İlk sonuçları pozitif aşılar sevk ediliyor

Sağlık Bakanlığı, A gribi aşılarının ön kontrollerinin olumlu sonuç verdiğini açıkladı. Aşıların illere sevki başladı. Devlet Tiyatroları ise, hafta içindeki çocuk oyunlarına bir süre ara verdi

Türkiye'de hızla yayılan A gribi, sanatı da vurdu. Devlet Tiyatroları'nda (DT) hafta içinde oynanan 'çocuk' temsillerine "A gribi ayarı" yapıldı. DT Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, hafta içi oyunların Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde yapıldığına dikkat çekilerek, "Hafta içi çocuk temsilleri geçici bir süre kaldırıldı. Ancak, hafta sonu çocuk oyunları devam edecek" denildi. Bu arada DT sahnelerinde temizlik önlemleri iki katına çıkarıldı. Temsil öncesi çok sıkı temizlenen salon, temsil aralarında sanatseverler fuayeye çıktıkları sırada bir kez daha elden geçiriliyor.

AŞILARIN SEVKİNE BAŞLANDI

Sağlık Bakanlığı ise koruyucu aşılarının uygulanması için her türlü hazırlığın tamamlandığını belirterek şu açıklamayı yaptı: "Aşıların Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkez Laboratuvarlarımızda yapılan ön kontrolleri olumlu sonuçlanmıştır. Bu gelişmeden yola çıkarak zaman kazanmak ve gecikmelere sebebiyet vermemek için aşıların illere sevki yapılmıştır. Söz konusu Ulusal Referans Merkezimizden son kontrollerle ilgili olumlu rapor alınmadan aşı uygulamasına başlanmayacaktır." Aşı uygulamasına başlanacağı güne dair üretilen spekülatif haberlerin doğru olmadığına işaret eden Sağlık Bakanlığı, uygulama için her türlü hazırlığın tamamlandığını ve son kontrollerden de olumlu raporu alındığında da aşı uygulamasının tüm aşamalarının basın aracılığıyla açıklanacağını bildirdi. Bakanlık, basının aşı uygulamalarıyla ilgili görüntü taleplerinin Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanacağı ve basın kuruluşlarına ulaştırılacağını da vurguladı.

CAMİ VE MEZARLIKLARDA ÖNLEM
Öte
yandan salgın nedeniyle İstanbul'da tüm camilerin dezenfekte edileceği, mezarlıklarda ise A gribinden ölenlerin özel yöntemlerle defnedileceği açıklandı. İstanbul'daki 3 bin cami ve 530 Kuran kursu A gribiyle mücadele kapsamında dezenfekte edilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Adem Avcı ise A gribi gibi bulaşıcı hastalıklardan hayatını kaybedenler için daha derin mezar kazılacağını, tabutla gömüleceklerini ve üzerlerine kireç atılacağını kaydetti.

Hülya KARABAĞLI /
ANKARA SABAH


Murat YILDIRIM - Fatih EFE - Veysel KOÇ Zeki İŞ - Ali FİLİZKAN - Hasan AY /

BİZE ULAŞIN