Sünnet edilen bebek öldü

Adana'da hastanede sünnet edilmesi için uyutulan bir aylık bebek hayatını kaybetti.

Cumhuriyet Savcılığı'nca ölümü "şüpheli' bulunan çocuk, otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

Alınan bilgiye göre, Kuruköprü Mahallesi'nde anne Hürü Otuk (27) bir ay önce doğan Kaan adlı erkek bebeğini, kontrol için Sucizade Sağlık Ocağı'ndaki aile hekimine götürdü. Genel durumu iyi olan bebeğin iltihap riskine karşı "sünnet edilmesi" önerisi üzerine Çukurova Devlet Hastanesi Üroloji Servisi'nde sünnet için ameliyathaneye alınan Kaan bebek, narkozla uyutuldu.

İddiaya göre, sünnet işlemi sonrası bir daha uyandırılamayan bebeğin, hayatını kaybettiği belirtildi. Çocuğun ölümünü 'şüpheli bulan" Cumhuriyet Savcısı, olayın kesin nedeni için otopsi yaptırdı.

Adli Tıp Kurumu önünde cenaze için bekleyen baba Murat Otuk (32) çocuğunun her hangi bir sağlık sorunun bulanmadığını söyledi. Eşinin rutin kontroller için oğlunu aile doktoruna götürdüğünü ifade eden Otuk, tavsiye üzerine bebeği Çukurova Devlet Hastanesi'nde sünnete götürdüklerini anlattı. Baba Otuk, "Aile doktorumuz ilerde 'iltihap veya kireçleme' olmaması için bebeğin sünnet edilmesini isteyince, biz de hastaneye götürdük. Ama çocuk narkozdan çıkmadı. Ne olduğunu bilmiyoruz. Şimdi kimsenin günahını alamayız. Fakat 30 günlük çocuğa narkoz verilip, verilmeyeceği tartışılıyor. Otopsi sonuçlarına göre hukuki işlem başlatıp, başlatmayacağımıza karar vereceğiz." diye konuştu.

Acılı baba Murat Otuk, savcılığa verdiği ifade de oğlunun ölümüne sebebiyet veren doktor ve anestezi uzmanından şikâyetçi olduğunu dile getirdi.

Otopsiyi yapan Adli Tıp uzmanları ise ilk bakışta çocuğun ölüm nedenini açıklayacak bir bulguya rastlamadıklarını belirterek, "Aşırı narkoz, ölüm sebebinden biri olabilir. Kesin sonuç mikroskobik incelemeler sonucunda ortaya çıkar." ifadelerini kullandı.

Baba Murat Otuk ve diğer yakınları tarafından otopsi işlemleri sonrası Adli Tıp'ta cenazesi alınan Kaan bebek, toprağa verilmek üzere Kozan'ın Hamam köyüne götürüldü.

BİZE ULAŞIN