Knidos heykellerini geri istiyor

Datça ilçesinin CHP'li Belediye Başkanı Tokcan, Knidos Antik Kenti'nden yurtdışına çıkarılan 3 değerli heykelin iadesinin istenmesi için Kültür Bakanlığı'na başvurdu...

Muğla'nın Datça İlçesi Belediye Başkanı CHP'li Şener Tokcan, "Knidos Aslanı", "Knidos Demeteri" ve "Knidos Afroditi" heykellerinin Datça'da yapıldığını belirterek, "Afrodit heykeli halen kayıp. Knidos Aslanı ve Knidos Demeteri heykelleri ise İngiltere'ye kaçırıldı ve British Museum'da sergileniyor. Daha önce de Türkiye'den yurtdışına kaçırılan bazı eserler geri getirildi. Doğru bir yöntem tespit edip, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği içerisinde olacağız. Heykelleri geri istiyoruz" dedi. Daha önce bu iki heykelin aynı ölçülerdeki mermer kopyalarının yaptırılarak ilçe merkezindeki bazı noktalara yerleştirildiğini de anlatan Tokcan, "Biz de kayıp olan Afrodit heykelini yaptırmak için çalışmalara başladık. Amacımız, bu heykellerin Datça'da yapıldığını ve bu eserlerin İngiltere'ye kaçırılarak orada sergilendiği bilgisini insanların hafızasında diri tutmak" dedi.

'ABD'Lİ PROFESÖR KAÇIRDI'
Datça Belediyesi Basın Müdürü Osman Akın, Knidos Aslanı Heykeli için Osmanlı döneminde "Bizde bu taşlardan çok var" denilerek saraydan yazılı onay verildiğini ileri sürdü. Akın, heykelin Londra'da bulunan British Museum gibi çok önemli bir müzenin girişinde ziyaretçilerin karşısına çıkan ilk tarihi eser olmasının bunun bir kanıtı olduğunu vurguladı. Tarihi kaynaklarda Knidos'ta bir Afrodit heykelinin varlığından da söz edildiğini kaydeden Akın, bugüne kadar binlerce Afrodit heykeli yapıldığını ancak Knidos'un yetiştirdiği çok değerli heykeltıraş Praksiteles'in eseri "Çıplak Afrodit" heykelinin o döneme kadar yapılmış en değerlisi olduğunu kaydetti. Tarihi kaynaklara göre bereket tanrıçası Afrodit'in ilk defa çıplak heykelinin yapıldığını da anlatan Akın, "Bunun üzerine şehrin tepesindeki bir noktaya Afrodit tapınağı yapılmış ve bu heykel de tapınağın ortasına dikilerek kutsal bir mekan haline dönüştürülmüş. Depremlerin ardından kentin terk edilmesiyle heykel kaybolmuş. Bazı tarihçilere göre bu heykel yerinden alınarak Roma Dönemi'nde İstanbul'a götürülmüş ve bir yangında yok olmuş. Bazı tarihçiler ise heykelin hala Knidos içerisinde olduğunu söylüyor. 1960'lı yıllardaki kazılarda heykele ait olduğuna inanılan bir elin bulunduğu söylendi. Ancak, parçanın ABD'li Prof. Nancy İrislove tarafından ABD'ye götürüldüğü sanılıyor" dedi. Öte yandan Antalya'nın Elmalı ilçesinden yurtdışına kaçırılan "Elmalı Sikkeleri", 10 yıllık aranın ardından Türkiye'ye getirildi ve Antalya Müzesi'nde sergilenmeye başladı.

BİZE ULAŞIN