'Kentsel Dönüşüm' ona pahalıya patladı

İstanbullu bir Roman olan Yüksel Dum, yarım asırdır üzerinde yaşadığı arsa için 1 milyon TL ödemek zorunda. Eğer ödeyemezse evinin yerine hakim ve savcılar için lüks binalar inşa edilecek

Ataşehir Bakkalköy'deki Roman mahallesindeki kulübesinde yaşam mücadelesi veren 16 çocuklu Yüksel Dum'un, 51 yıl boyunca üzerinde yaşadığı tapu tahsis belgeli arsasına sahip olabilmesi için Kadıköy Belediyesi'ne tam 1 milyon TL ödemesi gerekiyor. Dum'un oturduğu yer, ne Boğaz'da bir yalı dairesi, ne de Yüksel Dum milyoner bir işadamı. O, hayatını çiçek satarak kazanan İstanbullu bir Roman. Başına dert olan kulübesi ise emekli hakim ve savcıların üzerine lüks konut inşa edecekleri arsanın tam ortasında.

SÜRE ŞUBAT 2010'DA DOLUYOR

Yüksel Dum, üç yıl önce Kadıköy ve Büyükşehir Belediyesi tarafından küçük bir yanlışlık sonucu yıkılan evinin yerine kurduğu teneke bir barakada ailesiyle yaşıyor. Dum'a Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yıkımın gerçekleştirildiği bölgenin artık Kadıköy'de değil Ataşehir sınırları içinde olduğu bilgisi veriliyor ve bundan sonra hakkını araması için yeni belediyeye başvurması tavsiye ediliyor. Ancak, muhatap olarak Ataşehir Belediyesi gösterilmesine rağmen Kadıköy Belediyesi, Dum'dan 475 metrekare arazisinin tapusu için 1 milyon 21 bin 250 TL ödeme yapmasını istiyor. Eğer Yüksel Dum Şubat 2010'a kadar bu parayı bulamazsa, ailesi için yeni bir yer aramak zorunda kalacak. Dum ailesi gibi mağdur olan diğer Roman aileler de, Hukukçular Kooperatifi tarafından evlerinin ellerinden alınması girişimine karşı ne yapacaklarını bilmiyor ve kandırıldıklarını söylüyor.

BİZE ULAŞIN