Sağanak yağış uyarısı - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 28.10.2009 09:05 ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinde aralıklarla görülecek olan yağışların; öğleden sonra Doğu Karadeniz kıyıları (Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Hopa, Çarşamba ve Fatsa) ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda (Diyarbakır, Batman, Mardin ve Siirt) kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI :Kuzey ve doğu bölgelerde 3 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneydoğu, Marmara, Kıyı Ege ile Karadeniz'in kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeydogu, zamanla iç bölgelerde kuzeybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları (Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa) ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda (Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt) kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yıldırım düşmesi vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İSTANBULLULAR GÜNE YAĞMURLA BAŞLADI
İstanbul'da güneşli ve sıcak geçen günlerin ardından yağmur yüzünü gösterdi. İstanbullular güne yağmurla başladı. Hafif şekilde yağan yağmur yollarda trafik oluşmasına yetti.

Yağmura hazırlık olan vatandaşlar şemsiyelerini açarak yağmurdan korundu. Güneşli geçen günlere aldanan ve meteoroloji yetkililerinin yağmur uyarılarını dikkate almayarak dışarı çıkanlar ise ıslanmaktan kurtulamadı. Yağmur nedeniyle ıslanan yollarda sürücüler yavaş seyretti. Yollarda yer yer trafik sıkışıklığı yaşandı. Yağmur ile birlikte hava sıcaklıklarının 3-4 derece düştüğü belirtildi. İstanbul'da yağmurun aralıklarla sürmesi bekleniyor.

CUMHURİYET BAYRAMI'NDA BAZI BÖLGELERDE YAĞIŞ BEKLENİYOR
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, yarın yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde aralıklarla yağış beklendiğini bildirdi. Genel Müdürlükçe yapılan meteorolojik değerlendirmeye göre, yarın ülke geneli parçalı ve çok bulutlu olacak.

Marmara'nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik ile gece saatlerinden itibaren İstanbul ve Kırklareli), Karadeniz, İç Anadolu, Orta ve Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, Mersin, Kahramanmaraş, Hatay, Isparta ve Antalya), Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Afyon ve Kütahya çevrelerinde yağış bekleniyor.

Yağışların, Doğu Karadeniz kıyılarında (Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa) kuvvetli sağanak, Marmara'nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Bilecik), Batı Karadeniz'in iç kesimleri (Bolu, Karabük, Düzce ve Kastamonu), İç Anadolu'nun batısı (Ankara, Eskişehir, Kırıkkale, Çankırı, Kırşehir, Konya, Karaman ve Aksaray) ile Kütahya, Afyon ve Isparta çevrelerinde aralıklarla hafif yağmur şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının kuzey ve iç bölgelerde 3-5 derece azalması, ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde bölge geneli, öğleden sonra doğusu aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, batısı ile öğleden sonra bölge geneli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra hafif olmak üzere bölge geneli aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, kıyı kesimleri ile öğleden sonra bölge geneli aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğleden sonra bölgenin doğusunda (Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt) kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...


BUGÜN NELER OLDU