Domuz gribinden ölmemiş

Manisa Devlet Hastanesi'ne domuz gribi şüphesiyle getirilen üniversite öğrencisinin kesin ölüm sebebi belli oldu.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 28.10.2009 09:14 ABONE OL
Manisa'nın Salihli ilçesinden domuz gribi şüphesiyle dün Manisa Devlet Hastanesi'ne getirilerek yoğum bakım servisinde tedavi altında tutulan 28 yaşındaki üniversite öğrencisi Yusuf Demirtaş dün akşam saat 20.30 sıralarında hayatını kaybetmişti.

Manisa'da domuz gribinden hayatını kaybettiğinden şüphelenilen kişiden alınan numune üzerinde yapılan A (H1N1) testinin negatif çıktığı bildirildi.

SAĞLIK PERSONELLERİ PAZARTESİ AŞILANACAK

DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

DÜNYANIN DOMUZ GRİBİ HARİTASI

* DOMUZ GRİBİNDEN KORUYAN GIDALAR İÇİN TIKLAYINIZ ...

Sağlık Bakanlığından alınan bilgiye göre, söz konusu kişinin domuz gribinden hayatını kaybedip kaybetmediğinin belirlenmesi amacıyla, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Viroloji Laboratuvarı'nda yapılan testler sonuçlandı. Buna göre, bu kişiden alınan numune üzerinde yapılan A(H1N1) testi negatif çıktı.

VALİ GÜLER: SON 10 GÜNDE 28 OKULDA 63 ÖĞRENCİDE H1N1 VİRÜSÜNE RASTLANDI
İstanbul Valisi Muammer Güler, son 10 günde 28 okulda 63 öğrencide H1N1 virüsüne rastlandığını bildirdi.

Güler, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Eğitim Programı'nın Sütlüce Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Manisa'da ''domuz gribi'' nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilen öğrencinin İstanbul'dan gittiği iddiası sorulan Güler, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi laboratuvarında yapılan testler sonucu bu ölümün H1N1 virüsüne bağlı olmadığının ortaya çıktığını belirterek, hekimlerin, ''Bu ölümün bir akciğer enfeksiyonuna tabi bir durum olduğunu'' açıkladığını hatırlattı.

Güler, yine de domuz gribine karşı tedbir almaya devam ettiklerini, okullarda tatil sürecinde de temizlik çalışmalarının devam edeceğini belirterek, ''Son 10 günde 28 okulda 63 öğrencide H1N1 virüsüne rastlandı'' dedi.

Durumun sürekli izlendiğini ve İstanbul'a 60 bin 500 doz domuz gribi aşısının geldiğini belirten Güler, aşının öncelikle sağlık personeli gibi risk gruplarına uygulanacağını, kasım ayı sonunda da okullarda uygulanacağını, ancak bunun daha da öne çekilebileceğini kaydetti. Muammer Güler, okullardaki öğrencilerin devamsızlık durumlarının şu anda yüzde 5, yüzde 6 gibi tolere edilebilir bir rakam olduğunu dile getirerek, ilave bir tedbir gerekirse alacaklarını sözlerine ekledi.

HAYATINI KAYBEDEN KİŞİNİN CENAZESİ SALİHLİ'DE TOPRAĞA VERİLDİ

Manisa Devlet Hastanesine dün domuz gribi şüphesiyle getirilen ancak yoğun bakımda hayatını kaybeden 28 yaşındaki Y.D'nin cenazesi, ailesinin yaşadığı Salihli ilçesinde toprağa verildi.

Salihli Devlet Hastanesinden H1N1 şüphesiyle Manisa Devlet Hastanesine sevk edilen ancak burada zatürreye bağlı solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitiren Y.D'nin cenazesi, sabah ailesi tarafından hastane morgundan teslim alındı. Salihli'ye getirilen Y.D'nin cenazesi Hazreti Hamza Camisi'nde kılınan namazın ardından özel giysili görevliler defnedildi. Tören sırasında Y.D'nin ailesinin, camide hazır bulunan sağlık ekiplerince virüs bulaşma ihtimaline karşı maske takmaları sağlandı.

Cenaze törenine, Y.D'nin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Manisa Valisi Celalettin Güvenç, Salihli Kaymakamı Mesut Yıldırım, Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay, Manisa İl Emniyet Müdürü Adem Aydemir'in de katıldı. Manisa Valisi Güvenç, cenazenin defnedilmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, herkesin çok dikkatli ve tedbirli olması gerektiğini belirterek, domuz gribinin nefes ve temas yoluyla insandan insana bulaştığını hatırlattı. Vali Güvenç, ''Acımız ne kadar büyük olursa olsun tedbirli olmak lazım. Y.D'nin yakınlarına, bindiği taksinin şoförüne ve temas halinde olduğu tüm insanlara gerekli tedaviyi yaptık, ilaçları verdik. Ama herkesten ricam tedbirli olunması'' dedi.

SİVAS'TA SAĞLIK İL MÜDÜR YARDIMCISI DOMUZ GRİBİNE YAKALANDI
Sivas'ta Sağlık İl Müdür Yardımcısı Mehmet Erşan'da domuz gribi virüsünün pozitif çıkmasıyla vaka sayısı 6'ya yükseldi.

Hastane çalışanlarının H1N1 domuz gribi virüsü taşımasıyla gündeme gelen Sivas'ta son olarak İl Sağlık Müdür Yardımcısı Mehmet Erşan'da da bu virüse rastlandı. H1N1 virüsünü taşıdığı şüphesiyle pazartesi günü kan örneği alınarak Ankara Refik Saydam Hıfsısıhra Hastanesi'ne gönderilen numunelerin tahlil sonucu bugün açıklandı. Saat 11.30 sıralarında gelen sonuca göre İl Sağlık Müdür Yardımcısı Erşan'ın testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İntaniye Servisi'nde tedavi altına alınan Erşan'ın genel sağlık durumunun iyi olduğu ifade edildi. Son vakayla birlikte Sivas'ta virüs taşıyan hasta sayısının 6'ya çıktığı belirten İl Sağlık Müdürü Vakkas Özmercan, hastanede yardımcısını ziyarete geldiği sırada gazetecilerin sorularını cevapladı. "H1N1 kapımızda değil aramızda" diyerek hastalık konusunda vatandaşları uyaran Özmercan, "Öncelikle kendimizi koruyacağız. Eğer rahatsızlandıysak etrafımızdakilere bulaştırmamaya çalışacağız." dedi.

Sivas'ta domuz gribi aşılarının ne zaman başlayacağı yönündeki bir soruya da Vakkas Özmercan, aşıların kısa süre sonra geleceğini söyledi. Özmercan, Sağlık Bakanlığı'nın talimatı sonrası ilk etap gelecek olan 3- 4 bin doz aşının öncelikle sağlık çalışanları ve 2. kafile hac yolcularına vurulacağını söyledi.

KOCAELİ'NDE 2 KİŞİNİN ÖLÜMÜNDE DOMUZ GRİBİ ŞÜPHESİ
Kocaeli'nde hayatını kaybeden 2 kişinin domuz gribinden öldüğü sanılıyor. İstanbul'a gönderilen kan testleri sonucu netleştirecek.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi ve Kocaeli Devlet Hastanesi'nde hayatlarını kaybeden 2 kişinin ölüm nedeninin domuz gribi olduğu iddia ediliyor. Şüphe üzerine biri 11 aylık, diğeri 87 yaşında olan iki kişiden alınan kan örnekleri İstanbul'a gönderildi. Yetkililer, yarın açıklanması beklenen rapora göre, iki kişinin ölüm nedeninin belli olacağını söyledi.

A GRİBİ TÜRKİYE'DE İLK KEZ ANKARA'DA CAN ALDI

Tüm dünyayı kasıp kavuran A gribi, Türkiye'de ilk kez Ankara'da can almıştı. 20 Ekim'den bu yana zatürree teşhisiyle tedavi gören, Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Hastanesi'nde çalışan 29 yaşındaki erkek temizlik işçisi M.G., 24 Ekim'de akşam saatlerinde yaşamını yitirmişti.

M.G., 20 Ekim'de halsizlik ve kırgınlık şikayetiyle çalıştığı hastanede doktor kontrolünden geçmişti. Zatürree teşhisi konulan M.G., hastaneye yatırılmıştı. M.G.'ye yapılan testlerden A gribi olduğu ortaya çıkmıştı. 24 Ekim'de sabah saatlerinde yoğun bakıma alınan M.G., 24 Ekim'de akşam saat 20.00 sıralarında solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetmişti.

ŞANLIURFA'DA İKİ OKULDA "DOMUZ GRİBİ" TATİLİ
Şanlıurfa'da domuz gribinin tespit edildiği öğrencilerin öğrenim gördüğü 2 okulda, dezenfekte çalışmaları yapıldı.

Geçen haftadan bu yana grip benzeri şikayetlerle hastanelere başvuran ve tahlilleri Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'nde pozitif çıkan 12 kişiden bir kısmının öğrenci olduğu belirlendi. Bu öğrencilerin eğitim gördüğü liselerde eğitime 1 gün ara verildi. Bu çerçevede tatilden haberi olmayıp sabah saatlerinde okullarına gelen bazı öğrenciler, okul idarecileri tarafından evlerine gönderildi. Söz konusu okulların idarecileri, dezenfekte çalışması yapılması için de İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileriyle irtibata geçti.

Bu arada, yaşanabilecek gecikmeyi göz önünde bulunduran yöneticiler, kendi imkanlarıyla temin ettikleri temizlik malzemeleriyle sınıf, koridor, öğretmen odaları, kantin ve lavaboları dezenfekte etmeye başladı.

ANTALYA'DA 33 DOMUZ GRİBİ VAKASI TESPİT EDİLDİ
Antalya'da 24 Haziran 2009 tarihinden bu yana, yarıdan fazlası yabancı olmak üzere 33 domuz gribi vakası tespit edildi.

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, vakaların tamamının virüsü ikinci bir kişiye bulaştırmadan tedavi edildiğini söyledi. İl Sağlık Müdürü İbrahim Çetin de bugüne kadar Antalya'da 115 şüpheli vaka tespit edildiğini, bunlardan 33'ünün pozitif çıktığını ifade etti. Çetin, vakalardan 12'sinin Türk vatandaşı olduğunu kaydetti. Antalya'da şu an domuz gribi şüphelisi ve vakası olmadığı bildirildi.

AYDIN'DA VALİSİ COŞ: 2'Sİ TURİST 4 KİŞİDE DOMUZ GRİBİ GÖRÜLDÜ
Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, kentte bugüne kadar 2'si turist 4 kişide domuz gribine rastlandığını, bu kişilerin de tedavilerinin ardından taburcu edildiğini bildirdi. Coş, Aydın Valiliği Toplantı Salonu'nda yaptığı toplantıda, domuz gribi konusunda açıklamalarda bulundu.

Domuz gribi için ''hastalıkla mücadele planları'' hazırladıklarını belirten Coş, ''Domuz gribi diye bilinen bu hastalığın en az hasarlı şekilde atlatılabilmesi için yapılması gereken ne varsa yapacağız. Bu konuda her kurum ve kuruluşun üzerine düşen görevi yapması işimizi daha da kolaylaştıracak'' dedi. Şüpheli bütün hastaların dikkatle incelendiğini, bunların domuz gribi olabileceği ihtimalini öncelikle göz önüne aldıklarını ifade eden Vali Coş, şöyle konuştu:

''Hastalığın görülmeye başlandığı 14 Mayıstan bu yana Aydın'da hastanelere 17 şüpheli hasta intikal etti. Bunlardan 2'si turist 4 kişide domuz gribi pozitif çıktı. Bu kişiler, tedavilerinin ardından taburcu edildi. Şüpheli görülen hastalardan bazılarının sonucu negatif geldi, henüz sonuçları gelmeyenler var. Şu ana kadar herhangi tehlikeli durum yaşanmadı. Ölüm veya ağır bir durum olmadı. Domuz gribi görülen kişilerin, hastalığı sağlıklı vatandaşlarımıza bulaştırması önlendi. Yapılması gerekenler, kamuoyunu telaş ettirmeden yapıldı. Bu hastalık konusunda önemli bir eksikliğimiz ve sorunumuz yok. Önümüzdeki dönemde de vatandaşlarımızın ve bütün kurum kuruluşların daha duyarlı olmasıyla bu tehlikeyi de önemli bir zarara sebebiyet vermeden atlatacağımıza ümit ve temenni ediyoruz.''

Aydın'a 317 bin 917 doz domuz gribi aşısı gönderilmesinin planlandığını anlatan Coş, aşıların ilk partisinin geldiğini, hedef kitle içinde yer alanların isteğe bağlı aşılanacağını ifade etti. Vatandaşlardan bireysel korunma ve hijyen yöntemlerine dikkat etmelerini de isteyen Vali Coş, şüpheli durumların en yakın sağlık kuruluşuna bildirilmesi gerektiğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU