Kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin güney ve iç kesimlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek olan yağışların; Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, İskenderun) ve Antalya çevreleri, öğleden sonra Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve batısı (Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır) ile Bingöl çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI : Güney ve İç bölgelerimizde yağışla birlikte 3 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR : Genellikle güney ve güneydoğu, Marmara ile Karadeniz kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, bu akşam ve gece saatlerinde Marmara'da kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların; Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, İskenderun) ve Antalya çevreleri, öğleden sonra Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve batısı (Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır) ile Bingöl çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) tedbirli olunması gerekmektedir.

SEL UYARISI: Adana Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Doğu Akdeniz Bölgesi'nde sağanak yağış beklendiğini belirterek, vatandaşların sel konusunda dikkatli olmaları gerektiğini bildirdi. Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre, bugünden itibaren Akdeniz'in doğusunda havanın gök gürültülü sağanak yağışlı olacağı vurgulandı. Açıklamada, rüzgarın da yağış sırasında değişik yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde eseceğinin tahmin edildiği belirtildi. Meteoroloji yetkilileri, beklenen etkili yağışın ve rüzgarın oluşturabileceği sel, yıldırım, fırtına gibi olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmasını istedi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA :
Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra Balıkesir ve Çanakkale çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

EGE : Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

AKDENİZ : Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, K.Maraş, Hatay, Osmaniye, İskenderun) ile Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU : Parçalı zamanla çok bulutlu, bölgenin güney ve doğusu (Konya, Karaman, Niğde, Nevşehir, Aksaray, Kırşehir, Kayseri, Sivas, Yozgat) sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ : Parçalı bulutlu geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Az bulutlu ve açık, kıyıları ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra iç kesimleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU : Az bulutlu ve açık zamanla parçalı çok bulutlu, öğleden sonra Malatya ve Elazığ çevreleri, akşam saatlerinden sonra güney ve batısı( Erzurum, Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Van ve Hakkari) sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların akşam saatlerinden sonra Bingöl çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; bölgenin kuzey ve batısında (Adıyaman, G.Antep, Kilis, Ş.Urfa, Diyarbakır) kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BİZE ULAŞIN