Aysun kaptan baba evinde

Aden Körfezi'nde kaçırıldıktan 89 gün sonra korsanlarla yapılan anlaşma sonucu serbest bırakılan "Horizon 1" gemisinin 4. kaptanı Aysun Akbay, İzmir'deki baba evine geldi.

Kendisini İstanbul'da karşılayan annesi Şerife ve babası Özcan Akbay ile İzmir'e gelen Aysun Akbay'ı, yakınları karşıladı. Aysun'un eve gelişi nedeniyle, ailesi tarafından kurban kesildi. Akbay ailesinin komşuları da Aysun ile kucaklaşarak, ailenin sevincine ortak oldu.

Aysun Akbay, gazetecilere yaptığı açıklamada, evini çok özlediğini, ailesiyle zaman geçirmek istediğini ve birkaç ay çalışmayacağını söyledi. Mesleğine devam edeceğini belirten Akbay, ''Şirketimle aramda sorun yok. Çalışmaya devam edeceğim. Ancak Aden'e gitmeyeceğim'' dedi. Somalili korsanların kendilerine iyi davrandığını, kadın olduğu için de kendisine daha özen gösterdiklerini bildiren Aysun Akbay, şöyle devam etti:

''İlk başta, silahlarla geldiklerinde çok korkmuştum. Hepimizin öleceğini düşünmüştüm. Sonra bize sıcak davrandılar. Bu korkum gitti. Kötü bir şey olmadı ama esir gibi yaşamak kötü. Lavaboya bile gitmek için izin almak zoruma gitmişti. İlk işim Kordon boyunda arkadaşlarımla oturmak olacak. Ev yemeklerini özledim. Sürekli barbunya, nohut, mercimek, pilav yiyorduk. Bunları görmek istemiyorum artık.''

Akbay, bir televizyon programında ''kendisini arayan Somalili korsanın ne zaman geri geleceğini sorduğuna yönelik'' yaptığı açıklamalarla ilgili de ''O programda söylediklerim espriliydi. Evet bir korsan aradı 'Evinde misin, mutlu musun?' diye sordu. 'Biz size bunları yaptık ama üzüldüm' dedi'' diye konuştu.

''YERİNDE OLMAK İSTERDİM'' MESAJLARI GELMİŞ

Gemide olduğu sürede hem e-posta hem de facebook adresine çok sayıda mesajlar geldiğini ifade eden Akbay, ''Tanıdığım tanımadığım birçok kişiden mesajlar aldım. 'Senin yerinde olmak istiyorum' diyenler olmuş, şaşırdım'' dedi.

Aysun Akbay, ''gemideki 23 personelden en fazla kendisinin öne çıkmasına'' ilişkin soruya ise ''Erkeklerin çoğunlukta olduğu bir mesleği seçtim. Kimseden ayrıcalık istemedim. Bu olayda ben ön plana çıktım, bundan mutlu değilim. Diğer arkadaşlarım ne sıkıntı yaşadıysa ben de aynı sıkıntıları yaşadım. Bu 89 günlük sürede 4 kilo vermişim'' yanıtını verdi.

AİLESİ MUTLU

Aysun'un annesi Şerife, babası Özcan, küçük kardeşi Aylin Akbay, Aysun'un eve dönmesi nedeniyle büyük sevinç yaşadı.

Şerife Akbay, kızının dönmesinden büyük mutluluk duyduklarını belirterek, ''İstanbul'da henüz oturup konuşma fırsatımız olmadı. Televizyoncular kızımızı bizden daha fazla gördü. Şimdi onunla uzun uzun oturup konuşmak istiyorum'' diye konuştu. Baba Akbay ise tedirgin bir sürecin ardından kızının sağ salim evine dönmesi nedeniyle mutluluk duyduklarını kaydetti.

BİZE ULAŞIN