Hacı adayları aşılanmaya başlanacak

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracetti Çom, hacı adaylarının gelecek hafta içinde aşılanmaya başlanacağını söyledi. Çom, "Hacılar, il sağlık müdürlükleri tarafından uygun görülecek mekanlara çağrılarak aşılanacak." dedi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada 43 milyon doz H1N1 aşısının, 18 milyon dozunun yıl başına kadar Türkiye'de olacağını belirtti. Refik Saydam Hıfzıssıhha Laboratuvarlarında incelemeleri biten ilk parti aşı ile Pazartesi gününden itibaren sağlık çalışanlarının aşılanmaya başlanacağını hatırlatan Çom, "Hacı adaylarının aşılanma işlemleri de gelecek hafta başında başlayacak. Hacı adayları, il sağlık müdürlükleri tarafından uygun görülen yerlere çağrılarak aşılanacak." diye konuştu.

DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

DÜNYANIN DOMUZ GRİBİ HARİTASI

İŞTE DOMUZ GRİBİNDEN KORUYAN GIDALAR

Gelen ilk parti domuz gribi aşısı ile okullarda aşılama yapılmayacağını söyleyen Çom, "Okullarda aşılamalar daha sonra başlayacak. Kimlerin aşılanacağını belirlemek üzere, okullar öğrencilerin ailelerine form göndermeye başladı. Çocuğunun aşılanmasını isteyen aileler, söz konusu formlar ile bunu bildirecekler." dedi.

Çom, grip belirtisi gösteren her kişinin hastaneye gitmesine gerek olmadığının altını çizerek, şöyle devam etti:

"İki yaşın altında olanlar ve kronik hastalığı sahip 65 yaş üstündekiler grip belirtisi gösterirse hastaneye başvurmalı. Onun dışındakiler evde dinlenmeli. Ancak, üç - dört gün boyunca ateş düşmediyse, tıkayıcı tarzda öksürük varsa, nefes darlığı oluyorsa, kişi dudaklarında ve parmaklarında morarma hissediyorsa, gidip gelen bir şuur bulanıklığı gözlemleniyorsa, kişi yine hastaneye gitmeli."

Çom, vatandaşların aşılanmaya duyarlı olması gerektiğini belirtti.

İZMİR'E DOMUZ GRİBİ AŞILARI GELDİ
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, 34 bin aşının geldiğini ve soğuk hava depolarında, steril ortamda bekletildiğini ifade etti. Yetkililer, son bir tahlil yapıldıktan sonra Sağlık Bakanlığı'nın emriyle birlikte, başta sağlık çalışanları, polisler ve öğrenciler olmak üzere aşı işlemlerine başlanacağını dile getirdi.

SAĞLIK BAKANLIĞI: DOMUZ GRİBİNDE DE BEBEKLERİ EMZİRMEYE DEVAM EDİN
Sağlık Bakanlığı, domuz gribi olunsa bile bebeklerin emzirilmeye devam edilmesi gerektiğini belirtiyor. Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde verilen bilgiye göre, domuz gribi 2 yaşından küçük bebeklerde daha ağır seyrediyor. Bu nedenle bebeklerin korunmasına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Bebekleri beslerken veya onunla ilgilenirken, yüzüne doğru öksürüp hapşırılmaması, hastalık halinde ise mutlaka maske kullanılması ve bebeklerin öpülmemesi büyük önem taşıyor.

Bakanlığın internet sitesinde, domuz gribinde bebeklerin beslenmesi konusunda sıkça yöneltilen sorular ve cevapları şöyle:

- Anne sütü bebekleri bu hastalıktan korur mu ?
Anne sütünün bebekleri hastalıklardan koruyucu etkisi oldukça fazladır. Anne sütü, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendireceğinden, gribin daha ağır seyretmesini de engelleyebilir

- Grip olduğumu düşünüyorsam bebeğimi emzirmeyi sürdürmeli miyim ?
Evet, emzirmeye devam etmelisiniz. Çünkü, bağışıklık sisteminin gelişiminde anne sütü oldukça önemlidir. Emzirmek, bebeklerin hastalıklarla başa çıkabilmelerine de yardımcı olur.

- Hastayken bebeğimi emzirebilir miyim ?
Hasta olsanız bile emzirmeyi kesmeyiniz. Bebekler en az 6 ay boyunca ek olarak su bile verilmeden anne sütü ile beslenmelidir. Eğer emziremeyecek kadar hastaysanız, pompa ile sütünüzü cam bir biberona sağıp bebeğinize verilmesini sağlayınız.

- Bebeğim hasta ise emzirmem doğru mudur ?
Hasta olan bebeğiniz için yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biri onu emzirmeye devam etmektir. Bebekler hasta oldukları zaman, daha çok sıvıya ihtiyaç duyarlar. Anne sütü diğer sıvı gıdalardan çok daha faydalıdır. Eğer bebeğiniz ememeyecek kadar hasta ise sütünüzü damlalık kullanarak vermeyi deneyiniz.

- Emzirirken antiviral grip ilacı almak doğru mudur ?
Doktor tarafından tavsiye edilen antiviral grip ilacı kullanan anneler bebeklerini emzirmeye devam edebilirler.

BİZE ULAŞIN