Aşılar dağıtılmaya başladı

Sağlık Bakanlığı "domuz gribi" aşılarının ön kontrollerinin olumlu çıkması üzerine 81 ile sevkiyatına başlandığını bildirdi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 27.10.2009 09:12 ABONE OL
Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Bakanlığının Pandemi İzleme Bilim Kurulu'nun Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyeleri doğrultusunda pandemik A(H1N1) gribi aşı uygulamasının öncelikli olarak sağlık çalışanları ve Hacca gidecek olanlara yapılacağı ifade edildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Teslimat yapılan ilk parti aşının Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Laboratuvarlarında yapılan ön kontrollerin olumlu çıkması üzerine aşıların 81 ilimize sevkiyatına başlanmıştır. Yakın zamanda sonuçlanması beklenen son kontrollerden sonra aşı uygulamasına başlanacaktır. Sağlık çalışanlarının aşılamaları kişilerin çalıştıkları kurumlarda, hacca gideceklerin aşılamaları ise gidiş günlerine bağlı olarak her ilde belirlenen merkezlerde veya havaalanlarında yapılacaktır.''

DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

DÜNYANIN DOMUZ GRİBİ HARİTASI

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DOKUCU: İSTANBUL'A İLK ETAPTA 60 BİN DOZ AŞI GELDİ
İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, ilk etapta 60 bin doz pandemik A (H1N1) aşısı geldiğini belirterek, ''Kentte öncelikle aşılanacak sağlık personeli, öğrenciler ve risk grupları da dahil olmak üzere aşı yapılan kişi sayısı 3.5 milyonu bulabilir'' dedi.

Dokucu, ''Bebek Dostu İstanbul'' 1. basamak ödül töreni öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, H1N1 grip aşısına ilişkin bilgi verdi. ''İstanbul'a ilk etapta 60 bin doz aşı geldi'' diyen Dokucu, henüz aşıların kime yapılacağına ilişkin talimatın Sağlık Bakanlığından gelmediğini ifade etti.

Dokucu, ilk aşılamaların sağlık personeline yapılacağını düşündüğünü de ifade ederek, ''Kentte ilk etapta aşılanacak sağlık personeli, öğrenciler ve risk grupları da dahil olmak üzere aşı yapılan kişi sayısı 3,5 milyonu bulabilir'' dedi.

Kentte 2 milyon ilk ve orta öğretim öğrencisi, 300 bin kreş çocuğu, ayrıca 18 yaş altı okula gitmeyen yaklaşık 1 milyon gencin bulunduğunu ifade eden Dokucu, ayrıca kronik kalp yetmezliği, diyabet, KOAH gibi hastalığı bulunan risk gruplarının da aşılacağını anımsattı. Ali İhsan Dokucu, İstanbul'da 44 bin Sağlık Bakanlığına bağlı çalışan sağlık personeli, bunun yanı sıra özel hastane, poliklinik ve tip merkezlerinde çalışan hekim, hemşire ve yardımcı personel bulunduğunu da hatırlattı.

''ULUSAL REFERANS MERKEZİMİZDEN SON KONTROLLERLE İLGİLİ OLUMLU RAPOR ALINMADAN AŞI UYGULAMASINA BAŞLANILMAYACAKTIR''
Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ''H1N1 aşısı'' uygulamasına, Ulusal Referans Merkezinden son kontrollerle ilgili olumlu rapor alınmadan başlanılmayacağı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, evrensel nitelikleri ve daha çok da Türkiye'yi ilgilendiren boyutları ile ''H1N1 Pandemisi (salgını)'' sürecinin hassas bir biçimde takip edildiği ve bu süreçte kamuoyunun, medya aracılığı ile eşit, hızlı, açık ve şeffaf bir biçimde bilgilendirildiği ifade edildi. Bu süreçte bazen çeşitli spekülasyonlarla karşılaşıldığı ve halkın ''kafasını karıştırıcı, olumsuz algılamalara sebep olabilecek dedikoduların üretildiğinin üzülerek görüldüğüne'' işaret edilen açıklamada, Sağlık Bakanlığının resmi açıklamaları dışında spekülatif bilgilere itibar edilmemesi istendi.

H1N1 aşılarının Refik Saydam Hıfzıssıhha merkez laboratuvarlarında yapılan ''ön kontrollerinin olumlu sonuçlandığı'' hatırlatılan açıklamada, zaman kazanmak ve gecikmelere sebebiyet vermemek için aşıların illere sevkinin yapıldığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

''Söz konusu Ulusal Referans Merkezimizden son kontrollerle ilgili olumlu rapor alınmadan aşı uygulamasına başlanılmayacaktır. Aşı uygulamasına başlanılacağına dair gün ve tarih verilerek üretilen spekülatif haberler doğru değildir. Uygulama için her türlü hazırlık tamamlanmıştır. Son kontrollerin olumlu raporu alındığında hem bu husus, hem de aşı uygulamasının aşamaları medyamız aracılığı ile kamuoyumuzla paylaşılacaktır.

Sağlık hizmetlerinin aksatılmaması, hijyen kurallarının ihlal edilmemesi ve birey haklarına özen gösterilmesi gibi kaygılar dikkate alınarak aşı uygulamaları ile ilgili medyamızın görüntü talepleri müşavirliğimiz tarafından hem görüntü, hem de fotoğraf olarak temin edilecek ve bütün medya kuruluşlarımıza ulaştırılacaktır. H1N1 Pandemi süreci aynı zamanda bir sosyal ve toplumsal sorumluluk sürecidir. Bu sürecin iletişim ayağını birlikte yürüttüğümüz medyamızın konuya bu çerçevede gösterdiği hassasiyete teşekkür ediyoruz.''

TELAFİ EĞİTİMİ BAŞLADI
"Domuz gribi" nedeniyle okulların tatil edilmesi üzerine verilecek telafi eğitimi TRT 3'den başladı. Dersler, sabah saat 07.00-11.00 arasında lise öğrencilerine yönelik veriliyor. İlköğretim öğrencileri de saat 11.00'den 14.00'e kadar dersleri izleyebilecek. Ders saati süreleri 20'şer dakika olarak belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığının ''www.meb.gov.tr'' internet adresinden 3 günlük ders programı yayımlandı. Programa göre, dersler bugün, yarın ve cuma günleri işlenecek. 29 Ekimin resmi tatil olması nedeniyle ders yapılmayacak.

ANKARA VALİSİ ÖNAL 70'E YAKIN OKULDA DOMUZ GRİBİ VAKASI GÖRÜLDÜĞÜNÜ AÇIKLADI
Ankara Valisi Kemal Önal, katıldığı bir televizyon programında Başkent'te 70'e yakın okulda domuz gribi vakası görüldüğünü açıkladı.

ANKARA VE MARDİN'DE OKULLAR TATİL
Ankara'da okul ve dershanelerin 26 Ekim Pazartesi gününden itibaren tatil edilmesinin ardından Mardin'de de 2 öğrencide domuz gribi virüsüne rastlanması üzerine okullarda hafta sonuna kadar eğitim ve öğretime ara verildi.

MARMARİS'TE OKULLAR 1 HAFTA TATİL
Muğla'nın Marmaris ilçesinde okullar, şüpheli H1N1 domuz gribi virüsü vakasının artması olasılığı gerekçe gösterilerek bugünden itibaren hafta boyunca tatil edildi. Konu hakkında bir açıklama yapan İlçe Sağlık Müdürü Doktor Koray Güneş, ateşi 38,5 dereceyi bulan hastaların mutlaka hastanelere başvurması gerektiğini söyledi. Koray Güneş, vatandaşları, tokalaşmaması ve öpüşmemesi konusunda da uyardı. Güneş, "Daha sık el yıkanmalı kapalı ortamlar da daha sık havalandırılmalı" dedi.

DERSHANELER DE CANLI YAYINA BAŞLIYOR
Domuz gribi salgını nedeniyle Ankara'da eğitime bir hafta süreyle ara verilmesi, özel dershaneleri de harekete geçirdi.

Türk Telekom'un kuruluşu olan SEBİT Eğitim ve Bilgi Teknolojileri ve Uğur Dershaneleri, SBS ve üniversiteye giriş sınavlarına hazırlıkta öğrencilerin diğer illerdeki arkadaşlarından geri kalmamaları için internet üzerinden canlı öğretime başlayacak.

Ankara Uğur Dershaneleri'nde kurulan sanal sınıflar Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri kendi öğrencileri için Vitamin'in altyapısını kullanarak, internetten öğretime geçecek. Ankara Uğur Dershanesi'nde sanal sınıflar üzerinden başlayacak canlı uzaktan eğitim ve uygulamaları, yarın düzenlenecek basın toplantısıyla tanıtılacak.

SINIFLAR İNTERNETE TAŞINDI
Bu uygulamayla öğrenciler gerçek sınıftaki gibi internet üzerinden ders alırken sormak istediklerini sorabilecek ve yanıtını alabilecek. Öğretmen internet üzerinden test verebilecek ve soruların cevaplarını öğrencilerle beraber çözebilecek. Aynı zamanda testlerin soru çözümleri Vitamin'de de yer alacak.

VALİ GÜLER: DOMUZ GRİBİ İÇİN TEST ZORUNLULUĞU YOK
İstanbul Valisi Muammer Güler, domuz gribi konusunda vatandaşların test yaptırmasını gerektiren bir zorunluluk bulunmadığını söyledi.

İl Güvenlik Komisyonu toplantısı için İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine gelen Vali Güler, toplantıya katılmadan önce basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Güler, ''domuz gribi aşılarının neden geciktiği'' konusundaki sorulara, aşıların ticari boyutuyla ilgili bir şey söylemesinin mümkün olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Korunma tedbirleri açısından bakıldığında vatandaşlarımızın yoğun şekilde tedbir aldıkları görülmektedir. Bu iyi bir şey. Bu dönemde hijyen maddeleri üretiminin arttığı bir dönem. Hatta bu konuda bize de başvurular oluyor ama bu ticari bir durum olduğu için biz bunları değerlendiremiyoruz. Aşılarla ilgili dün sayın bakanımız ifade etti. Kasım ayı sonu itibariyle öğrenciler aşılanacak. Öncelikle risk gruplarımızdan sağlık çalışanlarımız ve ardından hacı adayları da aşılanacak. Bunun talimatını bakanlıktan bekliyoruz.''

Vatandaşların domuz gribi için test yaptırdığını belirten Güler, ''Vatandaşlarımızın test yaptırmasını gerektiren bir zorunluluk yok. Bu bir panik havasından kaynaklanıyor. Kimsenin 'ben domuz gribi miyim' diye test yaptırmasına gerek yok. Kaldı ki, bazı sağlık kuruluşlarımızın hızlı test adı altında test yaptığını gördük. Ancak uzmanlar bunun bir fayda sağlamadığını söylüyor. Bu konudaki referans testleri yapan Çapa'daki mikrobiyoloji test laboratuvarıdır. Önümüzdeki günlerde Anadolu yakasında yeni bir laboratuvar kurulacaktır'' dedi.

Güler, ''Bir grip vakası varsa birinci basamak sağlık kuruluşlarına ya da hastanelere başvurulmalı. Doktorlar gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Domuz gribi var mıdır, yok mudur diye bir teste gerek yok. Kaldı ki, hiç hastalık kapmamış bir çocuğun ya da vatandaşın hastane ortamında virüs kapma tehlikesi de vardır. Kronik ya da ağır seyreden hastalarda test yapılıyor. Normalde tahlili gerektiren bir durum yok'' diye konuştu.

MUĞLA'DA 20 ÖĞRENCİDE DOMUZ GRİBİ TESPİT EDİLDİ
Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aksan, il genelinde 20 öğrencide domuz gribine rastlandığını bildirdi. Aksan, "Bodrum, Milas ve Fethiye ilçelerinde toplam 20 öğrencimiz bu hastalığa yakalandı. Okulların tatil edilmesi ise söz konusu değil." dedi.

İl Milli Eğitim ile İl Sağlık müdürlükleri işbirliğinde okul müdürlerini ve öğretmenlerini domuz gribi hakkında bilgilendirmek için eğitim semineri düzenledi. İskender Alper Konakaltı Kültür Merkezi'ndeki seminerde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aksan, Muğla genelinde 135 bin öğrenci bulunduğunu, şu ana kadar üç ilçede toplam 20 öğrencide domuz gribine rastlandığını söyledi. Aksan, "Hasta öğrencilerimiz şu anda okula gitmiyor. Tedavileri evlerinde yapılıyor. Merkezdeki okullarımızda ise domuz gribinin şüphesi dahi yoktur. En büyük iş velilere düşüyor. Her şeyden önce telaşlanmayacaklar. Virüs kapmış bir kişinin en iyi bakılacağı yer evidir. Okullarda da hijyenik önlemler aldık. Sıra ve masalar düzenli olarak temizleniyor. Öğretmenlerimiz, çocuklarımızla yakından ilgilenecek." şeklinde konuştu.

İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ise domuz gribini okullarda öğretmenlerin yardımlarıyla önleyeceklerini belirterek, bu konuda sağlık ekiplerinin öğretmenlerin emrinde olduğunu söyledi.

VAN'DA 5 KİŞİDE DOMUZ GRİBİ VİRÜSÜNE RASTLANDI
Van Valisi Münir Karaloğlu, kentte 5 kişide domuz gribi virüsüne rastlandığını söyledi. Vali Karaloğlu, Valilik Ali Paşa Salonu'nda düzenlenen İl Pandemi Yürütme Kurulu Toplantısı'nda, tüm dünyayı etkisi altına alan ve son dönemde de ülkenin en önemli gündem maddesi olan domuz gribiyle ilgili olarak topladıklarını ifade etti.

Karaloğlu, domuz gribiyle ilgili herkesin ortak yaşadığı bir sorun bulunduğunu, salgın tehlikesi olduğunu belirterek, kamu kurumları ve toplum olarak yapılması gerekenlerin zamanında ve doğru yapılması durumunda bu salgının da daha önceki salgın hastalıklar gibi hasarsız atlatılabileceğini kaydetti. Van'da şu ana kadar şüphelendikleri vakalar bulunduğunu belirten Vali Karaloğlu, şöyle konuştu:

''Bu kişilerden numune alındı. Ankara'ya Hıfzıssıhha'ya gönderildi. Maalesef bunlar içinde pozitif olanlar var. Şu anda kesinleşmiş 5 vakamız var. Bunlardan 3'ü iyileşti. 2'sinin durumu iyi ve tedavileri devam etmektedir. Korkulacak, paniğe kapılınacak herhangi bir durum söz konusu değildir. Durum kontrol altındadır. Sağlık teşkilatımız, olaya hakim durumdadır. Özellikle milli eğitim ve sağlık müdürlüklerinin bu aşamada yapacağı iş birliği çok önemlidir. Olayın görüldüğü mahallelerde gerekli tedbirler alınmaktadır.''

Van'da okulların tatil edilmesini gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Vali Karaloğlu, ''Bu bir şekilde gelecekti. Önemli olan geldiğinde bizim ne kadar hazırlıklı olduğumuzdur'' dedi. Van'a 470 bin aşı gönderileceğini ifade eden Karaloğlu, yarından sonra aşıların ellerinde olacağını, öncelikle hacca gidenlerin, çocukların, güvenlik güçlerinin, sağlık personelinin ve kronik hastalığı olanlara aşı yapılacağını bildirdi.

SİVAS'TA NUMUNELERİ POZİTİF ÇIKAN 3 KİŞİNİN TEDAVİLERİ EVLERİNDE SÜRDÜRÜLÜYOR
Sivas'ta domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alınan 3 sağlık çalışanından alınan numunelerde hastalığa yol açan ''H1N1'' virüsünün belirlendiği, çalışanların tedavilerinin evlerinde sürdürüldüğü bildirildi.

Domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alınan Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde görevli 2 hemşire ve 1 temizlik personelinden alınan numunelerin incelemesinin tamamlandığı, 3 sağlık çalışanının sonuçlarının pozitif çıktığı öğrenildi. Numunelerinde domuz gribine yol açan ''H1N1'' virüsü tespit edilen 3 sağlık çalışanının tedavilerinin evlerinde sürdürüldüğü belirtildi.

Hastanede şu an için 3 pozitif vakanın bulunduğunu bildiren yetkililer, hastalık şüphesiyle takibi yapılan bazı hastalardan da numuneler alındığını, sonuçların beklendiğini ifade etti. Pozitif vaka sayısının artabileceğini belirten yetkililer, hastanede gerekli önlemlerin alındığını, şu an için korkulacak bir durum olmadığını kaydetti. Bu arada, hastanede görevli sağlık personelinin domuz gribi konusunda bilgilendirilmesine yönelik eğitim çalışmaları yapılıyor.

Sivas İl Pandemi İzleme Kurulu Sözcüsü ve CÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nazif Elaldı, sağlık personeline domuz gribi ve korunma yollarıyla ilgili detaylı bilgiler veriyor.

Öte yandan, Sivas Sağlık Müdürlüğü'nün Sağlık Bakanlığı'ndan domuz gribine karşı talep ettiği 208 bin aşıdan 4 bininin yarın gelmesinin beklendiği belirtildi. Sağlık çalışanları başta olmak üzere risk gruplarının gelecek günlerde kademeli olarak aşılanacağı kaydedildi.

İSTANBUL'DA TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI DOMUZ GRİBİNE KARŞI DEZENFEKTE EDİLECEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bünyesindeki İETT Genel Müdürlüğü'ne bağlı otobüsler, metro, metrobüsler, Tünel ve Nostaljik Taramvaylar'ın yanı sıra, İDO Genel Müdürlüğü'ne bağlı, füniküler sistem, şehir hatları vapurları, deniz otobüsleri, arabalı vapurlar ve deniz taksilerin, Domuz Gribi'ne karşı dezenfekte edileceğini açıkladı.

Belediyenin uhdesinde bulunan Toplu Taşıma Araçlarında, bulaşmayı önleyici tedbirlerin alınması için araçların rutin dezenfeksiyon işlemlerinin artırarak sürdürülecek. İETT Genel Müdürlüğü'ne bağlı otobüsler, metrobüsler, Tünel ve Nostaljik Tramvaylar'ın yanı sıra, İstanbul Ulaşım A.Ş tarafından işletine İstanbul Metrosu'nun tüm hatları, Tramvay Hatları ve Taksim-Kabataş Füniküler Sistemi ve İDO Genel Müdürlüğü'nce işletilen Şehir Hatları gemileri, Feribotlar, Deniz Otobüsleri, Araba Vapurları ve Deniz Taksiler'in rutin temizlik işlemleri dışında, özel ilaçlarla dezenfekte edilecek.

MEB, TÜM EĞİTİM KURUMLARINI 30 EKİMDE TATİL ETTİ
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 30 Ekim Cuma günü Türkiye genelinde tüm eğitim kurumlarını tatil etti.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, valiliklere ''Okulların Tatil Edilmesi'' konulu bir genelge gönderdi. Çubukçu, genelgede şunları kaydetti: ''Gripten koruma ve yayılmasını önlemek amacıyla tedbir olarak 30 Ekim Cuma günü ülkemiz genelinde okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim kurumları ile yaygın eğitim kurumları, özel okullar, dershaneler ve etüt eğitim merkezleri 1 gün süreyle tatil edilecektir. Bu süre içerisinde bakanlığımıza bağlı bütün okullar, belediyeler, il özel idareleri, okul aile birlikleri, sivil toplum örgütleri ve diğer yerel kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak okulların tüm bölüm ve ünitelerinin (derslik, büro, atölye, yatakhane, yemekhane, mutfak, bahçe, oyun alanı ve bütün müştemilat) dezenfekte edilecektir. Özel okullar, dershaneler, etüt eğitim merkezleri dezenfekte çalışmalarını kendi imkanlarıyla gerçekleştirecektir.''

"TÜRKİYE'DE TOPLAM 1095 VAKA TESPİT EDİLMİŞTİR"
Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de ilk pandemik A(H1N1) grip vakasının tespit edildiği 15 Mayıs 2009'dan bu yana toplam 1095 vaka tespit edildiğini, halen 5 vakanın tedavisinin hastanede devam ettiğini ve bunlardan durumu ağır olan bir hastanın tedavisinin ise yoğun bakımda sürdürüldüğünü bildirdi. Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden dün yapılan yazılı açıklamada, ilk pandemik A(H1N1) grip vakasının tespit edildiği 15 Mayıs 2009'dan bu yana Türkiye'de toplam 1095 pandemik A(H1N1) vakası tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu vaka sayısı bugün itibariyle Türkiye'de var olan vaka sayısı değil, sürecin başlangıcından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısıdır. Halen 5 vakanın tedavisi hastanede devam etmektedir. Bunlardan durumu ağır olan bir hastanın tedavisi ise yoğun bakımda sürdürülmektedir. Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi, hastalık belirtisi olanların evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir. Genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 5 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır. Okullarda kapı kolları, merdiven tırabzanları, masa gibi temas edilen yüzeylerin su ve günlük temizlikte kullanılan sabun veya bir deterjanla günde en az iki kez temizlenmesi ve sınıfların sık sık havalandırılması önemlidir. Okullarda ayrıca özel bir dezenfeksiyon işlemine gerek bulunmamaktadır.''

VALİ GÜLER: 22 AYRI OKULDA 48 ÖĞRENCİDE H1N1 VİRÜSÜNE RASTLANDI
İstanbul Valisi Muammer Güler, kent genelinde 22 ayrı okulda 48 öğrencide H1N1 virüsüne rastlandığını, toplam vakanın ise 40'ı erişkin olmak üzere 88 olduğunu bildirdi.

İstanbul Pandemi (salgın) Bilimsel Kurulu, Vali Muammer Güler'in başkanlığında ''domuz gribi'' konusundaki mevcut durumu ve son gelişmeleri değerlendirmek üzere toplandı. İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğündeki toplantı yaklaşık 1 saat 45 dakika sürdü. İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve konunun uzmanlarının da katılımıyla gerçekleşen toplantının ardından konuşan Güler, öncelikle panik havası yaratılmaması gerektiğini vurguladı. Muammer Güler, ''22 ayrı okulda 48 öğrencide H1N1 virüsüne rastlandı. Toplam vaka ise 40'ı erişkin olmak üzere 88'dir'' dedi.

AKDAĞ: 5 AY KİMSEYLE ÖPÜŞMEYİN
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile domuz gribi önlemleri hakkında bir basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "5 ay boyunca öpüşmeyi sarılmayı erteleyin" dedi. Bakan Akdağ da az sayıda da olsa ağır vakaların hastaneye yatışlara ve ölümlere yol açabileceğini söylerken, "Bu işin aileler arasında panik yaratmasının gereği yok. Kurumsal tedbirler alınırken, bireysel tedbirlere dikkat edilmeli. El sıkışma ve öpüşme adetinden 5 ay kadar vazgeçilmelidir. Uzaktan da sevgimizi gösterebiliriz. Sarılmayı erteleyebilirsek hastalığın yayılmasını engelleyebiliriz" diye konuştu. Akdağ öğrencilerin Kasım ayı sonundan itibaren aşılanmaya başlanacağını duyurdu.

MANİSA'DA DOMUZ GRİBİ ŞÜPHESİ

Manisa'nın Salihli ilçesinde domuz gribi şüphesiyle tedavi gördüğü hastanede fenalaşan bir genç, Manisa Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Hastaneye kaldırılan gencin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

Üniversite öğrenimi gördüğü İstanbul'dan Manisa'nın Salihli ilçesine gelen Y.D. (28), fenalaşarak önce Salihli Devlet Hastanesi, ardından da özel donanımlı ambulansla Manisa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Manisa İl Sağlık Müdürü Ziya Tay, hastanın tahlil sonuçlarının henüz kendilerine ulaşmadığını söyledi. Ziya Tay, ''Hastanın genel durumu bozukluğunu koruyor. Tahlil sonuçları büyük ihtimalle pozitif çıkacak'' dedi. Tay, domuz gribi aşılarının henüz ellerine ulaşmadığını sözlerine ekledi. Manisa Vali Yardımcısı Salih Gürhan ise ilde hastalıkla ilgili kriz masası oluşturulacağını belirterek, şu bilgileri verdi:

''Kriz masasında kaymakamlar, sağlık grup başkanları bulunacak ve hastalıkla ilgili alınacak tedbirler hakkında görüşme yapacağız. Okulların da tatil olması nedeniyle önümüzdeki 4-5 günün iyi değerlendirilmesini görüşeceğiz.''

DİYARBAKIR'DA DOMUZ GRİBİNDE VAKA SAYISI 56 OLDU
Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kentte domuz gribi vaka sayısının 56 olduğunu söyledi. Vali Mutlu, ilk etapta 7 kişide domuz gribi görüldüğünü, hastaların bir kısmının öğrenci olması nedeniyle ilk etapta 4 okulda, daha sonra tüm okullarda bir hafta eğitime ara verildiğini hatırlattı.

Okulların bugün tekrar açıldığını bildiren Mutlu, eğitim kurumlarının kapalı olduğu süreçte bütün öğrencilerin, paket programlarla yapılan yayınlarla derslerden geri kalmasının önüne geçildiğini anlattı. Mutlu, okulların kapalı olduğu süre içerisinde okullarda hijyenle ilgili tedbirleri bir kez daha gözden geçirdiklerini, öğrencilerin daha çok temas ettiği yerler; özellikle lavabo, çeşmeler, kapı kolları, trabzanlar, sıralar gibi yerlerin temizlenmesine özen gösterildiğini belirtti.

Hastanelerde de tedbirleri hemen aldıklarını, gribal enfeksiyon nedeniyle hastanelere müracaat eden hastaların, diğer hasta gruplarıyla karışmamaları ve birbirlerine bu enfeksiyonu taşımamaları için farklı polikliniklerde tedavilerinin yapıldığını bildiren Mutlu, bu yolla hem sağlık personeli hem de hasta gruplarını salgından korumaya çalıştıklarını vurguladı. Halkın bilinçlenmesi konusunda çalışma sürdürdüklerini ifade eden Mutlu, şöyle dedi:

''Bundan sonraki döneme bilinç düzeyi yüksek gireceğiz. Hijyen şartları, hastalığın ne olduğu, nasıl hareket etmesi gerektiği, paniğe hiç gerek olmadığını, rahatlıkla evde geçirilebilecek bir hastalık olduğunu halkımız da öğrenmiş ve hastalığı tanımış oldu. İlimizde şu ana kadar 56 vaka olduğu tespit edildi. Bunların tamamının sağlık durumları iyi. Önemli bir bölümü de iyileşmiş ve normal hayatlarını geçmiş durumdalar. Hastanede tedavi gören hiç olmadı. Tamamını ev şartlarında istirahat ettirmek suretiyle kontrol altına aldık. Ama sağlık teşkilatları sürekli bu hastaların takiplerini yaptı. Herhangi bir problem yok.''

ÇORUM'DA ZABITA PERSONELİNE ''ÖPÜŞME VE TOKALAŞMA'' YASAĞI
Çorum Belediyesinde domuz gribi önlemleri kapsamında Zabıta Müdürlüğü personelinin kendi arasında ve vatandaşlarla öpüşmesi, tokalaşması yasaklandı.

Çorum Belediyesi Zabıta Müdürü Turhan Candan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın açıklamaları doğrultusunda, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'nün talimatıyla zabıta personeline böyle bir yasak getirdiklerini söyledi. Zabıta olarak günde yüzlerce kişiyle görüştüklerini ifade eden Candan, domuz gribinin risk haline gelmesinin ardından zabıta ve vatandaşların tedbirli olması gerektiğini kaydetti.

Zabıta personelinin vatandaşlarla tokalaşmasını, öpüşmesini ve kucaklaşmasını bugünden itibaren yasakladıklarını belirten Candan, ''Vatandaşlarımız 5 ay boyunca bu tür fiziksel temaslardan uzak durmalıdır. Zabıta ve belediye olarak buna öncülük etmemiz gerektiğini düşündük. Toplumumuzun bilinçlenmesine katkı için böyle bir uygulama başlattık'' diye konuştu. Zabıta personeli de kültürümüzde olan bu alışkanlıklardan vazgeçmek zorunda olduklarını, vatandaşların da bu konuda anlayışlı olması gerektiğini kaydetti. Öte yandan, belediyenin giriş ve çıkış kapılarına, öpüşmeme ve tokalaşmama konusunda uyarı yazısı asıldı.

DOMUZ GRİBİ ŞAMPİYONA İPTAL ETTİRDİ
Antalya'da 30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Türkiye Ritmik Cimnastik Şampiyonası, domuz gribi sebebiyle iptal edildi. Türkiye Cimnastik Federasyonu'ndan yapılan açıklamada konuyla ilgili şöyle denildi:

"Ülke genelinde söz konusu olan domuz gribi hastalığı sebebiyle Sağlık Bakanlığı'nın tedbir ve uyarıları ile müsabakaya katılacak sporcuların velilerinin yoğun iptal talepleri nedeniyle, sporcuların ve diğer katılımcıların sağlığı açısından söz konusu faaliyet ilgili gelişmeler doğrultusunda ileride belirlenecek bir tarihe ertelenmiştir."

DOMUZ GRİBİNE KARŞI ''ACİL MÜDAHALE KİTİ''
Samsun'da bir firma, domuz gribi ve benzeri hastalık salgınlarına karşı, koruyucu kapüşonlu tulum, bot tipi galoş, üstün koruma özelliği olan filtreli maske, gözlük ve eldiven bulunan acil müdahale kiti üretti.

Samsun Büyükşehir Belediyesince kurulan İş Geliştirme Merkezindeki (İŞGEM) 650 metrekarelik kapalı alanda tıbbi tekstil ve hastane malzemeleri üreten firma, dünyada son yıllarda artış gösteren kuş gribi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı ve domuz gribi gibi hastalıklara karşı özel korumalı acil müdahale seti hazırladı.

Firmanın satış sorumlusu Serkan Kaymakçı, öncelikle sağlık çalışanları ve belirli risk grupları için hazırladıkları kitin dünya standartlarında olduğunu söyledi. Salgın hastalıklar için en güvenilir ve en korumalı kıyafetleri hazırladıklarını belirten Kaymakçı, şöyle konuştu:

''Türkiye'de ilk kez dünya standartlarında ve steril edilme özelliğine sahip kişiye özel acil müdahale kiti hazırladık. Salgınlardan koruyucu giysileri hastanelerin enfeksiyon bölümündeki ve acil servislerinde görevli hekimlerin bilgi ve isteklerine göre hazırladık. Koruma tulumunu üstün koruma özelliği olan medikal kumaştan yapıyoruz. Kitte kapüşonlu tulum, filtreli maske, eldiven ve gözlük bulunuyor.''

Sağlık Bakanlığının domuz gribi ve benzeri bulaşıcı hastalıklar için bu tip koruyucu kitlere büyük oranda döviz harcadığını ifade eden Kaymakçı, kendi hazırladıkları kiti ortalama 45 TL'ye sattıklarını belirtti. Kaymakçı, ''Bu koruyucu giysileri üretmeye başladığımızda kuş gribi ve KKKA hastalığı yaygındı. Şimdi domuz gribi vakalarında artış var. Firma olarak daha kullanışlı ve özelliği olan yeni ürünler geliştirdik. Bugün domuz gribi vakalarında kullanılabilecek en steril ve en güvenilir kiti hazırladık'' dedi.

Serkan Kaymakçı, ayda 50 bin adet kit hazırladıklarını, istenirse kapasiteyi daha da arttırabileceklerini ifade etti. Kaymakçı, kitin öncelikle sağlık kuruluşlarında çalışanlar ve risk taşıyan kişiler için hazırlandığı ancak özel durumu bulunanlara da satış yaptıklarını sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU