Cumhuriyetin 86. yılı kutlanıyor

İstanbul Valisi Muammer Güler, Cumhuriyet'in 86. yıl dönümü kutlamalarının kentte bir şenliğe dönüşeceğini bildirdi.

Cumhuriyet'in 86. kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'nda bir tören düzenlendi. Törene, İstanbul Valisi Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, öğrenciler, siyasi parti temsilcileri ve bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Anıta çelenk bırakan Güler, daha sonra anıt özel defterini imzaladı. Vali Güler, deftere şunları yazdı:
''Bizler büyük Atatürk'ün direktifi doğrultusunda Cumhuriyet gibi mükemmel bir rejime sahip olmanın coşkusu, gururu ve mutluluğu içinde, tüm kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, meslek teşekkülleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte el ele, gönül gönüle Cumhuriyet'in kazanımlarına, değerlerine ve ilkelerine sahip çıkma bilinci içinde, çeşitli kültürel, sosyal, sanatsal ve sportif faaliyetlerle 86. yıl dönümünü kutlayacağız.

Kutlama etkinlikleri halkımızın da katılımıyla tüm yurtta olduğu gibi İstanbul'da bir şenliğe dönüşecektir. Cumhuriyet, büyük bir çağdaşlaşma projesidir. Cumhuriyet, aydınlığı, dostluğu, kardeşliği, birliği, beraberliği, barışı paylaşmaktır. Bunun değerini iyi bilmeliyiz. Cumhuriyetimizin 86. yıl dönümü hepimize kutlu olsun.''

Tören, İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşunun ardından sona erdi. Vali Güler, hava koşullarının elverişsiz olması halinde yarın yapılacak törenlerin iptal edilip edilmeyeceğine ilişkin bir soru yöneltilmesi üzerine, ''Meteorolojiden gereken bilgiyi aldık. Yağışların yarın duracağı bildirildi. Bu nedenle törenlerin iptali söz konusu değildir. Tüm İstanbulluları bayraklarıyla tören alanına bekliyorum'' dedi.

SIHHİYE'DEKİ ZAFER ANITI'NA ÇELENK KONULDU
Türkiye Cumhuriyeti'nin 86. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Sıhhiye'deki Zafer Anıtı'na çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dolayısıyla Zafer Anıtı önündeki tören saat 13.00'de başladı. Çankaya Kaymakamı Mustafa Hulusi Arat başkanlığındaki heyet ile çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri ve öğrencilerin katıldığı törende, anıta çelenklerin bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Türk Silahlı Kuvvetleri adına çelenk bırakılırken vatandaşların alkışladıkları görüldü.

CUMHURİYETİN 86. YILDÖNÜMÜ İZMİR'DE COŞKUYLA KUTLANDI
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 86. yıldönümü İzmir'de kutlanıyor. 1. Kordon'da 21 pâre top atışıyla başlayan açılış töreni, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtına çelenk koyulması, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'yla devam etti.

İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun da hazır bulunduğu törende anıt şeref defterini imzaladı. Cumhuriyet'in 86. yılının coşku, gurur ve heyecanla kutlandığını belirten Vali Kıraç, deftere şunları yazdı:

"Kurduğun ve bize emanet ettiğin cumhuriyeti siyasal, toplumsal ve kültürel anlamda bir yenilenme, modernleşme ve aydınlanma projesi olarak gördük, hayat tarzı olarak benimsedik ve uygulamaya koyulduk. Başta cumhuriyetimiz olmak üzere inkılapların sayesinde eğitimden sağlığa, sanayileşmeden altyapıya, siyasetten ekonomiye her alanda büyük atılımlar yaptık. Bu atılımlarla uygarlık yarışına etkin bir biçimde katılarak, gösterdiğin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma hedefine kararlılıkla ilerliyoruz. Cumhuriyetimizi ve getirdiklerini koruyarak ve daha da geliştirerek sonsuza dek yaşatacağımıza olan inancımı huzurunuzda bir kez daha ifade ediyorum. Millî mücadeleyi zaferle noktaladığın, cumhuriyetimizin temellerini attığın İzmir'de, Türkiye Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçileri olarak sana minnettarız. Seni asla unutmayacağız." Kutlamalar, şehitlik ziyaretleriyle devam etti.

ŞEHİTLİKTEKİ TÖRENDE DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI
Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Antakya şehitliğinde tören düzenlendi. Bayraklarla donatılan ve bu yıl ilk kez öğrencilerinde dahil edildiği ziyarette şehit mezarlarının başında duygusal anlar yaşandı.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 2. Hudut Alayı ve Garnizon Komutanı P.Kd. Alb. Recep Orhan Bakırcı ve Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş şehitliğe gül yaprakları serpti. Vali Lekesiz'in yakından ilgilendiği şehit aileleri, şehitlikte okunan duanın ardından gözyaşlarına boğuldular. Dua sesleriyle yankılanan mezarlıkta bir şehit annesinin sessizce oğlunun mezar taşına sarılması görenleri duygulandırdı.

BİZE ULAŞIN