Avukatlar Ceylan için itiraz dosyası hazırlıyor

Ceylan'ın patlamamış mühimmatı kurcalayarak öldüğü raporuna inanmayan aile yeni bilirkişi tespiti isteyecek. Avukat Çelebi: Bu olay aydınlatılırsa başkaları ölmez

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde meydana gelen patlamada ölen 12 yaşındaki Ceylan Önkol'la ilgili tartışmalar dinmiyor. Ailenin avukatı Serdar Çelebi, bilirkişi ve otopsi raporlarının çelişmesi ve olay yeri incelemesinin yetersiz olduğu gerekçesiyle Lice Cumhuriyet Savcılığı'na başvuracaklarını söyledi. Ceylan'ın ölümünde savcıyı "güvenlik gerekçesiyle" olay yerine götürmeyen jandarma hakkında soruşturma başlatılırken aile ve avukatlar "karanlık" dedikleri olayın peşini bırakmıyor. Avukat Çelebi, "Eğer bu olay tam olarak aydınlatılırsa başka Ceylan'lar ölmez. Birkaç hafta önce avukat grubu olay yerine gitti. Bedeninden kopan et parçaları hâlâ dallarda duruyormuş. Çok hüzünlü görüntüler" dedi. Lice Cumhuriyet Savcılığı'na yapılacak itirazın gerekçesini bilirkişi ve otopsi raporları arasındaki çelişkili saptamalar ile kafalarda soru işareti yaratan noktalar oluşturuyor. Çelebi'ye göre, bilirkişi raporunda, "Patlama neticesinde Ceylan Önkol'un vücudunun ön tarafının parçalanmış olmasına rağmen her iki dirseğinde ve ön kollarının iç kısımlarında parçalanmaların olması ile özellikle her 'iki bileğinin iç kısımlarında' patlamanın ilk anında meydana gelen flash alev yanıkları bulunması sebebiyle" değerlendirmesinin 'ellerin yandığını' gösterip göstermediğinin netlik kazanması gerekiyor. Otopsi raporunda Önkol'un ellerinin yanık olduğuna ilişkin değerlendirme yok. Avukatların savcılığa yapacağı itiraz dosyasında şunlar da yer alacak:
Olay yeri incelemesi istenecek.
Ceylan'ın öldüğü yerdeki meşe ağacı yapraklarının patlama sonrası aşağı mı yukarı mı döndüğü patlamanın biçimi açısından önemli.
Bilirkişi raporunda Ceylan'ın bedeninden çıkanlara 'metal', otopside ise 'şarapnel' parçaları yazılı!
3.5 cm.'lik çukur oluştuğu söyleniyor. Bu toprakla biraz oynansa dahi açılır.

BİZE ULAŞIN