18 derenin ıslahı için belediye paçaları sıvadı

Büyük Şehir Belediyesi, Dünya Bankası'ndan alacağı 161 milyon dolarlık krediyle derelerin ıslahına başlıyor. Çalışmalar için çıkarılacak ihalelere Aralık 2009'da start verilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sel felaketine neden olan derelerin ıslah çalışmalarını hızlandırmak için dünya bankasından 161 milyon dolar kredi kullanacak. Aralık 2009'dan itibaren başlayacak çalışmalar için Dünya Bankasının öngördüğü usüllere göre ihaleler gerçekleştirilecek. Olası doğal afetlere karşı derelerin ıslah edilmesi, köprü ve viyadüklerin güçlendirilmesi için Dünya Bankası tarafından verilen kredi desteği kapsamında 35 bin 587 metre dere ıslahı gerçekleştirilecek. Eylül ayında Dünya Bankası'ndan alınan 336 milyon dolarlık kredinin 200 milyon TL'lik kısmı harcanacak. İhale yöntemiyle yapılacak çalışma süresince hak edişler tamamlandıkça ödeme gerçekleştirilecek. Afetle mücadele için altyapı çalışmalarında kullanılacak kredi 5 yıl geri ödemesiz olmak üzere 15 yıl vadeyle verildiği kaydedildi.

KAPALI ZARF USULÜ İHALE

Aralık 2009'dan itibaren yapılmaya başlanacak ihalelerde, her iş için ayrı ayrı ilan yapılacak. Dünya Bankası satın alma ve usülleri doğrultusunda, Ulusal Rekabetçi İhale yöntemiyle kapalı zarf şeklinde gerçekleştirileceği belirtilen ihalelerde altyapı işinde uzman olma şartları talep ediliyor. Eylül'deki sel felaketinden sonra talep edilen krediyle ilgili Dünya Bankası'ndan yapılan açıklamada, "İstanbul'da izinsiz kullanılan atık sahalarının ve derelerin ıslahı ve temizlenmesi amacıyla uygulamaya konulan altyapı projesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklık yapmaktan onur duyulduğu" belirtilmişti. 2004'te çıkarılan 5216 sayılı yasayla kent sınırları içerisindeki tüm derelerin ıslahının İBB tarafından yapılması gerekiyor. Yeni yasayla toplam uzunluğu bin 855 kilometreyi bulan derelerin , bugüne kadar 332 kilometresi ıslah edildi.

BİZE ULAŞIN