Ayamama için yıkım vakti

İstanbul'u vuran sel felaketinin ardından, ıslahı için harekete geçilen Ayamama Deresi'nin yatağında yıkım dün başladı. 34'ü işyeri, 108 yapı yıkılacak

İstanbul'u geçtiğimiz haftalarda esir alan onlarca vatandaşın canına ağır da maddi hasara eden olan sel felaketinin "sorumlusu" olarak gösterilen Ayamama Deresi'nin ıslahı için, dere yatağındaki 34'ü işyeri 108 yapının yıkımına dün başlandı. İlk gün 12 yapı yıkılırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Hem dereyi ıslah edeceğiz, hem de bölgeye bazı değerler katacağız" diye konuştu. Eylül ayındaki şiddetli yağışlar sonrası yaşanan sel felaketinin ardından, dere yataklarının ıslah edilmesi gündeme gelmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Küçükçekmece, Bağcılar, Bahçelievler ve Başakşehir'de Ayamama Deresi yatağında bulunan 34'ü işyeri 108 yapının yıkımı için mülk sahiplerine tebligat göndermişti. Tebligatların yapı sahiplerine ulaşmasının ardından, dün sabah saatlerinde belediye ekipleri yıkım için harekete geçti. Basın Ekspres Yolu Bağcılar mevkisine gelen ekipler, işyeri sahipleri ile görüştükten sonra çalışmalarına başladı. Bağcılar bölgesinde kalan 8 işyerine ait müştemilat duvarını yıkan belediye ekipleri, daha sonra Küçükçekmece bölgesine geçti.

BAZI İŞYERİ SAHİPLERİ KENDİ YIKTI

Ayamama çevresinde bulunan şirketlerin müştemilatları ve depo duvarları dozerlerle yerlebir edildi. Bazı işyerleri ise yıkım işlemini belediye ekiplerine bırakmayıp kendi imkânlarıyla gerçekleştirdi. Ayamama Deresi'nin bir metre ötesindeki bir apartmanın duvarı ve ruhsata aykırı bölümleri de zabıta ekipleri tarafından balyozla yıkıldı. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Ahmet Tahmaz, bazı işyeri sahiplerinin hazine arazisi üzerindeki yapılarını yıktığını belirterek, "Bir hafta katdar sürede yıkım işlemlerinin tamamlanmasını bekliyoruz" diye konuştu. İlk gün 12 yapının yıkımı tamamlandı. Hafta sonu için ara verilen çalışmalar, pazartesi günü tekrar başlayacak.

'10 GÜNDE TAMAMLANACAK'
Yeni Zelanda'nın yeni büyükelçisi Andre Joan Smith'i makamında kabul eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da gazetecilerin yıkımla ilgili sorularını yanıtladı. "10 gün içinde tüm yıkımlar tamamlanacak" diyen Başkan Topbaş sözlerine şöyle devam etti: "Ayamama Deresi ile birlikte çevresindeki taşkın alanlarını da içeren bir proje üzerinde çalışıyoruz. Hem dereyi ıslah edeceğiz, hem de bölgeye bazı değerler katacağız. Binasını bedelsiz terk etmeye hazır işadamları var. Yenibosna İşadamları Derneği bu konuda önemli bir adım attı. Taşkınlardan etkilenecek noktalarda vatandaşı da mağdur etmeden, konutu olana konut vererek gerekli değerlendirmeleri yapacağız. Gerekli imar çalışmaları ile sıkıntı vermeyecek şekilde yaşamlarını sürdürmelerini sağlayacağız." Bu arada evleri dere yatağında olduğu gerekçesiyle yıkılan Sancaktepeli ve Sultanbeylili bazı vatandaşlar ise dün pankart ve afişlerle Büyükşehir Belediyesi'nin önüne gelerek yıkım işlemini protesto etti.

'Sele kapıldı' dedikleri defterler, Maliye'de çıktı...
İSTANBUL'DAKİ son sel felaketinin ardından "Defterlerim selde kayboldu'' diye mahkemeden karar çıkartan büyük bir şirketin defterleri Maliye'de çıktı. Bir Maliye Bakanlığı yetkilisi suiistimali şöyle anlattı: "İstanbul'da faaliyet gösteren ve Türkiye'nin ilk 700 şirketi arasında yer alan bir firma, mahkemeden 'Selde bütün defterlerim kayboldu' diye karar çıkartmış. Mahkemenin bu kararı da bize gönderilmiş. Söz konusu şirket, mahkemeye sadece bu yıl değil, geçmiş yıllara ilişkin defterlerin de selde kaybolduğunu beyan etmiş. Halbuki defterler bizde."

BİZE ULAŞIN