından uyarıların yapıldığını, insanların bu uyarılara olumlu yanıt vermesini beklediklerini kaydetti.

Yenibosna İş Adamları Derneğinin, Ayamama'nın çevresinde kendi üyelerinin sorumluluk alanında bulunan noktalarda bedelsiz terkler yapacağını ilettiğini, bunun işlerini kolaylaştıracağını, o bölgenin daha yaşanılır hale geleceğini ve risklerin de kalkacağını ifade eden Topbaş, bununla ilgili Genel Sekreterlik, İSKİ ve Derneğin birlikte proje çalışması yaptıklarını söyledi.

HAMİLELER İÇİN ÖZEL DOMUZ GRİBİ AŞISI
Sağlık Bakanlığı, hamilelere, bağışıklık yapma gücünü artıran, ancak kamuoyunda tartışmalara yol açan ''Adjuvan'' maddesi içermeyen domuz gribi aşısından uygulayacak.

Sağlık Bakanlığı Türkiye'ye aşı temin edecek firmalardan biriyle yaklaşık 1 milyon doz ''Adjuvansız aşı'' alınması konusunda sözleşme imzaladı. Anlaşmaya göre, söz konusu aşıların Aralık ayında Türkiye'de olması bekleniyor. Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM) Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, gebeliğinin özellikle son 3 ayındakilerde domuz gribinin risk yarattığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin gebelere de adjuvan içeren aşı uygulanabileceğini bildirdiğini kaydeden Ertek, ''Bu tür konularda karar hekime bırakılıyor, ancak gebelere mümkün olduğunca hiçbir kimyasal ve biyolojik madde verilmemesi gerekiyor. Bu nedenle gebelere adjuvansız aşı uygulanmasına karar verildi'' diye konuştu.

ADJUVAN NEDİR?
Aşının bağışıklık yapma gücünü artıran madde ''Adjuvan'' olarak adlandırılıyor. Türkiye'de uygulanacak aşılar adjuvan olarak ''skualen'' maddesi içeriyor.

Aşı adjuvanla birlikte yapılınca bağışıklık kazanma potansiyeli daha çok artıyor. Bazı ülkelerde söz konusu maddenin özellikle hamilelerde yan etkilere neden olduğu iddiaları gündeme getiriliyor. ABD'deki aşılarda adjuvan maddesi bulunmazken, Avrupa'daki aşılar bu maddeyi içeriyor.

Uzmanlar, ''Adjuvana bağlı yan etki görülebilir mi'' sorusuna kesin yanıt veremezken, ''Gerçekleşme olasılığı düşük ihtimaller nedeniyle insanların aşıdan mahrum kalmasının doğru olmadığını, böyle bir yan etkinin olup olmayacağı şimdiden bilinmeden spekülasyon yaratılmasının doğru olmadığını'' belirtiyor.

BİZE ULAŞIN