Şanlıurfa'da 12 kişi domuz gribi

Şanlıurfa'da 12 kişide domuz gribi virüsü tespit edildi . H. Sabiha Özlek ve Gazi liselerinde yarın için eğitim-öğretime ara verildi.

Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan açıklamada "Domuz gribinin tipik kliniği mevsimsel grip ve diğer akut üst solunum yolları enfeksiyonuna benzediğinden, bu vakaların çoğu mevsimsel grip nedeniyle hastanelere başvuran hastalardan alınan numunelerin ulusal laboratuara gönderilmesi ile tespit edilebilir. İlimizde son 1 hafta içinde grip benzeri şikayetlerle başvuran toplam 14 hastadan alınan numuneler, İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığına gönderilmiş ve bu vakalardan 12 hastada domuz gribi sonucu pozitif, 2 hastadan ise negatif sonuç alınmıştır. Pozitif hastalarımızın genel durumları iyi olup ayakta takip ve tedavileri devam etmektedir" denildi.

Domuz gribinin, klinik olarak mevsimsel grip ile tedbirleri ve sonuçları itibarıyla benzerlik gösterdiği kaydedilen açıklamada, "Mevsimsel grip hastalığında alınan tedbirlerin bu hastalıkta da alınması gerekmektedir. Bu nedenle okullarımızda grip hastalığı geçiren öğrencilerin evde istirahat etmelerinin sağlanması, hastalığın seyrine göre bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Pozitif vakaların görüldüğü Gazi Lisesi ve H. Sabiha Özlek Lisesi 28 Ekim Çarşamba günü tatil edilmiştir. 1 Kasım Pazar gününe kadar okulların kapalı olması sebebiyle tüm okullarımızda genel temizlik çalışması yapılacaktır. Hastalığın seyrine göre herhangi bir panik oluşturmadan, geçmiş yıllardaki mevsimsel grip enfeksiyonu gibi atlatılması konusunda tedbirler alınmıştır. Hastalıkla ilgili görsel ve yazılı eğitim materyali (VTR, el broşürü, afiş) ile okullarda öğrencilere yönelik, basın ve yayın kuruluşları aracılığıyla halka yönelik tedbirlerle ilgili bilgilendirme çalışmaları devam etmektedir. Sağlık Bakanlığımızın konu ile ilgili talimatları doğrultusunda hastalık ile ilgili çalışmalar devam edecektir" ifadeleri yer aldı .

BİZE ULAŞIN