Türkiye'de A gribi vaka sayısı 1602

Kışın gelmesiyle birlikte A gribi vakalarında artma meydana gelirken, Sağlık Bakanlığı bugüne kadar tespit edilen H1N1 vaka sayısını bin 602 olarak açıkladı

SAĞLIK Bakanlığı, Türkiye'de bugüne kadar tespit edilen pandemik A(H1N1) vakası sayısının bin 602'ye ulaştığını, 25 kişinin tedavisinin hastanelerde sürdüğünü açıkladı. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ilk pandemik A(H1N1) grip vakasının belirlendiği 15 Mayıs'tan bu yana ülkede toplam bin 602 pandemik A(H1N1) vakası tespit edildiği bildirildi. Bu sayının bugün itibariyle Türkiye'de var olan değil, sürecin başlangıcından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısı olduğu vurgulandı. Tedavisi hastanelerde sürdürülmekte olan laboratuvar teyitli pandemik A(H1N1) grip vaka sayının 25 olduğu, bunlardan durumu ağır olan 3 hastanın tedavisinin ise yoğun bakımda sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, şunlara dikkat çekildi: "Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi gerekmektedir. İki yaşından küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar, gebeler ve 65 yaş üstündekilerin grip belirtileri ortaya çıktığında mutlaka bir hekime müracaat etmeleri gerekmektedir. Bunların dışındaki kişilerde grip belirtileri ortaya çıktığında evlerinde istirahat etmeleri, ancak genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 3 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır."

DOMUZ GRİBİ ÖNLEMLERİ
Öte yandan domuz gribi nedeniyle yurdun çeşitli yerlerinde önlemler alınıyor.
HAKKÂRİ: Hakkâri Valiliği'nden yapılan açıklamada, devlet hastanesinde domuz gribi şüphesiyle yatan hastanın bulunmadığı bildirildi.
YOZGAT: Yozgat'ta Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı, domuz gribinden korunmak için tuzlu su kullanılması yönündeki haberlerin dikkate alınmaması uyarısında bulundu.
MALATYA: Malatya'da okullarda domuz gribine karşı dezenfeksiyon çalışmaları yapıldı.
BALIKESİR: Balıkesir Milli Eğitim Müdürü Abdurrahim Köksal, eğitim öğretime ara verilmesinin ardından il genelinde 900'ü aşkın okulun temizlendiğini bildirdi.
ÇANKIRI: Çankırı'da okul yönetimleri, kendi imkanlarıyla temizlik yaptıktan sonra bağlı bulundukları belediyelerin yardımıyla bütün derslikler ve odaları ilaçlattı.
BURSA: Özel bir seyahat şirketi, domuz gribi virüsüne karşı otobüslerini periyodik olarak dezenfekte ettirdiğini bildirdi. Uygulanan dezenfekte ve ilaçlama sisteminin, 7 gün boyunca virüslere karşı etkili olduğu belirtildi.

BİZE ULAŞIN