Mezarların taşınmasına tepki

Yeşilyurt mezarlığının bir bölümünün Hatay İnönü Caddesi ile Karabağlar Yeşillik Caddesi'nin birbirine bağlanması sebebiyle taşınacak olması vatandaşların tepkisini çekiyor. Bu kararın neye göre alındığını merak eden vatandaşlar, "Bizim fikrimiz alınmadan emrivaki yapılarak bunu yapacağız diyorlar, mağdur olduğumuz düşünülmüyor" şeklinde konuştu.

Yeşilyurt mezarlığına dedesinin kardeşinin 1982 yılında defnedildiğini söyleyen Gürsel Yılmaz, "Bu mezarı burdan taşırlarsa burda yatanın kemikleri sızlamaz mı? Bu rahatsızlık verici bir durum, 600 -700 tane mezarı kapsıyor. Madem böyle birşey yapılacak önceden bilgi verilir." şeklinde konuştu. Mezarların pazar yerine taşınacak olmasının vatandaşları da rahatsız ettiğini söyleyen Yılmaz, "İnsanlar zaten yakınında mezarlık istemiyor, nereye başvuracağımızı bilmiyoruz, evler yıkılmasın diye bu sefer de mezarlığı kaldırıyorlar" dedi.

Mezarlığın içinden geçecek yolun güzergahı siyah boya ile işaretlenerek belirlenmiş durumda. İki cadde arasında kalan ve çarprazlama mezarlığın içinden geçen yol 700'e yakın mezarın taşınmasına sebep olacak. Planlanan yol yapım çalışmalarının ne zaman başlayacağını bilmediklerini söyleyen vatandaşlar, "Sorunun çözümü için mezarlıkların yıkılıp taşınmasının çözüm olmadığını" söyledi.

BİZE ULAŞIN