Zere için 'vedalaşma ve huzur hakkı' istendi

Türk Tabipler Birliği, DHKP-C örgütü üyesi olmaktan dolayı konulduğu cezaevinde kansere yakalanan Güler Zere için Gül'e af çağrısı yaptı...

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 28.10.2009 ABONE OL
ADANA Demirspor ile İtalyan Livorno takımları arasında oynanan dostluk maçında "Güler Zere Ölmesin" yazan bir pankart açan 10 kişiye, toplam 11 bin 200 TL ceza kesildi. Türk Tabipler Birliği (TTB), Adana Balcalı Hastanesi mahkûm koğuşunda Adli Tıp Kurumu'nun hakkında vereceği kararı bekleyen Zere'nin durumunun kötüleştiğini belirterek, "Vedalaşma ve huzur hakkı" tanınmasını istedi.

CEZA HEMEN ÇIKTI

Adana İl Spor Güvenlik Kurulu, 4 Eylül'de oynanan ırkçılık ve endüstriyel futbol karşıtı dostluk maçı sırasında açılan Güler Zere'ye özgürlük isteyen pankart nedeniyle, 10 kişiye para cezası verdi. Kişi başı bin 120 TL ceza verilen 10 kişi, cezaya itiraz ederek iptal edilmesi için mahkemeye başvurdu. TTB ise Güler Zere için Cumhurbaşkanı Gül'e af yetkisini kullanma çağrısı yaptı.T TB'nin oluşturduğu Kanser Danışma Kurulu, Zere'nin bu ay başında geçirdiği üçüncü ameliyatın raporlarına dayanarak yaptığı açıklamada, Zere'nin ölüme yakın olduğunu belirterek son günlerini ailesiyle geçirmesi gerektiğini kaydetti. Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nin verdiği 16 Ekim tarihli son raporda "Hastalığın herhangi bir gerileme göstermediği, tekrarladığı, geri dönülmez bir aşamaya girdiği" belirtilerek, "Hastalığın seyri bize beklenen yaşam süresinin çok kısa olduğunu göstermektedir" deniyor.

ADLİ TIP 3 AYDIR BEKLİYOR
Çukurova Adli Tıp, daha önce 22 Haziran tarihli raporda Zere'nin "ağır özürlü sayıldığı, yaşamının ağır risk altında olduğu, bir başkasının bakım ve gözetimine muhtaç olduğu, radyoterapi de içerecek yoğun ve ağır tedavinin cezaevi koşullarında yerine getirilmesinin mümkün olmadığı, iyileşinceye kadar cezasının ertelenmesinin uygun olacağı"nı yazmıştı. Ağustos ayı başında İstanbul Tabipler Odası'nın işkenceyi gizlediği için 6 ay meslekten men cezası verdiği Nur Birgen'in başında olduğu 3. İhtisas Dairesi ise bu tespite karşı çıkarak mahkûm koğuşunda tedavinin yeterli olduğuna karar vermişti. Bunun üzerine Zere'nin avukatları ise bu karara itiraz ederek, Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'na başvurdu. Genel Kurul, ağustos ayından bu yana Zere için karar vermeyi bekliyor.

İki dilde pankart açtılar
HRANT Dink için saygı duruşu yapan Adana Demirspor ile Irak'ta ölen İtalyan askerleri için saygı duruşu yapmayı reddeden Serie A takımı Livorno arasında 4 Eylül'de oynanan dostluk maçında tribünde, Türkçe ve İngilizce "Güler Zere Ölmesin" yazılı pankart açılmıştı. Yasadışı örgüt üyeliğinden 34 yıl hapis cezasına çarptırılan Güler Zere, Elbistan Cezaevinde iken damak kanserine yakalanmıştı. Affı istenen Zere'nin, bugüne kadar üç kez ameliyat olmasına rağmen hayati tehlikesi sürüyor.