Kuvvetli yağışa dikkat! - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Türkiye, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Marmara ve doğu bölgelerde kuvvetli yağış, ülke genelinde hava sıcaklığında hissedilir derecede azalma bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıya göre, bugün; Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde aralıklarla yağmur ve sağanak şeklinde yağış geçişleri olacağı tahmin ediliyor.

''Bugün: Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağış bekleniyor. Genellikle yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Edirne ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde görülecek yağışların, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya çevreleri başta olmak üzere Marmara bölge geneli ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda (Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Erzurum, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır) kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Yarın: Yurdun büyük bir bölümünde devam edecek yağışlar, sabah ve gece saatlerinde Bolu, Kastamonu, Gümüşhane, Bayburt, Artvin ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda (Erzurum, Kars, Ardahan) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt, Artvin) ile Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Rüzgarın bugün ve yarın Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz'in batısında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI 5-7 DERECE DÜŞECEK
Hava sıcaklığının; iç ve batı bölgeler başta olmak üzere ülke genelinde hissedilir derecede (5 ila 7 derece) azalarak, mevsim normallerinin altında seyretmesi bekleniyor.

İSTANBUL'DA ÇOK KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR
İstanbul'da öğle saatlerinden itibaren çok kuvvetli yağış beklendiği bildirildi. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıda, İstanbul il genelinde etkili olması beklenen çok kuvvetli yağışın, yarın sabah saatlerine kadar etkili olacağı kaydedildi. Vatandaşlardan ve ilgililerden ani sel, su baskını, sel ve yıldırım gibi olaylara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

''YAĞIŞ PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN ETKİSİNİ KAYBEDEREK ARALIKLARLA DEVAM EDECEK''
Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, İstanbul'da etkili olan kuvvetli yağışın Pazartesi gününden itibaren etkisini kaybedeceğini ve hafta ortasından itibaren poyrazla birlikte sıcaklıkların mevsim normallerine döneceğini bildirdi.

Yıldırım, dün öğle saatlerinde etkili olmaya başlayan ve bugün etkisini artırarak devam eden kuvvetli yağış ve fırtına uyarısının devam ettiğini belirterek, vatandaşların su baskını, fırtına ve toprak kaymasına karşı duyarlı olmalarını istedi. Bugün yağışların öğle saatlerinden sonra il genelindeki etkisini biraz daha arttıracağını bildiren Yıldırım, öğle saatlerine kadar İstanbul genelinde ortalama metrekareye 75-80 kilogram yağış düştüğünü söyledi.

Mustafa Yıldırım, sabah saatlerine doğru yoğunlaşan yağışın Çatalca'da metrekareye 77, Terkoz'da 54, Şile'de 50 ve Kilyos'ta 28 kilogram olarak düştüğünü kaydetti. Pazartesi günüden itibaren yağışların etkisini kaybedeceğini dile getiren Yıldırım, şu bilgileri verdi:

''Yağışlar, yarın Anadolu Yakası'nda etkili olacak, Pazartesi günü etkisini yavaş yavaş kaybederek aralıklarla devam edecek. Hafta ortasından itibaren etkili olan poyrazla birlikte hava sıcaklıkları mevsim normallerine dönecek. Bugün poyraz ve kuvvetli yağış uyarılarımız devam ediyor. Vatandaşların su baskını, fırtına ve toprak kayması konusunda dikkatli davranmaları gerekiyor. Önümüzdeki günlerde İstanbul için kar yağışı beklentimiz yok.''

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA :
Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Çanakkale dışında bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde (60-80 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE : Parçalı ve çok bulutlu, İç Ege ile Muğla çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar gece saatlerinden itibaren Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde kuvvetli olacak. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde (60-80 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ : Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar; akşam saatlerinden sonra bölgenin kıyı kesimleri (Antalya, Mersin, Adana, Hatay) ile Isparta çevrelerinde kuvvetli olacak.

İÇ ANADOLU : Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar, gece saatlerinden itibaren Eskişehir çevrelerinde kuvvetli olacak.

BATI KARADENİZ : Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur ve sağanak, sabah saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları (Giresun, Trabzon, Rize, Artvin) ile Ordu çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU : Çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur ve sağanak, sabah saatlerinde bölgenin kuzeyinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; bölgenin doğu kesimleri (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Bingöl, Muş, Hakkari ve Şırnak) ile Elazığ çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Çok bulutlu ve aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar; doğusu (Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Şanlıurfa) ile Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olacak.

BİZE ULAŞIN