Sel suları mezarlığı yıktı

Şanlıurfa'nın Bozova ilçesinde önceki gece meydana gelen selde, bir köyde aralarında 1 şehidin cenazesinin de bulunduğu çok sayıda mezar tahrip oldu. Sel sularının sürüklediği 2 ceset ise, birkaç saat sonra bulundu.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 31.10.2009 11:09 ABONE OL
Bölgede önceki gece etkili olan sağanak yağmurun ardından derelerden taşan sel suları, Bozova ilçesine bağlı Atgüden köyünde ekili alanları ve mezarlığı olumsuz etkiledi. Sel suları, mezarlıklarda bulunan biri kadına ait 2 cesedi, birkaç kilometre uzaktaki zeytinliklere kadar sürükledi. Arama çalışması yapan köylüler, cesetleri yaklaşık 6 kilometre mesafedeki bir zeytinlikte buldu. Cesetler, daha sonra yeniden toprağa verildi.

ŞEHİDİN MEZARI DA TAHRİP OLDU
Terör örgütü PKK üyelerince 1994'te Ardahan'da çıkan çatışmada şehit olan er Kemal Demir'in mezarı da selden olumsuz etkilendi. Mezar taşları ve çevrede bulunan korkuluklar yerinden çıkarken, bayrak direği ise birkaç metre ileriye sürüklendi.

Sadık Demir, kardeşinin mezarının tahrip olmasından büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Mezarlığı kendi imkanlarıyla en kısa sürede yeniden düzenlemeye çalışacaklarını ifade eden Demir, ''Sel çok şiddetliydi, burada bulunan bütün mezarlar ve ekili alanlar zarar gördü'' dedi.

Köylülerden Kadir Çakmak ise sel sularının 12 gün önce vefat eden annesi Altun Çakmak'ın mezarına zarar verdiğini belirterek, sel sularıyla annesinin cesedini kilometrelerce uzağa sürüklediğini kaydetti.
Köylülerin desteğiyle yapılan arama çalışmaları sonucunda cesede ulaştıklarını anlatan Çakmak, ''Defin işlemini yeniden gerçekleştirdik. Köyümüzden geçen ve şiddetli bir yağmurda taşan dere yatağının yeniden düzenlenmesini istiyoruz'' diye konuştu.