Doğum sonrası A gribinden öldü

Diyarbakır'da üç gün önce sezaryene alınan 34 yaşındaki anne önce ikizlerini sonra kendi hayatını kaybetti. Konya'da da 37 yaşında bir kadın A gribinden öldü. A gribi Türkiye'de ilk kez Ankara'da can almıştı.

Türkiye'de A gribinden ölenlerin sayısı dün üçe çıktı. Diyarbakır'da sezaryenle doğum yapan 34 yaşındaki Beşire Bozkurt, önce ikizlerini sonra da kendi hayatını kaybetti.

Eğil ilçesi nüfusuna kayıtlı Bozkurt, üç gün önce ilk doğum için Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Doktorlar, genç kadının sezaryenle doğum yapmasına karar verdi. Ancak, sezaryen sırasında bebeklerden biri anne karnında, 1 kilo 700 gram ağırlığında doğan diğeri ise kuvöze alındıktan kısa süre sonra hayatını kaybetti. Bu arada annenin sağlık durumu da kötüleşti. Genç kadının akciğerlerinde enfeksiyon olduğunu sanan doktorlar, antibiyotik tedavisine başladı. Fakat tedaviye yanıt vermeyen ve durumu kötüleşen talihsiz kadına yapılan ileri tetkiklerde, A gribi olduğu belirlendi.

DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

DÜNYANIN DOMUZ GRİBİ HARİTASI

İŞTE DOMUZ GRİBİNDEN KORUYAN GIDALAR

Beşire Bozkurt dün saat 14.00 sıralarında da yaşamını yitirdi. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimliği'nden yapılan açıklamada ise "Hastamız hastaneye yattığında akciğer enfeksiyonu bulguları mevcuttu. Mevcut bulgular nedeniyle hastanın virüsü dışarıdan kaptığı, hastanemizden bulaşmadığı düşünülmektedir" denildi. Hamile kadınların A gribine karşı yüksek risk grubunda bulundukları ve çok dikkatli olmaları gerektiği de belirtildi.

KRONİK HASTALIĞI VARDI
Sağlık Bakanlığı Konya'da kronik hastalığı bulunan 37 yaşındaki Ü.S.'nin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini bildirdi. Bakanlığın açıklamasına göre Ümmü Sezgin'den alınan numunede pandemik( H1N1) virüsü bulunduğu tespit edildi. Ü.S.'nin pazartesi günü öldüğü, ölüm nedeninin A gribi olduğu dün belirlendi. Bu ölümle Türkiye'de pandemik gripten ölen kişi sayısı 3'e yükseldi.

A GRİBİ TÜRKİYE'DE İLK KEZ ANKARA'DA CAN ALDI
Tüm dünyayı kasıp kavuran A gribi, Türkiye'de ilk kez Ankara'da can almıştı. 20 Ekim'den bu yana zatürree teşhisiyle tedavi gören, Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Hastanesi'nde çalışan 29 yaşındaki erkek temizlik işçisi M.G., 24 Ekim'de akşam saatlerinde yaşamını yitirmişti.

M.G., 20 Ekim'de halsizlik ve kırgınlık şikayetiyle çalıştığı hastanede doktor kontrolünden geçmişti. Zatürree teşhisi konulan M.G., hastaneye yatırılmıştı. M.G.'ye yapılan testlerden A gribi olduğu ortaya çıkmıştı. Yoğun bakıma alınan M.G., solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirmişti. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hastalığın hangi organlara zarar verdiğini de ortaya koyacak otopsi sonuçlarının, Türkiye'de bundan sonra A gribi için alınacak önlemlere de yardımcı olacağını belirtmişti.

"SOĞUK ALGINLIĞI DİYE HASTANEYE GÖTÜRDÜĞÜMÜZ KARDEŞİM BİR GÜNDE ÖLDÜ"
Konya'da kaldırıldığı hastanede domuz gribinden öldüğü açıklanan Ü.S'nin ağabeyi Ahmet S, soğuk algınlığı diye hastaneye götürdükleri yürüme engelli kardeşinin bir gün içinde hayatını kaybettiğini söyledi.

Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Ahmet S. (59), gazetecilere yaptığı açıklamada, domuz gribinden öldüğü anlaşılan 46 yaşındaki kız kardeşi Ü.S'nin 6 yaşında geçirdiği hastalık nedeniyle yürüme engelli olduğunu söyledi. Daha sonra kardeşinin çok zor günler geçirdiğini anlatan Ahmet S, ''Farklı tarihlerde babamı, annemi ve bir kız kardeşimi kaybettik. Kardeşim Ü.S. yaşadığı tüm bu acılara rağmen hep ayakta durmaya çalıştı'' dedi. Ahmet S, kardeşinin ölmeden birkaç gün önce rahatsızlandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Rahatsızlığından dolayı pazar günü Doğanhisar Devlet Hastanesine götürdüğüm kardeşim, buradan Konya'daki Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Doktorlar kardeşimde akciğer yetmezliği olduğunu söylediler. Hastaneye götürülürken şuuru tamamen yerinde olan kardeşimi pazartesi sabah saat 07.00'de kaybettik. Kardeşimi, aynı gün Doğanhisar'daki Kırüstü Mezarlığı'na defnettik.

Normal soğuk algınlığı diye hastaneye götürdüğümüz yürüme engelli kardeşim, bir gün içerisinde hayatını kaybetti. Kardeşimin domuz gribinden öldüğü anlaşılınca bizlere de tahlil yapıldı. Tahlilde bizlerde domuz gribi olmadığı belirlendi.''

Hastaneye giderken dahi telefonda il dışında bulunan ablasıyla görüşen kardeşi Ü.S'nin ölümünün kendilerini çok üzdüğünü anlatan Ahmet S, 108 kilo ağırlığındaki kardeşine, rahatsızlığından bu yana yürüyemediği için kendisinin baktığını anlattı. Bu arada, Doğanhisar Devlet Hastanesinde çalışanlarIN, domuz gribine karşı yüz maskesi kullandığı görüldü.

4'Ü HAMİLE 9 KİŞİDE DOMUZ GRİBİ VAKASI
Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Kemal Çelen, ''Hamilelik, her zaman enfeksiyon hastalıklarına yatkınlığı sağlar. Bu nedenle influenzada gebe olan hastalar daha dikkatli olmak zorundayız'' dedi.

Doç. Dr. Çelen, şu anda tıp fakültesi hastanesinde influenza H1N1 şüphesi ile 4'ü hamile toplam 9 hastanın yattığını ifade ederek, hamile hastalardan alınan örneklerin Sağlık Bakanlığına gönderildiğini, ancak sonuçların henüz kendilerine ulaşmadığını belirtti. Hastaların genel durumlarının iyi olduğunu ve gribal bulguları olduğu için kliniğe yatırıldıklarını kaydeden Çelen, hastaların takip ve tedavilerinin yapıldığını söyledi.

Hamileliğin başlı başına bağışıklık sistemini düşüren bir olay olduğunu da vurgulayan Çelen, ''Hamilelik, her zaman enfeksiyon hastalıklarına yatkınlığı sağlar. Bu nedenle influenzada gebe olan hastalar daha dikkatli olmak zorundayız. Gebeler, bağışıklık sistemi baskılanmış olan hastalar, genel durum bozukluğu olanlar ve solunum sıkıntısı bulunan hastaları yatırıyoruz. Diğer hastaları da evlerinde takip ediyoruz'' dedi.

''HAMİLE OLAN ŞÜPHELİLERDE SONUCU BEKLEMİYORUZ''
Doç. Dr. Çelen, hamilelerin savunma sisteminin daha zayıf olduğunu bu nedenle sadece influenza değil tüm viral enfeksiyonların hamilelerde daha ağır seyrettiğini belirtti. Hamilelikteki bu hassasiyetin sadece domuz gribi ile ilgili bir konu olmadığına dikkati çeken Çelen, şunları söyledi:

''Viral enfeksiyonların hepsi hamilelerde normal popülasyona göre daha ağır seyreder. Bu nedenle hamile olanların influenza şikayeti ve bulguları varsa, solunum sıkıntısı yaşıyorlarsa, biz bu hastaları hastaneye yatırıp takiplerini yapıyoruz. Bu şekilde takip ettiğimiz hastaları düzeldiklerinde de evlerine gönderiyoruz. Hastanede sürekli tutmuyoruz. Numune alınıp evlerine gönderilen hastaların da bilgileri alınıyor ve sağlık müdürlüğü bu kişilerle irtibata geçiyor. Bulguları taşıyan hamilelere yönelik yan etkisi bulunmayan ilaç tedavisi uyguluyoruz. Bu hastalığı taşıyan hamilelerin bebeklerine hastalığın bir etkisinin olup olmadığı henüz bilinmiyor. Hamile olan şüphelilerde sonucu beklemiyoruz. Genel durumu düzeldiği andan itibaren bu hastaları evine yolluyoruz. Sonuç pozitif çıksa da, çıkmasa da bu durum Sağlık Bakanlığınca kişiye bildiriliyor.''

HASTALAR ÖZEL KLİNİĞE YÖNLENDİRİLİYOR
Çelen, DÜ'ye gribal belirtilerle başvuran hastaların acile başvursalar bile grip ve influenza hastalarına ayrılan izole bir bölüme yönlendirildiğini söyledi.

Bu hastaların kendilerine ayrılan özel klinikte 24 saat süresince sağlık ekiplerinin gözetiminde muayenelerinin ve tetkiklerinin yapıldığını ifade eden Çelen, yatması gereken hastaların da diğer hastalardan izole bir klinikte yatırıldığını belirtti. Bu özel bölümde görevli doktor, hemşire ve sağlık personelinin de izole edildiğine dikkati çeken Çelen, ''Böylece hastanemizde influenza dışı nedenlerle yatan hastalar ile influenza hastalarının ayırımı yapılmış oluyor. Hastanede yatan şüpheli hastalardan diğer hastalara bulaşma durumunu asgariye indirmek için gereken önlemleri alıyoruz'' dedi.

İZMİR LİMANI'NA YANAŞAN BİR GEMİDEKİ 2 MÜRETTEBATTA DOMUZ GRİBİ HASTALIĞI BELİRLENDİ
İzmir Limanı'na yanaşan bir kruvaziyer yolcu gemisinde 2 mürettebatın domuz gribi hastalığına yakalandığı, hastaların gemideki sağlık tesisinde karantinada tutulduğu belirtildi. Gemi dün akşam saatlerinde İzmir'den ayrıldı.

Dün İzmir Limanına yanaşan İtalyan bayraklı Costa Romantica gemisindeki 2 mürettebatta domuz gribi hastalığı tespit edildi. Bir mürettebatın ateşlenmesi üzerine gemideki laboratuvarda yapılan test sonucu, 2 kişide H1N1 virüsüne rastlandı. Hastaların gemideki sağlık tesisinde karantina altına alındığı öğrenildi.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan İzmir Limanı Mülki İdare Amiri Vali Yardımcısı Şükrü Kara, hastalıkla ilgili gemide gerekli önlemlerin alındığını, gerekli bilgilendirmeyi önceden yaptıklarını söyledi.
Hastaların gemide karantina altında tutulduğunu kaydeden Kara, ''Kente girişleriyle ilgili herhangi bir talep olmadı. Yaklaşık 2 bin kişilik yolcu kapasitesine sahip bu gemilerde, domuz gribine karşı gereken önlemler alınıyor. Hastalığı da zaten kendi sağlık tesislerinde saptamışlar'' dedi.

Kara, İzmir Limanı'nda domuz gribine karşı termal kamera ve diğer hijyenik tedbirlerin alındığını da kaydetti. Costa Romantica gemisinin dün akşam saatlerinde İzmir'den ayrılarak Yunanistan'ın Santorini Adası'na hareket ettiği belirtildi.

BİZE ULAŞIN