İstanbul'da şiddetli yağış

İstanbul'da dün öğleden sonra başlayan ve gece etkisini artıran yağışlar nedeniyle çok sayıda ev ve iş yerini su bastı, oluşan su birikintileri nedeniyle bazı araçlar yollarda kaldı.

İstanbul'da dün öğle saatlerinde başlayan ve aralıklarla devam eden sağanak yağış, özellikle Anadolu yakasında etkisini artırdı.

Sultanbeyli ilçesindeki Uzundere mevkisi ve Ahmet Yesevi Mahallesi'nde çok sayıda ev ve iş yerini su bastı. Bölgede, itfaiye ekiplerince başlatılan su tahliye çalışmaları sürüyor. Sancaktepe ilçesi Samandıra beldesi, Pendik ve Kartal'da da su baskını meydana geldiği, evlerinde mahsur kalan bazı vatandaşların itfaiye ekiplerince kurtarıldığı bildirildi.

Öte yandan, E-5 kara yolu, Kartal Cevizli mevkisindeki köprü altında oluşan su birikintisi nedeniyle ulaşıma kapandı. Cevizli mevkisinde ulaşım yan yollardan sağlanırken, köprü altındaki su birikintisinde araçlarıyla mahsur kalan vatandaşlar itfaiye ekiplerince kurtarılıyor. Bazı vatandaşlar ise arızalanan araçlarını iterek su birikintisinden çıkarmaya çalışıyor.

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

SEFERLERE FIRTINA ENGELİ

KAR ÇİLESİ BAŞLADI

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, bugün etkisini artıran kuvvetli yağış ve fırtına uyarısının devam ettiğini, vatandaşların su baskını, fırtına ve toprak kaymasına karşı duyarlı olmaları gerektiğini bildirdi. Öğle saatlerine kadar İstanbul genelinde metrekareye ortalama 75-80 kilogram yağış düştüğünü ifade eden Yıldırım, pazartesi gününden itibaren yağışların etkisini kaybederek aralıklarla devam edeceğini belirtti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TOPBAŞ: ŞU ANA KADAR CAN KAYBI VE YARALANMA OLMADI
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da etkili olan sağanak yağışta can kaybı ve yaralanma olmadığını belirterek, gelen ihbarlara göre 190 ev ve iş yerinde su baskını yaşandığını bildirdi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, kenti etkisi altına alan sağanak yağış, Anadolu yakasında etkili oldu. Sultanbeyli Uzundere ve Kartal Bülbül Deresi taştı, E-5 kara yolu bir süre trafiğe kapandı. Alarma geçen Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), İtfaiye, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ve İSKİ ekipleri, su baskınlarına müdahale etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş da bir süre AKOM'un çalışmalarını yönetti. Açıklamada görüşlerine yer verilen Topbaş, metre kareye 85 kilogram yağış düştüğünü belirtti. Kadir Topbaş, şunları kaydetti:

''Dün başlayan, bugün de yoğunlaşan yağmurun etkisi altındayız. Yağış, daha çok Anadolu yakasında etkisini gösterdi. Kartal Cevizli'deki Bülbül Deresi ile Sultanbeyli Uzun Dere'de yağış etkili oldu. Bize gelen ihbarlara göre 190 ev ve iş yerinde su baskını yaşandı. Çok yoğun yağmasına rağmen ciddi bir problem yaşamadık. Ekipler çeşitli noktalarda tedbirlerini alıyor. Yarın öğleye kadar devam edeceği bilgisini aldık. Şu ana kadar can kaybı ve yaralanma olmadı, çok yoğun bir sel baskını da olmadı. Sultanbeyli'de etüt yapılan bir okulda su baskını olduğu ihbarı geldi. Bahçe duvarı yıkılarak biriken su tahliye edildi.''

Belediye olarak her türlü tedbiri aldıklarını ifade eden Topbaş, ''Ekipman olarak çok güçlüyüz. Gerektiğinde tüm İstanbul genelinde müdahale yapabiliriz. 100 araç ve 300 personel görev alıyor'' dedi. Topbaş, meteorolojiden alınan bilgiler doğrultusunda yağmur hareketliliğinin takip edildiğini dile getirerek, yağmurun bastıracağı yerlerde ön çalışmalar yapıldığını aktardı. E-5'te yağmur sularının tahliyesi için yapılan menfezlerin yetersiz kaldığını belirten Topbaş, menfezlerin yerlerinin tespit edildiğini ve bu menfezlerin genişletileceğini bildirdi.

FIRTINA AĞAÇLARI DEVİRDİ
İstanbul'da sabah saatlerinde şiddetini iyice artıran sağanak yağmur ve fırtına nedeniyle Kartal Orhantepe Mahallesi Zeytinlik Caddesi Çiğdem Sokak'ta bulunan bir ağaç, gecekondunun üzerine devrildi. Ölen ya da yaralananın olmadığı olayda çatıda hasara neden olan ağaç, itfaiye ekipleri tarafından kesilerek gecekondu üzerinden kaldırıldı.

TEKİRDAĞ'DA GALATA DERESİ'NİN KENARINDAKİ EVLERİN BOŞALTILMASI İÇİN UYARI YAPILIYOR
Tekirdağ'ın Saray ilçesinde sağanak yağış dolayısıyla su seviyesi yükselen Galata Deresi'nin taşma ihtimaline karşı, dere kenarındaki evlerin boşatılması için uyarı yapılıyor.

Akşam saatlerinden beri etkili olan sağanak yağış nedeniyle ilçedeki Galata Deresi'nin su seviyesi yükseldi. Saray Belediyesi, yaptığı anonslarla Galata Deresi'nin taşabileceğini, bu nedenle dere kenarındaki evlerin boşaltılması gerektiği konusunda uyarı yaptı.

Saray ilçesinde 8 Eylüldeki sel felaketinde, Galata Deresi'nin taşması sonucu çiftlik evinde kalan 5 kişilik aile sel sularına kapılarak ölmüştü.

TEKİRDAĞ'DA 3 YAZLIK EV SULAR ALTINDA KALDI
Tekirdağ'ın Saray ilçesi Safaalan köyünde, sağanak yağış nedeniyle 3 yazlık ev sular altında kaldı.

Gece saatlerinden bu yana etkili olan sağanak nedeniyle Safaalan köyü mücavir alanındaki 3 yazlık evi su bastı. İçinde kimsenin bulunmadığı yazlıklardaki eşyaların sular altında kaldığını ifade eden yetkililer, olayın kanalizasyon sisteminin yetersizliğinden kaynaklandığını bildirdi. Bu arada gece saatlerinde il merkezi ve ilçelerde kuvvetli sağanağın etkili olacağı kaydedildi.

TRABZON'DA 70 İŞ YERİ ZARAR GÖRDÜ
Trabzon'da dün akşam etkisini artıran sağanak yağış nedeniyle, il merkezindeki Kuzgundere, rögar kapaklarının 6 noktada patlaması sonucu taştı. Kadınlar Pazarı ile Moloz mevkilerindeki güzergahtan eski sahil yoluna ulaşan sular, yaklaşık 70 iş yerinde maddi hasara neden oldu. Su baskını nedeniyle iş yerlerinde mahsur kalan vatandaşlar ise belediye ekipleri ve iş makineleri yardımıyla kurtarıldı.

Bölgede incelemelerde bulunan Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, trafoların bazılarında aşırı yağış nedeniyle arıza meydana geldiğini, bir vatandaşın elektrik akımına kapılarak yaralandığını belirterek, ''Bazı binalarımızın da alt katlarını su bastı. Şu an itibariyle can kaybımız yok'' dedi.

Öte yandan, 2 No'lu Erdoğdu Mahallesi Kisana Caddesi'ndeki Başkent Sitesi'nin bahçesinin istinat duvarı sağanak yağış nedeniyle yıkıldı. Duvarın altında kalan 1 midibüs ve 3 otomobil kullanılamaz hale geldi. Kalkınma Mahallesi 107. Sokak'taki binanın istinat duvarının da aşırı yağış nedeniyle yıkıldığı, belediye ekiplerinin bu bölümdeki hafriyatı kaldırmak için çalışma başlattığı belirtildi. Bu arada, sağanak yağış Trabzonspor'u da etkiledi. Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nin üst bölümündeki Trabzon Havalimanı'nın pist kısmının su akarlarının altında kalan 2 antrenman sahası, su basması sonucu kullanılamaz hale geldi. Suların dolduğu yemekhane, mutfak ve depo kısmında da maddi hasar oluştu.

TRABZON'DA BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Trabzon'da şiddetli yağış sonrası sel sularının bastığı iş yerinde elektrik akımına kapılan bir kişi hayatını kaybetti. Şehirde iki gündür aralıklar etkili olan sağanak yağışın ardından Kuzgundere, rögar kapaklarının bazı noktalarda patlaması sonucu taştı. Pazarkapı Mahallesi Dereboyu Sokak boyunca akan sel suları, Kadınlar Pazarı ve Piyasa Meydanı çevresindeki iş yerlerini bastı. Sel sularıyla dolan çok sayıdaki iş yerinde maddi hasar meydana geldi. Suların bastığı iş yerinde elektrik akımına kapılan Uğur Ustaoğlu (18) ağır yaralı olarak kaldırıldığı Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti.
Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

TRABZONSPOR MEHMET ALİ YILMAZ TESİSLERİ'NDE İDMAN SAHALARI SU ALTINDA KALDI
Trabzon'da dünden bu yana devam eden sağanak yağış, Trabzonspor'u da etkiledi. Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nin üst bölümünde yer alan Trabzon Havalimanı'nın pist kısmının su akarlarının altında kalan iki antrenman sahası, su basması sonucu kullanılamaz hale geldi. Suların dolduğu yemekhane, mutfak ve depo kısmında da maddi hasar oluştu.

Tesislerdeki su baskını nedeniyle yapılması planlanan eski başkan, asbaşkan, kurucu üyeler ve kurul üyelerinin katılacağı bilgilendirme toplantısının ertelendiği bildirildi. Belediye ekiplerinin su tahliye çalışmalarını sürdürdüğü tesislerde, hasar tespit çalışmaları yapıldığı öğrenildi.

GİRESUN
Giresun'da 2 gündür etkili olan sağanak yağış nedeniyle kent merkezinden denize dökülen Tabaklar Deresi taştı. Derenin taşması nedeniyle, Alpaslan Caddesi ve Bulancak Durağı Kavşağı yönündeki yol, araç trafiğine kapatıldı.

TRABZON BELEDİYE BAŞKANI: 10 MİLYON LİRANIN ÜZERİNDE HASAR MEYDANA GELDİ
Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, kentte dünden beri etkili olan sağanak yağışta ilk tespitlere göre 10 milyon liranın üzerinde hasar meydana geldiğini bildirdi.

İl merkezinde yağışın zarar verdiği bölgelerde incelemelerine devam eden Gümrükçüoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, belediye ekiplerinin 24 saat boyunca çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Belediyede tüm izinlerin iptal edildiğini belirten Gümrükçüoğlu, ''İŞKUR projesi kapsamında belediyeye alınan işçiler de çalışmalara dahil edildi. Ekipler, sel baskınlarından oluşan yaraları sarmaya çalışıyor'' dedi. Maddi zarara uğrayan esnafa devletin şefkatli elinin ulaşacağına inandığını ifade eden Gümrükçüoğlu, şöyle konuştu:

''Su baskını yaşanan yerlerdeki temizleme çalışmalarına Valilik, Karayolları, Devlet Su İşleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri de katılıyor. Hasarın meydana geldiği iş yerleri tek tek fotoğraflanarak kayıt altına alınıyor.'' İl merkezi Moloz mevkisinde yer alan Piyasa Meydanı'ndaki iş yerlerinde çok büyük maddi zarar meydana geldiğini anlatan Gümrükçüoğlu, şunları kaydetti:

''İlk tespitlere göre 10 milyon liranın üzerinde hasar meydana geldi. 24 saat boyunca çalışan belediye personeline bir kez daha teşekkür ediyorum. Ayrıca Valiliğimiz önderliğinde bizlere destek veren Karayolları ve Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğümüze de teşekkür ediyorum.'' Sel baskını nedeniyle mahsur kalanların belediye imkanlarıyla kurtarıldığını bildiren Gümrükçüoğlu, ''Temizleme çalışmalarımızı bütün hızıyla sürdürerek yaralarımızı sarmaya gayret ediyoruz'' dedi.

ŞANLIURFA'DA EVDE MAHSUR KALAN AİLE KURTARILDI
Şanlıurfa'da 2 gündür aralıklarla etkili olan sağanak yağmur nedeniyle, gece Karaköprü beldesindeki bazı dereler taştı. Karaköprü beldesi Karşıyaka Mahallesi'nde dere kenarındaki evde mahsur kalan 5 kişilik aile, sivil savunma ekiplerince kurtarıldı. Osmanlı Mahallesi'nde de bir evin çatısı çöktü. Sel sularına kapılan 6 otomobil ile 1 motosiklet kullanılamaz hale geldi.

Siverek ilçesinde de gece 100 civarında ev ve iş yerini su bastı. Belediye ekipleri, yağıştan en çok etkilenen Dicle, Şirinkuyu, Haliliye, Bağlar, Esmerçayır, Ofis, Kale ve Şair İbrahim Rafet mahallerinde tahliye çalışması yaptı. İlçe merkezine, enerji nakil hatlarının zarar görmesi sonucu 4 saat elektrik verilemedi. Hilvan ve Birecik ilçelerinde de bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

KANDIRA'DA ISLAH ÇALIŞMASI YAPILAN DERE TAŞTI
Kocaeli'nin Kandıra ilçesi Ahmetli Mahallesi'nde ıslah çalışmaları devam eden Selce Deresi, yoğun yağış nedeniyle taştı. Sular altında kalan mahalledeki 3 ev, tahliye edildi. Kandıra Belediyesine ait iş makineleriyle evlerden alınan mahalle sakinleri, güvenli bir yere götürüldü. Yağış nedeniyle Kandıra Sanayi Sitesi'ndeki bazı iş yerlerini de su bastı. İtfaiye ve belediye ekiplerinin, suları tahliye ettiği bildirildi.

BİNGÖL'DE 50 İŞ YERİNİ SU BASTI
Bingöl'de şiddetli yağmur nedeniyle Küçük Sanayi Sitesi yakınlarından geçen Kafir Deresi'nin taşması sonucu, 50 iş yerini su bastı. Bölgedeki iş yeri sahipleri içi kum dolu çuvallarla iş yerlerinin önünde set oluşturmaya çalıştı. Bu arada, Bingöl Belediyesine ait ekipler, bölgede gerekli çalışmalara başladı.

FIRTINA BİR BALIKÇI TEKNESİNİ BATIRDI, 2 TEKNE BATMA TEHLİKESİ GEÇİRDİ
Karadeniz'de etkili olan poyraz nedeniyle Sakarya'nın Karasu ilçesinde 1 balıkçı teknesi battı, zor durumda kalan bir yük gemisi de limana sığındı. Karadenizde dün akşam saatlerinde başlayan ve gece etkisini artıran fırtına, günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Poyraz nedeniyle yer yer 6 metreyi bulan dalgalar nedeniyle Karasu Limanı'nda bulunan 1 balıkçı teknesi battı. 2 balıkçı teknesi de batma tehlikesi geçirdi. Zor durumda kalan bir yük gemisi de limana sığındı.

Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Sezer, Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Karadeniz'de etkili olan poyraz nedeniyle Karasu Limanı'nda mendireğe bağlı bulunan 10 metre boyundaki bir balıkçı teknesinin beton bloklara çarparak battığını söyledi. Batma tehlikesi geçiren iki balıkçı teknesinin belediye ekiplerinin yardımlarıyla batmaktan son anda kurtarıldığını ifade eden Sezer, "Şiddetli fırtna nedeniyle oluşan dalgalar limanda bulunan 1 balıkçı teknesini batırdı. 2 tekne de batma tehlikesi geçirdi. Batan tekne çalışmalar sonucu karaya çıkartıldı. Fırtınada zor durumda kalan 1 yük gemisi de limana sığındı." dedi. Sezer, şiddetli yağış nedeniyle Sakarya Nehri'nin su seviyesinin yükseldiğini de bildirdi.

Öte yandan sağanak yağış Sakarya genelinde etkili oluyor. Yağış nedeniyle D-650 kara yolunun Geyve ilçesi Devebağırtan mevkisinde toprak kayması meydana geldi. Karayoluna düşen toprak ve kaya parçaları iş makinesiyle temizlendi. Fırtına, Karasu ilçesinde de ağaçları devirdi. Sakarya Meteoroloji İl Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, son 24 saatte metrekareye 32 kilogram yağış düştü. Yağışların Salı gününe kadar aralıklarla devam edeceğini belirten yetkililer, ilde kuvvetli yağışın beklenmediğini dile getirdi. Hava sıcaklıklarının ise gündüz 16 derece gecede 13 derece civarında seyredeceği kaydedildi.

SAKARYA'DA FIRTINA NEDENİYLE BİR BALIKÇI TEKNESİ BATTI
İlçede fırtına nedeniyle Karasu Limanı'na demirleyen 10 metre uzunluğundaki balıkçı teknesi, beton bloklara çarparak battı. Batma tehlikesi geçiren 2 balıkçı teknesinin de belediye ekiplerince kurtarıldığı öğrenildi.

BOLU DAĞI'NDA GÖRÜŞ MESAFESİ 20 METREYE DÜŞTÜ
Bolu Dağı D-100 kara yolu Bakacak ve Karanlıkdere mevkisi ile Bolu Dağı Tünel Yolu 3 ve 4. viyadüklerinde sağanak yağış ve yoğun sis, sürücüleri olumsuz etkiledi. Yoğun sis nedeniyle görüş mesafesi yer yer 20 metreye kadar düştü.

BİZE ULAŞIN