Öğrencilere yeşilçam nostaljisi yaşatıyor

Tiyatro ve sinema sanatçısı Sümer Tilmaç, Antalya'nın Serik ilçesinde Melek Çiftliği Sümer Tilmaç Sanat Köyü'nde öğrencilere Yeşilçam nostaljisi yaşatıyor.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 30.10.2009 15:45 ABONE OL
Ünlü oyuncu, köyde Sadri Alışık adına yaptırdığı Sinema Atölyesi'nde, okullardan gelen öğrencilere 45 yıllık sinema birikimi ve rol aldığı 210 film ve sanatçılarla ilgili anılarını anlatıyor.

Tilmaç, Sadri Alışık Sanat Atölyesi'nde bulunan sinemada her cumartesi günü öğrencilere ücretsiz klasik bir Yeşilçam filmini gösterime sunduklarını belirtti. Tiyatro ve sinemada kazandığı parayı 60 dönüm üzerine kurduğu sanat köyü ile güzel sanatlara yatırdığını belirten Tilmaç, çiftliğe girişteki yola Türk sinemasında isim yapmış filmlerin afişlerini astıklarını ifade etti.

Çiftlikte hayata geçirdiği Sadri Alışık, Adile Naşit, Selim Naşit, Yılmaz Güney, Münir Özkul, Gazanfer Özcan, Şener Şen, Kemal Sunal, Müjdat Gezen, Hulusi Kentmen, Ayhan Işık, Hülya Koçyiğit, Cüneyt Arkın, İlyas Salman, Ayşen Gruda, Kadir Inanır, Erol Taş, Fikret Hakan, Sami Hazinses, Kenan Pars, Ali Şen, Bulut Aras ve Nejat Uygur gibi sanatçıların isimlerini verdiğini belirten Tilmaç, önümüzdeki günlere Türk edebiyatının usta kalemleri ve gazetecileri için de çalışma yapacağını kaydetti.

Tilmaç, "Sümer Tilmaç Sanat Köyü'nde yaptığımız çalışmayla Yeşilçam nostaljisini Melek Çiftliği'ne taşıdık. Kültür ve sanat etkinliklerimizle gençlerimizin tiyatro ve sinemaya karşı ilgilerini arttırıyoruz. Sanat köyünü gezen öğrenciler zaman tünelinde Türk sineması tarihine yolculuk yapıyor." diye konuştu.

Tilmaç, İstanbul'un trafiği ve şehir gürültüsünden bunalan bazı sinema ve tiyatro sanatçılarının çiftlikte kalarak ve Köprü Çayı'nda balık tutarak stres attığını söyledi.